Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Čo ostalo pri výsledkoch PISA 2012 nepovšimnuté (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 > >>

Hodnoť

 

Chcelo by to sprivatizovať školstvo. Neviem o inom východisku. Ak niekto vie tak som zvedavý.
 

 

Neviem, či by to bolo riešením. V PISA dosiahli síce slovenské súkromné ZŠ trochu lepšie výsledky ako štátne, to však môže byť zapríčinené aj inou skladbou žiactva. Inak tabuľka o tom, koľko percent žiakov v jednotlivých krajinách navštevuje štátne alebo súkromné školy je tu: https://lh5.googleusercontent....
 

 

keby je školstvo spoplatnené, študenti na neho kladú vyššie nároky (dúfam) a to by sa na jeho úrovni odzrkadlilo. Zároveň si neviem predstaviť že by som ale za štúdium platil nie celkom stabilnej organizácí, ktorá každé 4 roky mení pravidlá rôznymi smermi a je vedená neodborníkmi.

Ale toto je len drobný názor uprostred komplexného problému a tiež to spolatnené školstvo si stopercentne viem predstaviť zatiaľ len pri univerzitách a vysokom školstve.
 

 

Spoplatniť nie je možné niečo, čo je povinné zo zákona (povinná školská dochádzka). Preto základné školy určite nie, u stredných by sa dalo uvažovať. Stále však treba brať ohľad na sociálno-ekonomické pomery u nás, kde by sme spoplatnením skutočne zobrali šancu na lepší život pre mnoho mladých. Ale ak by fungoval nejaký efektívny systém študentských pôžičiek a štipendií tak prečo nie.
 

 

Pán Farárik, prečo platiť za štátne školy? Nie som si istá, ale tie nie sú spoplatnené ani v Európe. A ak sú, tak iba symbolickou sumou, ktorú ale nemožno brať ako školné, ktoré poznáme zo súkromných škôl.
 

no aby mali ucitelia vyssie platy

a ak niekomu nezakonne neda stat davky ci nebude sa kto mat zarucit za pozicku na tretiu skolu (takych potrevbujeme) tak nebude studovat

trh by sa vycistil od schopnych a prekvitali by priemrni - uradnici
 

 

V štátnych školách netreba školné, stačilo by, aby sa učitelia prestali vyhovárať na nízku úroveň študentov a požiadavky spoločnosti a vyhodili by každého, kto na školu nemá a nespĺňa podmienky.
 

 

Pán Farárik, pokiaľ viem, máme desaťročnú povinnú dochádzku, v základnej škole dieťa prepadne a malo by prepadať do tej doby, pokiaľ nesplní podmienky pre postup do vyššej triedy. Mýlim sa?
 

 

Obávam sa, že áno, i keď s takýmito extrémnymi prípadmi som sa nikdy osobne nestretol. Neviem, či základná škola môže brániť človeku v snahe ju doštudovať, i keď by ju navštevoval povedzme aj rokov. Ale môžem sa prudko mýliť. Plus, viete takýmto žiakom je veľakrát úplne ukradnuté,či budú opakovať ročník raz alebo trikrát, pre nich to nehrá žiadnu kľúčovú rolu a už tobôž to nie je pre nich motiváciou. Čo s nimi?
 

 

Pán Farárik, ja čítam tie učiteľské príspevky veľmi dlho. Ale nemôžete na jednej strane kritizovať nízku úroveň žiakov - študentov a na druhej strane neustále znižovať úroveň a podieľať sa na tom čo ako učitelia kritizujete. Treba zvýšiť úroveň škôl, kto bude chcieť študovať, bude sa musieť učiť. Týka sa hlavne stredných a vysokých škôl. Nemáš záujem o štúdium - je nám ľúto - odchádzate. Lenže tu vystáva ďalší problém, a to je sieť škôl - čo do typu a zamerania. Máte iný návrh?
 

 

Ak hovoríme o stredných a vysokých školých, samozrejme súhlasím.
 

Financovanie na žiaka

Obávam sa, že možnosť vyhodiť, častokrát aj odporučiť deti do pomocnej školy, či polepšovne dosť komplikuje financovanie na žiaka. Mínus žiak = mínus peniaze. Každý riaditeľ si to rozmyslí.
 

 

CristinaC, obávam sa, že práve toto "dočasné" financovanie, ktoré už malo byť dávno prehodnotené a zmenené, má priamu súvislosť s dnešnou úrovňou škôl.
 

asi takto

.... no a učitelia by sa mali aj restať vyhovárať na to kto, kedy a ako tento stav spôsobil,
lebo stačilo sebaľutovania a ublíženosti,
už im na to neskočiť,
mohli urobiť to čo lekári,
to čo každý čašník atď.,
keď sa im nepáči tak to skúsiť zmeniť - ale začať od seba, aj tým koho volia (stačilo by súdruhom červeným aj modrým prestáť kradnúť a v št. kase by bolo viac z našich aj nižších daní),
ak zmena neprichádza ODÍSŤ !
Keď ich predsa práca za tých podmienok nebaví, tak nech sa netrápia.
Vedeli akú VŠ idú študovať, akú budú mať pozíciu a plat,
asi zavážili viac argumenty ako voľno a možnosť o 14.00byť doma.
Áno je to tak, máme v rodine učiteľa a poznám ich plno.
Za to že sa paárkrát do týždňa večer v pohode posadí na polhodku k písomkám, ktoré bez najmenšieho zamyslenia mohol poopravovať v škole (nemyslím cez vyučovanie ako to tiež radi robia...) v zborovni kde by mal sedieť kľudne do 16.30 a robiť si tie všadeomieľané prípravy a pod.
Sa pozrite aká zberba u nás väčšinou učí, bez vzťahu k práci, bez empatie k deťom, len hysterčia že majú nižšie platy než v Rakúsku....veď aj vodiči a zdravotné sestry...
 

