Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zabudnuté pamätníky (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

super

ja sa zaujímam o históriu a tieto miesta určite navštívim keď pojdem okolo. Vďaka

Mimochodom, vždy sa rád pristavím pri pamätníku padlým z 1 svetovej vojny ktorý je v takmer každej väčšej slovenskej obci. Častokrát sú to krásne a dojímavé sochy, no žiaľ v úbohom stave.

Pritom prvá svetová vojna bola z pohľadu strát na životoch väčšia katastrofa ako druhá, a minimálne tak dôležitá z geopolitického hľadiska a postavenia Slovenska ako druhá.
 

 

Áno, tiež mám rád návštevy rôznych na prvý pohľad nedôležitých pamätníčkov, pomníčkov apod. Napr. v takom Uníne na Záhorí je krásny pamätník obetiam prvej svetovej vojny na miestnom "námestíčku". Ktovie, či existuje vôbec nejaký centrálny súpis takýchto pamiatok.
 

 

http://www.velkavojna.sk/news....

V súčasnosti vzniká databáza padlých podľa pamätníkov v jednotlivých obciach a mestách. Dobrým zdrojom sú tiež Listiny strát rakúsko-uhorskej armády. Je tam zoznam padlých, zranených a nezvestných vojakov deň po dni za celé obdobie 1914-1918: http://kramerius.nkp.cz/kramer...

S územím Slovenska sú spojené 12. komárňanský pluk, 25. lučenecký pluk, 34. košický, 66. užhorodský, 67. prešovský, 71. trenčiansky a 72. bratislavský. Ide o pešie pluky tzv. spoločnej armády. Ďalej boli na Slovensku doplňovacie obvody Honvédu, delostrelectva a v menšej miere aj husárskych plukov. V týchto jednotkách bojovalo na všetkých frontoch (dokonca aj na západnom kde mala C.a.K. armáda menšiu jednotku a v expedičnom zbore v Palestíne) tisíce Slovákov. Dúfajme, že v roku 2014 si dôstojne pripomenieme aj pamiatku týchto, dnes už takmer zabudnutých vojakov.
 

 

Perfektné, ďakujem!
 

 

Nie je za čo. Ja ďakujem za pekný blog a fotografie monumentov, ktoré by si naozaj zaslúžili úctu a rešpekt vo forme lepšej starostlivosti. Nechávať to na samosprávu, alebo štát evidentne nemá zmysel. Najlepšie by bolo, ak by sa starostlivosti o tieto pamätníky chopili dobrovoľníci, podobne ako to robia na východe s obnovou vojnových cintorínov z prvej svetovej vojny: http://www.kvhbeskydy.sk/
 

 

Áno, minule som išiel cez Nálepkovo a narazil som na tento pamätník padlým v prvej svetovej vojne: https://commons.wikimedia.org/...

Krásna socha rakúsko-uhorského vojaka. Zaujímavý pamätník je napr. aj v Nitre, alebo v Krompachoch.
 

1.sv. vojna

Cim bola 1. sv. vojna z geopolitickeho hladiska minimalne tak dolezita ako prva?
 

 

poviem len heslovito, viac si naštuduj ak chceš

- vznik Československa
- čsl. légie, Štefánik
- Vojna s Maďarskom
- Trianonská zmluva
 

ale

No, ale ked ti padli Slovaci v 1.sv. vojne bojovali za Rakusko Uhorsko, tak bojovali proti vzniku CSR, ci nie?
 

 

Z územia Slovenska narukovalo do rakúsko-uhorskej armády za celé obdobie 1914-1918 cca. 400 tisíc mužov. V čs. légiách bojovalo cca. 5 tisíc Slovákov. Za Rakúsko-Uhorsko bojovali preto lebo boli jeho štátni občania a Uhorsko bolo ich vlasťou. Až do roku 1917 nikto nič o žiadnom Československu netušil, a nikto si ani len nevedel predstaviť iní štát v strednej Európe ako starú monarchiu.
Z týchto vojakov, ktorí ostali až do konca vojny verní svojej prísahe (mimochodom slovenské pluky v C.a.K. armáde boli známe svojim exceletným bojovým nasadením a veľkou vernosťou - takmer žiadne dezercie) neskôr za prvej republiky urobili tzv. "Rakušákov" a "Maďarónov," čím prakticky pošľapali obrovskú bojovú tradíciu a hrdosť na vlastnú armádu, ktoré boli príznačné pre monarchiu. Nedostatok týchto hodnôt potom viedol k roku 1938, kedy sme sa bez boja vzdali nepriateľovi, ktorý fatálne ohrozoval existenciu štátu.
 

