Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Otvorený list učiteľom z OA na Polárnej ulici v Košiciach (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť

Vážený pán Ferárik,

takáto situácia akú opisujete na OA v Košiciach by nastala takmer na každej škole. Ak sa niekto postaví proti vrchnosti väčšina kolegýň (a kolegov-ak tam nejakí sú) ho síce naoko podporuje a fandí mu, ale v skutočnosti sú všetci radi, že sa našiel niekto, na kom vedenie skúša svoju silu a moc. A tak všetci len potichu pozorujú čo sa bude diať. A potom, keď už ten "rebel" je v štádiu odchodu, naraz na ňom nenechajú nitky suchej. Každá si spomenie na nejaký jeho prešľap,negatívnu reakciu,zakopnutie... Tak to žiaľ chodí na slovenských školách, kde rebélia nemá miesto. Treba držať hubu a krok a nevystrkovať rožky! Preto je školstvo tam, kde je, lebo učiteľky sú presne to, čo povedal kedysi dávno o nich jeden minister: že sú ako mäkkýše, bez chrbtovej kosti. Žiaľ je to tak, nadáva sa len tam, kde to nikto nepočuje, ale aby sa dal do kopy kolektív v krízových situáciách-to teda nie. Vtedy každý čaká len na to, ako si šplhnúť u riaditeľa.
 

 

Bohužiaľ máte zrejme pravdu, neprestáva ma však udivovať prečo je tomu tak. Ak je toto obraz slovenského školstva a pracovníkov v ňom, tak potom ozaj s pánom Bohom.
 

 

Presne taká je situácia aj na bývalých úradoch špecializovanej štátnej správy i štátnej správy všeobecnej, kde poväčšine pracujú samé ženy v preddôchodkovom veku, trasúce sa o miesto a žerúce sa medzi sebou ako psy. Do očí samá milota a poza chrbát donášanie, udávanie vedúcim pracovníkov... hnus. A ak sa niekto zachová morálne a čestne, samé ho potopia.
 

Všetko je márnosť

nad márnosti - márny boj s neobmedzenými prejavmi ľahostajnosti. Ak ste ešte v týchto dňoch nepostrehli, že po etapách privatizácii fungujúcich štátnych podnikov,úradov a vôbec národného majetku, na ktoré boli investované aj vaše dane, zákonite prichádza etapa prípravy na privatizovanie štátnych škôl, mohli by ste sa všetci zaujímať o to, na aké projekty a kam boli presne presmerované všetky financie z fondov EÚ. Prečo sa životná úroveň žiakov udržuje z vôle európskych úžerníkov na čoraz núdzovejšom sociálnom minime, prečo má byť pre nich povinným neslovanský a cudzí jazyk, keď celú ekonomika štátu určite nezachráni len počítačová gramotnosť. Prečo sa školy zásobujú len doporučenými prostriedkami IKT a PC, zaplietajú do sietí a zásobujú kamerovými systémami, prečo učitelia pritom ako nádenníci za Rakúsko-Uhorska pritom dvojnásobne pracujú pri vedení početnej povinnej dokumentácie v písomnej aj elektronickej forme, prečo sa žiaci na stredných školách priamo neučia o podmienkach k úspešnosti oveľa verejnoprospešnejších projektov na čerpanie a využitie príspevkov z bruselských fondov./Aby štát naveky nevedel podnikať? S vlastným majetkom?!/ Prečo sa zisťujú stavy inventáru a majetkov škôl, úroveň vzdelania a vek učiteľov, prečo sú učitelia zaťažovaní vyplňovaním množstva štatistických hárkov - počnúc od zisťovania čísla topánok a čistoty uší žiakov až po stupňovanie úrovne vzájomného odpočúvania medzi kolegami a žiakmi, ktorí si úsudky na situáciu v školstve a informácie ako perspektívni členovia budúcej Smotánky šíria zrejme medzi sebou oveľa rýchlejšie než samotní učitelia.
Keďže mnohí voliči sa už po celé štvrťstoročie správajú akoby im zdravý rozum nechýbal, v duchu hesla "všetko nám môže byť ukradnuté", nečudo, že sa im splnilo želanie: stalo sa.
 

