Čo viete o dnešnom svete? (Ignorance test)

Autor: Peter Farárik | 10.2.2014 o 16:18 | (upravené 13.2.2014 o 10:08) Karma článku: 12,01 | Prečítané:  13112x

Na internete dnes nájdeme záplavu testov, ktoré preveria naše vedomosti z tej-ktorej oblasti. Neraz ide o testy, ktorých dôležitosť je diskutabilná. Žijeme v rýchlo sa meniacom svete a hoci to môže znieť ako fráza, je dôležité aby sme mu rozumeli. Často sú naše predstavy o ňom zahmlené neznalosťou, alebo neaktuálnymi informáciami, ktorých sa tak neradi vzdávame. Dalo by sa pousmiať nad chybnými závermi laikov v internetových diskusiách, už vážnejšia je absencia poznatkov u ľudí, ktorí rozhodujú. Skúste si výnimočný Ignorance test, ktorý bol zostavený renomovanými švédskymi organizáciami za účelom zistenia hĺbky poznania o dnešnom svete medzi politikmi i bežnou populáciou. Možno budete prekvapení.

Otázky pre Ignorance test boli vytvorené Gapminder Foundation v spolupráci so spoločnosťou Novus International AB a ich cieľom je zistiť hĺbku (ne)znalostí ohľadne najdôležitejších globálnych trendov v dnešnom svete. Vo Švédsku sa v roku 2013 testu zúčastnilo viac ako 15 000 respondentov. V tom istom roku bol test pilotovaný aj vo Veľkej Británii, Nórsku a USA. Keďže je pod voľnou licenciou Creative Commons,prečo ho neskúsiť aj na Slovensku?

Štatistické fakty prichádzajú k ľuďom cez médiá neraz skreslené. Niektoré "staré pravdy" sú v spoločenskom povedomí zafixované natoľko, že ich upravenie na pravú mieru je takmer nemožné. Poznáte to, ľudia sa premnožia a všetci zahynieme, nebude dostatok jedla, na hlad sa umiera v celej Afrike, moslimovia zaplavia Európu. Ako učiteľa ma mrzí, že množstva stereotypov a mylných obrazov o vzdialených regiónoch je v slovenských (aj nových) učebniciach stále požehnane. Globálny svet je čoraz viac prepojený a je našou životnou potrebou chápať ho v plných súvislostiach, nie na základe povrchných informácií.

Pre zobrazenie testu v režime celej obrazovky kliknite sem.

Tak ako, prešli ste? Prekvapili vás niektoré z odpovedí, alebo patríte k tým, ktorých prehľad o svete je aktuálny? Ak ste aj neuspeli, smútiť netreba. Naopak, znamená to, že ste si svet dodnes maľovali v tmavším farbách ako skutočne je. A vidíte, svet sa napriek všetkému stáva lepším miestom pre život.

Svoje odpovede môžete porovnať s výsledkami Ignorance testu v USA, Švédsku a vo Veľkej Británii. Viac o myšlienke a cieľoch projektu sa dočítate na webe Gapminderu. Pre tých, ktorých súčasný svet a trendy zaujímajú hlbšie, odporúčam pozrieť si vynikajúci Don´t panic od Hansa Roslinga. Viaceré skvelé prednášky od tohto pána nájdete aj s českými titulkami na jeho profile TED.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?