 

"Sa pozrite aká zberba u nás väčšinou učí, bez vzťahu k práci, bez empatie k deťom". Takto sa o učiteľoch vyjadrujete aj pred deťmi? Potom sa môžeme čudovať prečo majú školu v paži a učiteľov za debilov. Dík. Milujem tieto zovšeobecnenia so sklonom ku kolektívnej vine. Asi začnem neznášať všetkých cestárov. Do posledného. Sú to lenivci a darmožráči!
 

 

Pán Farárik, samotní učitelia priznávajú, že nie každý má stáť za katedrou a sú učitelia, ktorí by sa mali školám vyhýbať čo najväčším oblúkom. Ak to povie učiteľ, tak je to v poriadku a keď rodič, tak je to neprípustné? Ja tiež neznášam zovšeobecňovanie, nie je učiteľ ako učiteľ a nie je rodič ako rodiť, a preto sa mi nepáčia učiteľské vyjadrenia, že deti sú hlúpe, drzé, neschopné, neučia sa ... a majú neschopných ... rodičov, ktorí nezvládajú výchovu svojich detí. Možno sa mýlim, ale učiteľom najviac škodí, keď obhajujú všetkých bez rozdielu. A zdôvodnenie - lebo nízke platy, je obohratá pesnička. Ak budete argumentovať, skúste použiť niečo iné.
 

 

... a nie je rodič ako rodič
 

 

Už ma tieto diskusie prestávajú baviť. Dobre viete, že som nikdy všetkých učiteľov neobhajoval. Je to nezmysel. Len mi ozaj vadí, keď sa tu do mňa osobne začínajú navážať ľudia, akoby som ja zastupoval celú učiteľskú obec. To je celé.
 

 

Pán Farárik, reagovala som na Váš príspevok, preto to oslovenie a Vy ste reagovali na hulibrko. Urobila som chybu, že som ho neoslovila ako Vás. Ja Vaše názory poznám a viem, že je to tak. A nenavážam sa do Vás. Ja tiež neznášam, ak sa všetci hádžu do jedného vreca a je jedno, ktorá strana to napíše - či tá učiteľská alebo tá rodičovská. Sú učitelia výnimoční a dobrí ale sú aj takí, ktorí sa minuli povolaniu. Sú rodičia starostliví, ktorým záleží na vzdelaní svojich detí, podotýkam na vzdelaní - nie na titule a známkach. Ale poznám aj takých, ktorým ide len o papier alebo by mali sedieť v base. Je asi načase, aby sa hralo s otvorenými kartami a prestali sme jednať podľa hesla - len už aby dobre bolo a boli všetci spokojní.
 

1 2 3 4 5 6 7 > >>

Najčítanejšie


 1. Martin Greguš: Poslanec Blaha vs ETIKA. Viete aké predmety Ľ. Blaha učil na Akadémii policajného zboru? 504
 2. Peter Gregor: Čierno biela sloboda - Zanzibar. 277
 3. Martin Greguš: Matovičov status o obyčajných ľuďoch a dôchodcoch. Je to správna "interpretácia" situácie? 136
 4. Karolína Olšavská: Dve sestry alebo Kam môže dospieť zlo zasiate rodičmi 116
 5. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton ! 101
 6. Simona Kyselicová: Ako som začala predávat' medovníky v zahraničí || Život v Nórsku 89
 7. Martin Ondráš: Prvý minister novej vlády o ktorého sa zaujíma generálna prokuratúra 64
 8. Michal Šimečka: Dedičstvo Fica a Pellegriniho - sme poslední v EÚ 60
 9. Tomáš Vodvářka: Židovský humor XXXIII 43
 10. Filip Pastorek: Nejvyšší správní soud zasiahol proti korupčnému komisárovi z Luhačovíc 42

Rebríčky článkov


 1. Peter Biščo: Tata Fico & Pele syn - večerné rozhovory 2.
 2. Peter Biščo: Tata Fico & Pele syn - večerné rozhovory 1.
 3. Martin Krištoff: Problémy dodávok vakcín korigujú akcie farmafiriem
 4. Olívia Lacenová: Kuriérske spoločnosti sa zviezli na silnejúcich online nákupoch
 5. Stanislav Jurčišin: Kapitalistický úžernícky režim v plnom rozkvete. Quo vadis?
 6. Michal Ičo: Tibor Ičo- Stromy
 7. Stanislav Martinčko: Čo všetko hodinku meral Pellegrinimu krajčírsky majster???
 8. Jozo Peric: Chorváti chcú aj napriek pandémii euro. Chorvátsko ho prijme v roku 2023
 9. Vladimír Bohm: Zrušenie Trampových profilov urýchľuje koniec sociálnych sietí
 10. Dušan Seberíni: Nehádžte perly pod svine. Príhovor ministrovi zdravotníctva


Už ste čítali?