 

Preco je to tak? lebo kazdy si hrabe na svojom piesocku, kazdy sa stara len o seba. Tak nas system naucil. Alibizmusm, pokrytectvo. To nie je odraz slovenskeho skolstva, to je odraz celej spolocnosti. Toto sa nedeje len v skolstve ale takmer vsade.

Preco je to tak? lebo kazdy si hrabe na svojom piesocku, kazdy sa stara len o seba. Tak nas system naucil. Alibizmusm, pokrytectvo. To nie je odraz slovenskeho skolstva, to je odraz celej spolocnosti. Toto sa nedeje len v skolstve ale takmer vsade.

Som rodeny Kosican a ucitelom z OA, ktori to urcite citaju pripomeniem jeden pribeh z Polska:

Odvazali Zidov. Nezastal som sa ich. Nie som Zid. Mna sa to netyka.
Odvazali Ciganov. Nezastal som sa ich. Nie som Cigan. Mna sa to netyka.
Odvazali elitu naroda. Nezastal som sa ich. Nepatrim k elite. Mna sa to netyka.
Odvadzali...
...
Odviezli mna. Ale uz nezostal nikto, kto by sa ma zastal...

Ked pojdete nabuduce protestovat za vyssie platy, povedzte mi jeden dovod, preco by som sa Vas mal zastat. Ked mi ho poviete, povedzte si ho sebe, preco sa mate zastat svojho kolegu.
 

 

teraz som si vsimol, ze si ma uz predbehol, mas to v inej verzii priamo v clanku. Aspon vidime, ze rovnaka asociacia :-)

https://sk.wikipedia.org/wiki/...
 
Hodnoť

 

To, že sa nevedia zomknúť učitelia, je síce smutné, ale čiastočne pochopiteľné kvôli možným finančným následkom, ktoré by spôsobila výpoveď.
Ale to, že sa nedokážu zomknúť študenti a postaviť sa na stranu učiteľa - to už je vážne hanba. Kde je ľudská spolupatričnosť? Ten, čo sa snaží poukázať na nespravodlivosť dopadne vždy najhoršie. Bohužiaľ, na Slovensku sa česť a boj za spravodlivosť už dávno nenosí... Je mi toho pána učiteľa ľúto, lebo v ňom vidím seba, dopadol by som rovnako.
 

 

Áno... aj študenti a rodičia by mohli a mali reagovať. I keď v prípade študentov je to tak trochu sci-fi, ich občianska angažovanosť je neraz takmer nulová a vlastne ani na kvalite vzdelania im veľmi nezáleží, len nech majú dobré známky a nejak preliezajú.
 

 

Ako by mohli byť postihnutí, keby sa za neho postavilo aspoň 50%? Toľkých by predsa nemohli vyhodiť! Chyba je však v tom, že na žiadnej škole sa tých napr. 50% nedá dokopy. Ako som už vyššie písala, kabinetné reči to áno, ale ak by to malo ísť na verejnosť, tak každá učiteľka sa zlomí v páse od hlbokej poklony vedeniu.
 
Hodnoť

ja pre zmenu bojujem svojskym sposobom

Hodnoť

 

Pán Farárik, poklona. Je to jeden z najlepších Vašich blogov. A prečo, lebo má ľudský rozmer. A prečo sa jeho kolegovia len prizerajú ? Jednoduchá odpoveď – majú strach, majú strach o prácu a o existenciu. Ja ako bývalý personalista v štátnej sféra viem, že v personalistike je to bežná prax, dosadiť si svojho človeka a zbaviť sa nepohodlného človeka. Fiktívne zmluvy alebo zmluvy s vyvolenými presahujú rámec školy, pokračujú až na VÚC a často ešte vyššie. A to je pre učiteľa príliš vysoká politika, plná svinstva a mocných ľudí. Preto majú strach. Oto Žarnay má moju podporu, ale to mu moc nepomôže.
 

 

opravujem - v štátnej sfére
 
Hodnoť

Prosim opravit..

Oto Zarnay vyucuje na OA Polarna minimalne od r. 1996, uz vtedy ma ucil.
 

 

Vdaka za upozornenie, informaciu som dostal takto.
 
Hodnoť

PÁR VECÍ...

...Podstata toho, čo je opísané v tomto blogu, je principiálnym príznakom správania sa slovenskej podnikateľskej vrstvy už vyše 20 rokov.
Bolo len otázkou času, kedy sa mor morálneho úpadku korupciou, rodinkárstvom a klientelizmom rozšíri natoľko, že začne hlodať korene štátu:
a keďže už nieto pomaly kde kradnúť, tak vyžierači začínajú nervóznieť a robia čím ďalej zjavnejšie chyby...a sú nútení kradnúť verejne.
V takejto situácii (=odhalení, či skôr "vŕtaní sa" v zjavných veciach) je ich najlepšou obranou útok.
---
 
Hodnoť

 

skvelý blog, Peťo. Vidí sa v ňom veľmi veľa veľmi kvalitných učiteľov, vidím sa v ňom aj ja. Veľmi držím palce kolektívu na Polárnej. Majú jedinečnú šancu niečo a niekoho zlomiť len tým najjednoduchším - postavením sa za kolegu, ktorý bojuje natvrdo aj za nich. . Budeme mnohí sledovať vývoj. Pls, informuj. Verím, že pozitívne.
 
Hodnoť

Ako ho podporiť?

Ok. Keď už jeho kolegovia mlčia a boja sa, tak by som veľmi rád pána Žarnaya účinne podporil. Ale neprišiel som na to, ako ho účinne podporiť? Demonštrácia pre sídlom KSK? Podpisy pod petíciu majú papaláši viete kde...
 
Hodnoť

 

Všetci veľmi dobre poznáme pomery na Slovensku. Všade, vrátane školstva. napriek tomu, keď som si prečítal tento konkrétny príbeh, zdesil som sa. Kým to znechutenie z pomerov je také obecné, takýto konkrétny prípad vie zasiahnuť. Desivé, desivé. Všetko je dôsledkom našej ľahostajnosti, našej voľby pred volebnými urnami a nasiaknutím duchom minulých 40 rokov. Mám silný pocit, že slovenská spoločnosť je skutočné dno a SK nepatrí do Európy.
 
Hodnoť

 

Ked bude nadalej strašit na svojom mieste Kandráč dovtedy bežní učitelia nebudú mat pravdu a nesmú sa stažovat .Vobec sa nedivím ,že pán Žarnay takto dopadol ked riaditelom je Ivan kamoš Kandráča.Inak ferový článok.
 

1 2 3 4 > >>

Najčítanejšie


 1. Martin Greguš: Poslanec Blaha vs ETIKA. Viete aké predmety Ľ. Blaha učil na Akadémii policajného zboru? 952
 2. Peter Gregor: Čierno biela sloboda - Zanzibar. 449
 3. Martin Greguš: Matovičov status o obyčajných ľuďoch a dôchodcoch. Je to správna "interpretácia" situácie? 218
 4. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton ! 198
 5. Karolína Olšavská: Dve sestry alebo Kam môže dospieť zlo zasiate rodičmi 182
 6. Simona Kyselicová: Ako som začala predávat' medovníky v zahraničí || Život v Nórsku 163
 7. Martin Ondráš: Prvý minister novej vlády o ktorého sa zaujíma generálna prokuratúra 137
 8. Michal Šimečka: Dedičstvo Fica a Pellegriniho - sme poslední v EÚ 103
 9. Tomáš Vodvářka: Židovský humor XXXIII 82
 10. Filip Pastorek: Nejvyšší správní soud zasiahol proti korupčnému komisárovi z Luhačovíc 81

Rebríčky článkov


 1. Peter Biščo: Tata Fico & Pele syn - večerné rozhovory 2.
 2. Peter Biščo: Tata Fico & Pele syn - večerné rozhovory 1.
 3. Martin Krištoff: Problémy dodávok vakcín korigujú akcie farmafiriem
 4. Olívia Lacenová: Kuriérske spoločnosti sa zviezli na silnejúcich online nákupoch
 5. Stanislav Jurčišin: Kapitalistický úžernícky režim v plnom rozkvete. Quo vadis?
 6. Michal Ičo: Tibor Ičo- Stromy
 7. Stanislav Martinčko: Čo všetko hodinku meral Pellegrinimu krajčírsky majster???
 8. Jozo Peric: Chorváti chcú aj napriek pandémii euro. Chorvátsko ho prijme v roku 2023
 9. Vladimír Bohm: Zrušenie Trampových profilov urýchľuje koniec sociálnych sietí
 10. Dušan Seberíni: Nehádžte perly pod svine. Príhovor ministrovi zdravotníctva


Už ste čítali?