reklama

Ako si obľúbiť neznáme mesto (Nová Baňa)

S neznámym mestom je to ako s človekom, aby ste ho spoznali, treba mu dať čas. Byť zvedavý, veľa sa pýtať (aj očami), zažiť s ním spoločné chvíle, pomaly a sústredene prenikať pod kožu. Turista, akokoľvek by sa snažil, nespozná mesto za dobu, ktorou ním prechádza dôsledne. Nemusí to byť vôbec na škodu. Veď práve takto, narýchlo, sa rodia lásky na prvý pohľad. Lásky, ktoré preverí až čas. Cez víkend sme sa takto zaľúbili do Novej Bane. Mestečko s bohatou banskou minulosťou a jeho malebné štále sú prirodzene krásnymi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (33)

Ak si k vyššie spomenutým podmienkam spoznávania neznámych miest, pribalíme na cestu aj osobu, s ktorou radi zdieľame dobré aj zlé, výsledok nemôže byť iný, ako minimálne uspokojivý. Na výbere miesta vášho dňového, či víkendového výletu potom ani tak nezáleží. My sme sa tentokrát rozhodli pre Novú Baňu a jej okolie. Zo všetkých možných destinácií na spoločne strávené chvíle v momentálnom režime vzťah na diaľku, sme nemohli mať šťastnejšiu ruku. Ale poďme pekne po poriadku.

Niežeby sme o tomto mestečku na Pohroní nič nevedeli, alebo ním nikdy neprechádzali. Práve naopak, okrajom Novej Bane sme cestovali pravidelne smerom do Nitry, Bratislavy, alebo ja ešte ako dieťa za starými rodičmi do neďalekého Hronského Beňadiku. O krásach štálov v kopcoch nad mestom sme počuli mnohokrát, pri čítaní článku v SME pred pár rokmi som dostal chuť vybrať sa tam hneď. Rovnako som vedel o pohnutej a neraz neúspešnej minulosti baníctva v jednom zo siedmych stredoslovenských banských miest. Nečakali sme tu pompéznosť Banskej Štiavnice, malebnosť Španej Doliny, či Kremnice, napriek tomu sme sa vracali viac ako spokojní.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dominanta mesta, budova radnice.

Mestečko s dnes menej ako osemtisíc obyvateľmi patrilo v minulosti k najvýznamnejším sídlam Pohronia. Pri poslednej zmene administratívno-správneho členenia však bola za okresné mesto uprednostnená Žarnovica. Tá má nielen menej obyvateľov, menej priemyslu, menej služieb a chudobnejšiu minulosť, ale sa na prvý pohľad ani neponáša na mesto. Toto nelogické rozhodnutie musia vnímať Novobančania ako krivdu, ale darmo, v politických rozhodnutiach je hľadanie logiky často zbytočným.

Nová Baňa je asi smoliarskym mestom. Často nie celkom výnosná ťažba jej nikdy nedovolila vyrásť do rozmerov jej bohatších kolegýň, problémy so zatápaním baní pripravili o investície nejedného podnikavca a Turci ju na rozdiel od iných banských miest počas svojich potuliek krajom neobišli. Bez hradieb, uväznená v okolitých vysokých kopcoch nemala šancu. Mor si tu bral obete po stovkách, neskôr komunisti pretrhali tradičné maloroľníctvo a výnosné pestovanie ovocných sadov. Dnes ju v bedekroch o Slovensku nájdete len ťažko. Koľká to škoda a ignoranstvo! Svojím čarom vhodne dopĺňa Štiavnicu, Kremnicu a Banskú Bystricu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mestečko učupené medzi horami.