 

tych 5 tisic co bojovali za cs. legie tiez nevedeli? Preco ti 395 tisic nepresli na druhu stranu?
Bojovali za Rakusanov a za Nemcov, proti svojim vlastnym zaujmom. Porusit prisahu nepriatelskej armady, hlavne ked boli donuteni narukovat a bojovat za cudzie zaujmy nie je zrada. Takze z mojho hladiska zradili oni.
 

 

To je humor čo píšeš :)) aká nepriateľská armáda? Cisárska armáda bola ich armádou, Rakúsko-Uhorsko bolo ich štátom a ich vlasťou. Samozrejme, že nikto nejde do vojny rád, ale práve na tom že drvivá väčšina neprešla na druhú stranu, vidíme akú váhu prikladali prísahe vernosti. Proste bojovali za svoj štát a nie nejaké imaginárne Československo. To že bojovali za cudzie záujmy je mýtus vytvorený za prvej republiky a potom ho prevzali aj komunisti. Keď z týchto vojakov urobíme "zradcov" na čom potom chceme stavať tradíciu vernosti vlastnej armáde a štátu na súčasnom Slovensku? V krajinách, kde je táto tradícia normálnou mentálnou súčasťou spoločnosti (napr. Veľká Británia), nikdy nevedeli pochopiť ako sme mohli za Československa stavať tzv. národnú hrdosť na zrade vojakov za prvej svetovej vojny. Možno aj preto ten štát kapituloval v každej krízovej situácii. Na zrade vznikol a zbabelosťou zanikol.
 

 

Kedy kapitulovalo Ceskoslovensko v kazdej krizovej situacii? Napis priklady.
Este som nepocul, ze vo Velkej Britanii nevedeli pochopit, ako sme mohli stavat narodnu hrdost na zrade vojakov za 1. sv. vojny. Kto konkretne vo Velkej Britanii?
Cesi tiez bojovali za Rakusko Uhorsko, ale nebojovali za svoj stat Rakusko-Uhorsko, ale z donutenia. Otazkou je, ci Slovaci boli naozaj hrdi, ze bojuju za Rakusko-Uhorsko, alebo bojovali len z donutenia ako Cesi. Dufam, ze to druhe. Neviem, preco im podsuvas, ze boli na to hrdi.
Podla teba Slovaci bojovali za svoj stat a vlast Rakusko-Uhorsko. Teda bojovali aj za Madarov, aby mohli byt tymi istymi Madarmi utlacani a nakoniec pomadarceni?
Vlast Slovakov je Slovensko, aj ked neexistoval vtedy ako stat, takze ak im vsuvas, ze ich vlast bola Rakusko-Uhorsko, tak ich stavias do role zradcov. A v state Rakusko-Uhorsko neboli z vlastnej vole ale z donutenia.
Pre mna to nie je ziadny mytus, ze bojovali za cudzie zaujmy.
Ja urcite nechcem a nebudem stavat ,,tradiciu vernosti slovenskej armady a statu,, na tom, ze Slovaci za 1. sv. vojny bojovali za rakuskeho a nemeckeho cisara a pilili si konar pod sebou, v pripade, ze by vojnu vyhrali. Ci si toho boli vedomi alebo nie. Ale skorej si myslim, ze to je tvoje zbozne prianie, ze bojovali hrdo za Rakusko-Uhorsko.
Preco chces stavat tradiciu vernosti slovenskej armady za kazdu cenu?
pre mna je ,,tradicia slovenskej armady,, SNP, cs. legie, Stefanik , Gabcik a ceskoslovenska zahranicna armada pocas 2. sv. vojny. Len na tom sa da stavat hrdost na vlastny narod.
 

 

