Bystričania, ako poznáte svoje mesto?

Autor: Peter Farárik | 25.9.2014 o 18:46 | (upravené 25.9.2014 o 20:30) Karma článku: 9,41 | Prečítané:  4300x

Ako učiteľ kvízy nielen rád hrám, ale aj vymýšľam. Všimol som si, napríklad aj v krčmách a kaviarňach, že nimi okrem detí nepohrdú ani dospeláci. Naopak, zdá sa, že sú ochotní za ne platiť vstupné a úprimne sa radovať zo správnych a hromžiť z nesprávnych odpovedí. Bolo by fajn, ak by sme my Bystričania mali aj svoj vlastný kvíz. Pre nás a naše mesto. Taký, pri ktorom človek nebude pri chybách nadávať, ale tešiť sa, že sa niečo nové o svojom medenom meste naučil. Preto som si povedal, kto iný, ak nie ja a vznikol Bystrický krepáň. Jeho prvá časť sa venuje histórii.

Obávam sa, že pre nebystričanov budú otázky ťažšie ako množstvo medi, čo sa v šachtách Španej doliny po stáročia vyťažilo. Mnohí Bystričania pri jeho hraní už ohŕňali nos nad tým, čo všetko o svojom meste nevedia. Ale ktovie, možno aj takí Bryndziari, naši južní susedia, ku ktorým dažde z Nízkych Tatier dolu Hronom o niečo neskôr prichodia, budú čo to vedieť. Veď sem občas predsa len zavítajú. A vôbec, skúsiť to môžu hoci aj Záhoráci, Zemplínčania, Zamagurčania a iní. Vedomostná súťaž ešte nikoho neuriekla. Prinajhoršom sa dozviete, že ste z tej Bystrici krepí ako križovatka na Huštáku. Ťažkú hlavu si z toho robiť netreba, krepáňov krepých máme dosť aj u nás. A žijeme spolu v mieri.

Časom, ak bude chuť na strane hráčov aj autora, ak bude čas a vonku nebude pekne na iné kratochvíle, pribudnú aj ďalšie časti. Každá s iným tematickým zameraním. Raz to budú osobnosti mesta, inokedy sochy, fontány a parky, alebo tajomstvá ukryté pod strechami bystrických domov. Ako študijný materiál vám môžu poslúžiť napríklad aj táto mapa, alebo tento historický kalendár.

Tak hybajme na to! Krepáňa spustíte klikom na jeho titulku nižšie. A nezabudnite sa podeliť so svojimi (ne)vedomosťami. Schválne, ktorý z vás bude múdry ako veštica z Bujakova?

article_photo

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vláda sa dohodla na testovaní, ale nestihla k nemu napísať uznesenie

Proti premiérovmu plánu celoštátneho testovania je SaS a Za ľudí.


Už ste čítali?