Je piatkový večer a my si z rúk milej a ochotnej pani (slečny?) z informačného centra preberáme kľúče od izby. Počas výletov sme spali už všelikde, ale byť jedinými vo veľkej a prázdnej budove podnikateľského centra na námestí, to sa nám doteraz ešte nepodarilo. Práve na jeho najvyššom poschodí prevádzkuje mesto Nová Baňa ubytovanie priamo vo svojej réžii. Je to skromné, jednoduché, relatívne lacné a najmä netradičné. V noci sa chodby a prázdne presklené priestory zaniknutých prevádzok menia na strašidelný dom, ktorému vládneme. Všade je blízko a tak vyrážame do ulíc, čo zívajú prázdnotou, ako je to dobrým zvykom v slovenských mestečkách.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V centre je päť reštaurácií, z toho dve pizzérie. V tej, čo nevyzerá ako ľudské akvárium si dávame niečo pod zub a keďže sme nenároční, hádam sme aj spokojní. Z pôvodných budov sa na námestí veľa nezachovalo, nás však poteší čokoľvek nové a neznáme. Nedávno zatvorené kino Vatra, čo neprežilo digitalizáciu slúži už len na rôzne spoločenské akcie, budova s veľkým, nostalgickým retro nápisom Reštaurácia na streche je už len pivárňou, poctivé krčmy sa na nič nehrajú - nie sú tam ženy a chlapi sú chlapmi. Reliéfna výzdoba na opornom múre radnice, má pod lampami tú správnu atmosféru socialistického realizmu. Bočné uličky tu klesajú, tam stúpajú do kopcov. Keď leto tak Štiavnica, keď babie leto, tak Nová Baňa.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Svätotrojičný stĺp v kolovej ohrade lešenia.

Profesia na zahodenie?

Kdeže sú tie časy kín, keď sa na filmy nechodilo len do obchoďákov.

Farský kostol narodenia Panny Márie.

Partizán a vojak na Pamätníku SNP.

Originálne značenie verejných WC.

Večer na izbe sa nadchýňame Domom. Film, čo by vernejšie ukazoval slovenské reálie sa za poslednú dobu nenatočil. Len náhoda chcela, že niektoré z jeho scén sa točili v neďalekej Malej Lehote. Francúzske víno z Lidlu môže byť aj BIO, i tak chutí horšie ako sudové zo Skackavej (pozdravujem Bystričanov).

Ráno sa začína výprava, dôkladný röntgen toho, čo Novobančania vnímajú ako samozrejmú každodennosť. Môcť ich tak presvedčiť, že ich mesto je výnimočné! Spleť krivoľakých uličiek vinúcich sa hore-dole, nespočetné výhľady na čoraz viac prepukajúcu jeseň, tu červenajúcu, tam zas žltnúcu na pozadí do belasa slnkom vyčistenej oblohy. Prekvapuje nás množstvo zrekonštruovaných domov, rovnako aj množstvo novostavieb vkusne zasadených do krajiny. Asi stárnem, pričasto sa obzerám po domoch, snívam o bývaní, ktoré sa práve tu zdá byť ideálnym. Ak sa ma v diskusii pod predošlým článkom o satelitoch, viacerí pýtali na moju predstavu bývania, toto je ono.

Nikde doposiaľ som nevidel to, čo v novobanskom kostole. Interiér vyzdobený obrazmi z plodov zeme - ovocím, zeleninou, obilím a semenami, tu môžete obdivovať každoročne dva týždne po Roľníckej nedeli (posledná septembrová). Táto už takmer šesťdesiatročná tradícia miestnych farníkov je ich poďakovaním Bohu za starostlivosť o každého z nás a zaujme aj neznabohov, medzi ktorých sa radíme aj my. I keď pro-choice aktivistov by niektoré z obrazov hádam aj vystrašili. Skoro ako mňa to mladé dievča, čo strážilo kostol a znedazdajky sa nám zo svojho úkrytu prihovorilo pozdravom Pochválen buď Ježiš Kristus. Bol som tak hotový, že som sa v tej sekunde zmohol len na Dobrý deň. Mal by som sa asi častejšie stretávať s veriacimi.

Socha Panny Márie pod nádhernou starou lipou pred kostolom.

Naturálna výzdoba.

Plody Zeme.

Tvorba takýchto živých obrazov si vyžaduje istú dávku trpezlivosti.

Na môj vkus trochu kontroverzná "hrdinka".

Za život živými obrazmi.

Dielka najmenších?

Zachovávanie tradícií.

Aj výjav z oltára svedčí o banskej minulosti mesta.

Čo by to bolo za banské mesto bez šácht a štôlní roztrúsených po jeho okolí (Bystričanom v tomto ohľade niečo chýba). V Novej Bani sa vďaka nadšenej práci ľudí z občianskeho združenia, podarilo vstupy do viacerých z nich obnoviť. Návštevník ich nájde ľahko pomocou mapy z informačného centra, alebo podľa značenia priamo v uliciach. Z náučných tabulí sa dozvie viac o minulosti ťažby zlata v novobanskom ťažobnom revíri. Napr. aj to, že šachta Althandel na Vŕškoch sa do dejín svetového baníctva zapísala tým, že práve tu bol v roku 1722 postavený prvý parný stroj - Potterov ohňový stroj, ktorý slúžil na čerpanie vody z baní.

