Čo viete o dnešnom svete? (Ignorance test)

Autor: Peter Farárik | 10.2.2014 o 16:18 | (upravené 13.2.2014 o 10:08) Karma článku: 12,01 | Prečítané:  12744x

Na internete dnes nájdeme záplavu testov, ktoré preveria naše vedomosti z tej-ktorej oblasti. Neraz ide o testy, ktorých dôležitosť je diskutabilná. Žijeme v rýchlo sa meniacom svete a hoci to môže znieť ako fráza, je dôležité aby sme mu rozumeli. Často sú naše predstavy o ňom zahmlené neznalosťou, alebo neaktuálnymi informáciami, ktorých sa tak neradi vzdávame. Dalo by sa pousmiať nad chybnými závermi laikov v internetových diskusiách, už vážnejšia je absencia poznatkov u ľudí, ktorí rozhodujú. Skúste si výnimočný Ignorance test, ktorý bol zostavený renomovanými švédskymi organizáciami za účelom zistenia hĺbky poznania o dnešnom svete medzi politikmi i bežnou populáciou. Možno budete prekvapení.

Otázky pre Ignorance test boli vytvorené Gapminder Foundation v spolupráci so spoločnosťou Novus International AB a ich cieľom je zistiť hĺbku (ne)znalostí ohľadne najdôležitejších globálnych trendov v dnešnom svete. Vo Švédsku sa v roku 2013 testu zúčastnilo viac ako 15 000 respondentov. V tom istom roku bol test pilotovaný aj vo Veľkej Británii, Nórsku a USA. Keďže je pod voľnou licenciou Creative Commons,prečo ho neskúsiť aj na Slovensku?

Štatistické fakty prichádzajú k ľuďom cez médiá neraz skreslené. Niektoré "staré pravdy" sú v spoločenskom povedomí zafixované natoľko, že ich upravenie na pravú mieru je takmer nemožné. Poznáte to, ľudia sa premnožia a všetci zahynieme, nebude dostatok jedla, na hlad sa umiera v celej Afrike, moslimovia zaplavia Európu. Ako učiteľa ma mrzí, že množstva stereotypov a mylných obrazov o vzdialených regiónoch je v slovenských (aj nových) učebniciach stále požehnane. Globálny svet je čoraz viac prepojený a je našou životnou potrebou chápať ho v plných súvislostiach, nie na základe povrchných informácií.

Pre zobrazenie testu v režime celej obrazovky kliknite sem.

Tak ako, prešli ste? Prekvapili vás niektoré z odpovedí, alebo patríte k tým, ktorých prehľad o svete je aktuálny? Ak ste aj neuspeli, smútiť netreba. Naopak, znamená to, že ste si svet dodnes maľovali v tmavším farbách ako skutočne je. A vidíte, svet sa napriek všetkému stáva lepším miestom pre život.

Svoje odpovede môžete porovnať s výsledkami Ignorance testu v USA, Švédsku a vo Veľkej Británii. Viac o myšlienke a cieľoch projektu sa dočítate na webe Gapminderu. Pre tých, ktorých súčasný svet a trendy zaujímajú hlbšie, odporúčam pozrieť si vynikajúci Don´t panic od Hansa Roslinga. Viaceré skvelé prednášky od tohto pána nájdete aj s českými titulkami na jeho profile TED.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Vybrali sme sa do centra najsilnejšej talianskej mafie. Buďte opatrní, varoval miestny znalec

Ako sa reportéri denníka SME išli pozrieť do kalábrijskej dedinky Bova Marina.

KOMENTÁRE

Kto je najmocnejší muž štátu

V logike zápasu by bolo, keby Kiska v piatok preškrtal Pellegrinimu aj ďalšiu súpisku.


Už ste čítali?