Československo žiaľ zlyhalo vždy keď išlo do tuhého. V rokoch 1938, 1968 a napokon aj v roku 1992.
K tej hrdosti slovenských vojakov v rakúsko-uhorskej armáde jeden citát z knihy Slovensko v 20. storočí - prvá svetová vojna: "A rakúsko-uhorské velenie si pochvaľovalo poslušnosť a udatnosť slovenských vojakov na frontoch a dávalo im najvyššie známky spoľahlivosti - niekedy i pred Nemcami a Maďarmi. Napríklad jednotky V, bratislavského zboru dostali už začiatkom septembra 1914 pochvalu od hlavného veliteľa arcivojvodu Friedricha a pochvalu na ich adresu potom vyslovil ešte dva razy. ... Poloúradný Reichspost už 6. septembra 1914 písal o chrabrých vojakoch ´prevažne slovenského V. a VI. zboru.´ ... Die Neue Zeitung zasa doslova konštatoval, že ´rozhodnutie vo veľkej bitke pri Komarówe priniesli Slováci.´... Podľa novín Alkotmány ´každá čata V. zboru pozostávajúca zo západných Slovákov sa ukázala v boji čo najskvelejšie.´ A čo vraj vykonal generál Boroević so so severo-východnými Slovákmi VI. zboru, ´to bude na stránkach svetovej histórie plamennými lietrami zapísané.´ ... Dokonca aj sám Franz Conrad von Hoetzendorf v jednom zo svojich hlásení ... konštatoval o Slovákoch, že ´bojovali hrdinsky a často javili oduševnené zmýšľanie, patriotizmus a vernosť dynasti."

Jasné, že treba byť hrdý aj na udalosti a osobnosti, ktoré si spomenul. Ale rovnako nemôžeme z našich dejín vymazať státisíce slovenských vojakov v rakúsko-uhorskej armáde. A či bojovali za cudzie záujmy? - Na to dali najlepšiu odpoveď tým, že nedezertovali, ale dodržali prísahu svojmu cisárovi a vlasti. A až do úplného konca - do posledných bojov na talianskom fronte, kde slovenské pluky bojovali až do začiatku novembra 1918.
 
Hodnoť

 

Skvelé, ako vždy.
 
Hodnoť

Otázka môže byť aj taká

čo urobil autor pre aspoň jeden ten najmenší pamätník. Vytrhal tam aspoň burinu ? Raz ročne ? Iste blog je pohodlnejší. Pri trhaní buriny by ho nik nevidel.... a karma by bola nepodstatná....
 

to nemyslíš vážne, nezábudka

si si chcela rypnúť? Po dvoch týždňoch by tam tá burina bola opäť a pamätníky by ostali v zabudnutí naďalej, takto sa o nich dozvedelo aspoň pár ľudí. Možno by pomohla tabuľa - najlepšie vo viacerých jazykoch OKOLOIDÚCI - VYTRAHJTE BURINU - SLOVENSKO NA TO NEMÁÁÁÁ!!!
 


Najčítanejšie


 1. Martin Greguš: Poslanec Blaha vs ETIKA. Viete aké predmety Ľ. Blaha učil na Akadémii policajného zboru? 536
 2. Peter Gregor: Čierno biela sloboda - Zanzibar. 287
 3. Martin Greguš: Matovičov status o obyčajných ľuďoch a dôchodcoch. Je to správna "interpretácia" situácie? 142
 4. Karolína Olšavská: Dve sestry alebo Kam môže dospieť zlo zasiate rodičmi 119
 5. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton ! 101
 6. Simona Kyselicová: Ako som začala predávat' medovníky v zahraničí || Život v Nórsku 90
 7. Martin Ondráš: Prvý minister novej vlády o ktorého sa zaujíma generálna prokuratúra 69
 8. Michal Šimečka: Dedičstvo Fica a Pellegriniho - sme poslední v EÚ 61
 9. Filip Pastorek: Nejvyšší správní soud zasiahol proti korupčnému komisárovi z Luhačovíc 46
 10. Tomáš Vodvářka: Židovský humor XXXIII 45

Rebríčky článkov


 1. Peter Biščo: Tata Fico & Pele syn - večerné rozhovory 2.
 2. Peter Biščo: Tata Fico & Pele syn - večerné rozhovory 1.
 3. Martin Krištoff: Problémy dodávok vakcín korigujú akcie farmafiriem
 4. Olívia Lacenová: Kuriérske spoločnosti sa zviezli na silnejúcich online nákupoch
 5. Stanislav Jurčišin: Kapitalistický úžernícky režim v plnom rozkvete. Quo vadis?
 6. Michal Ičo: Tibor Ičo- Stromy
 7. Stanislav Martinčko: Čo všetko hodinku meral Pellegrinimu krajčírsky majster???
 8. Jozo Peric: Chorváti chcú aj napriek pandémii euro. Chorvátsko ho prijme v roku 2023
 9. Vladimír Bohm: Zrušenie Trampových profilov urýchľuje koniec sociálnych sietí
 10. Dušan Seberíni: Nehádžte perly pod svine. Príhovor ministrovi zdravotníctva


Už ste čítali?