Neďaleko Trojkráľovej štôlne pripomína časy novobanského baníctva Kaplnka sv. Anny a banícky vozík hunt. Tradičné obydlia baníkov sa zachovali v dvoch baníckych domčekoch, ktoré sú dnes oba národnou kultúrnou pamiatkou. Verím, že časom sa sprístupní aspoň, časť podzemných priestorov (aj katakomby), vytvorí sa náučný chodník, či možnosť prehliadky "po stopách baníctva Novej Bane" so sprievodcom. Máloktoré mesto má takéto predpoklady na rozvoj cestovného ruchu.

Šachta Althandel.

Banícka kaplnka sv. Anny na "Handli".

Ako fungoval gápeľ na konský pohon.

Banský vozík.

Novobanská ľudová múdrosť?

Banícky domček na Vŕškoch.

Banícky domček na Moyzesovej ulici.

Trojkráľová štôlňa.

Aby tej podobnosti s Banskou Štiavnicou nebolo málo, za mestom je tajch, ktorý bol vybudovaný ako rezervoár vody využiteľnej na energiu potrebnú v baniach. Rovnako ako v Štiavnici sa aj novobanský tajch dnes využíva na oddych a vyrástlo okolo neho viacero rekreačných zariadení. Ak radi rybárčite, kúpete sa, bicyklujete, korčulujete alebo sa prechádzate, jazero v náruči hôr si vás istotne získa.

Novobanský tajch.

Jesenná idylka.

Nad tajchom sa rozprestiera oblasť novobanských štálov. Práve takto tu volajú roztratené osídlenie známe v iných končinách Slovenska pod názvami lazy, kopanice alebo rale. Jesenné potulky štálmi boli našou najsilnejšou motiváciou k návšteve Novej Bani, veď sú ideálnym skĺbením kultúrnej a prírodnej krajiny. Na naše prekvapenie sa výrazne líšia od lazov v Podpoľaní, či kopaníc kdesi na Kysuciach. Domy sú bližšie pri sebe a zdá sa, že sa z nich život nevytráca. Starých tradičných domov je tu dnes len málo, prevažujú novozrekontruštruované domy a objavujú sa aj viaceré novostavby. Nečudo, veď prostredie je ideálnym pre život, ďaleko od ruchu a pritom blízko mesta aj hlavných dopravných trás. Nevieme, či v nich majitelia trvalo bývajú, alebo ide len o chalupy. Veľkosť a udržiavanosť väčšiny z nich však napovedá o prvej možnosti.

Spoznávaniu po vlastných sa nič nevyrovná, autom si tento kraj dostatočne neužijete. Ak tu teda nemáte chalupu, ako viacerí majitelia áut cudzích ŠPZ-tiek, ktoré okolo nás prefrčali, prejdite sa tu krížom krážom peši. Možno sa k vám prihovorí aj babka od priedomia jedného z domov. Jej otázky boli iné, na aké sme zvyknutí z mesta. Kam ste sa vybrali? Máte deti? Nemáš fajku? Marsku som s babičkou ešte nezdieľal. 

V Údolí dobrých žien.

Dávno už asi neplatí, že roľník je pevný základ štátu.

Zaujímavá kombinácia stavebných materiálov.

Zuzka je šípky na jesienkovej lúke.

Stratení na štáloch.

Tuzemský zelovoc.

Už len odtrhnúť.

Štále boli kedysi povestnou ovocinárskou oblasťou.

Kto by tu nechcel žiť?

Drobnôstky od cesty.

Alternatíva k satelitným mestečkám.

Smerom k Novej Bani, v pozadí sa dvíhajú Štiavnické vrchy.

Zdeformovaní ľudia.

Blízko mesta a predsa tak ďaleko.

