raz bol taký nápad vytvoriť interaktívnu geografickú mapu jazykov - ako sa jednotlivé jazyky a miestne nárečia a slang ovplyvňujú navzájom a prelínajú bez ohľadu na hranice a územia... zaujímavý nápad, ktorý (pokiaľ viem) nikto nezrealizoval, asi preto, že takú interaktívnu mapu by bolo potrebné neustále aktualizovať tak, ako sa aj vyvíja používanie jazyka
Peter, naopak, je to OBROVSKÝ problém hlavne z jazykovedného hľadiska (a o tom geografickom sa radšej ani nechcem tváriť, že rozumiem). Američania kedysi mali rozsiahly projekt na zmapovanie amerických dialektov a tvorbu atlasu - dopadlo to tak, že kým ako-tak zmapovali nejakú oblasť, tak sa situácia drasticky zmenila kvôli modernizácii, sťahovaniu ľudí, vplyvom školského systému, médií apod.
Pod nie náročnou realizáciou som mal na mysli hlavne vytvorenie mapy, vstupné dáta by boli väčším peklíčkom. Ale myslím, že nájsť tradičné ľudové piesne pre tú, ktorú obec by až tak komplikované vôbec nemuselo byť. Nešlo by o prieskum nárečí, ale pôvodnej hudby a tá sa posledné roky nie dramatický mení. Btw. pekný nickname, Viking :)
No len Ivana písala práve o interaktívnej geografickej mape jazykov, dialektov, slangov apod., nie piesní. Čo sa týka tých pesničiek, tam je to celkom zaujímavé - ak by to zobrali do rúk fakt profesionáli, tak by to museli robiť v "5D" (priestor, čas, etnicita, sociálna vrstva) - to by bolo podľa mňa veľmi zaujímavé. Viem si napr. predstaviť, že povedzme v takom roku 1920 mohol byť celkom dosť veľký rozdiel medzi tým, čo si spievali napr. chudobní nemeckí baníci zo Žakaroviec alebo Švedlára a tým, čo si spievali slovenskí či rusínski gazdovia z tých istých dedín. Možno to aj naozaj niekde je zachytené.
Alebo by sa mohlo pekne ukázať (ak by k tomu boli údaje), ako a kedy sa na takom Zemplíne či Spiši rozšírili čardáše na úkor trebárs karičiek (OK, tu ide o tanec, ale aj príslušnú hudbu k nemu). Trebárs by ma zaujímalo, ako sa ten čardáš šíril: šlo to nejako postupne z juhu na sever, alebo tak nejako plus-mínus "naraz" (vďaka pomerne mobilným kapelám)? Šírilo sa to tak, že si to najskôr osvojili vyššie vrstvy a potom roľnícke, alebo to šlo rovno pomedzi roľníkov, kým vyššie vrstvy sa bavili na niečom úplne inom? Atď.
No ale fajn, takáto "mapa" by bola skôr niečo ako etnomuzikologický GIS, :) Ale páčilo by sa mi, keby to vzniklo.
No hej, dejte mi lidi a já to udělám, :D Ono je dosť možné, že veľké množstvo údajov k takémuto niečomu aj existuje, len by to niekto musel usporiadať, vyčistiť a tak. A stále by sa našli hejteri, ktorí by do toho rýpali v zmysle: "Načo je komu takáto blbosť?!? A z mojich daní!!!!" Na to však neexistuje rozumná odpoveď, ktorá by týchto ľudí uspokojila. Človek, ktorý žije v režime "základné prežitie", zvyčajne jednoducho nepochopí nejaký kultúrny počin.
Díky