Kráčame celý deň a stále je toho pred nami veľa. Obyčajné ulice s výhľadmi ako zo Zlatých vŕškov, farby jesene mozaikovite nanesené na plátno krajiny, staré stromy, s ktorými by bola radosť pohovoriť. Oblúkom cez okrajové časti mesta sa dostávame pod Kalváriu. Pri trinástom zastavení sa slnko spúšťa za horu a kaplnka na vrchu sa prezlieka do večerných šiat. Do človeka vstupuje ticho, vzájomné pochopenie, moment, keď sa už na pery takmer derú slová, čo menia budúcnosť. Svet pod nami sa zdá byť dokonalým.

Sekvojovec na zaniknutom evanjelickom cintoríne.

Zo Záhrbu.

Pri prvom zastavení.

Kaplnka na Kalvárii.

Dokonalý svet.

Ranný výhľad z okna izby.

Sakrálnych pamiatok so silnou energiou nie je nikdy dosť, vravíme si a ráno sa vydávame na Kohútovo. Pútnické miesto na kopci nad mestom vďačí za svoj vznik objavu výdatného prameňa vody v období veľkého sucha v roku 1863. Areál s dominantným objektom neogotickej kaplnky prešiel tohto roku kompletnou rekonštrukciou, ktorá sa skutočne vydarila. Pokojné, až meditatívne miesto je balzamom na dušu, okrem pookriatia tu spoznáte aj viaceré cudzokrajné dreviny v malej botanickej záhrade. Ideálna bodka na záver výletu. Schádzame cez les naspäť do mesta, ktoré sa zahalilo do ticha nedele, ktorá umlčí aj cirkulárky. Cez farebný dážď opadávajúcich listov vidieť námestie. Toto mesto si píšeme na zoznam. Po Slavoniciach sa stáva ďalším, do ktorého sa budeme vždy radi vracať.

Pútnicke miesto Kohútovo.

Chránený strom a žaba na kameni.

Botanická hádanka. Aký druh stromu má takéto listy?

Symbol mlynského kameňa nie je náhodný. V minulosti boli Novobančania jeho chýrnymi výrobcami.

Nová Baňa, pokojné to mesto.

-

Doplnenie:

Na záver sa vráťme na zem a krátko sa pristavme pri otázke rozvoja cestovného ruchu nielen v mikroregióne Novej Bane, ale aj v celom Banskobystrickom kraji. Ako som už dávnejšie poukázal, oficiálny web BBSK pre cestovný ruch s názvom Brána do srdca je len paródiou na informačný portál pre potencionálnych turistov nášho kraja. Ide o trestuhodné plytvanie finančnými prostriedkami a ukážku neschopnosti alebo nekompetentnosti zodpovedných. Ani po dlhšom čase nedošlo k náprave, stále chýbajú cudzojazyčné mutácie webu (alebo sa chce orientovať len na domácich turistov?), obsah vôbec nepribúda a je viac ako žalostný.

Nová Baňa nie je na celom webe spomenutá vôbec. Návštevník hladný po praktických informáciách pred jeho cestou do okresu Žarnovica, uvidí toto. Oficiálny web cestovného ruchu Slovenskej republiky www.slovakia.travel poskytuje pri Novej Bani len strohú informáciu o miestnom Pohronskom múzeu, inak ani ťuk. Samotný web mesta má sekciu pre turistov síce spracovanú obsahovo obstojne, vizuálne je to však bieda, o interaktivite nemôže byť ani reči a ak nerozumiete po slovensky, máte jednoducho smolu.

Pre Boha živého! Ak sú autori krajského webu ozaj takí babráci, hlásim sa do služby. Ochotne vám web naplním obsahom, vyhotovím interaktívne mapy aj poskytnem fotografie. Za svoje služby žiadam samozrejme adekvátnu odmenu. Veď z celkovej sumy takmer 300 tisíc eur na propagáciu kraja snáď ešte niečo ostalo.

Peter Farárik

Peter Farárik

Bloger 
  • Počet článkov:  258
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Učiteľ geografie, ktorý už viac neučí ako učí. Čerstvý otec. Bystričan žijúci vo Zvolene. Milovník cykloturistiky, ktorý už rok nesedel na bicykli. Konštruktívny rýpal. Autor a správca webu pre lepšiu geografiu - www.lepsiageografia.sk. Zoznam autorových rubrík:  KvízyNezaradenáPotulkyCyklopotulkyŠkolstvoŠkola hrouGeografiaZamýšľaniePseudorecenzieEkológiaVysmrkané básneHaiku a kvázihaikuPoviedky a povedačky

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu