reklama

Geografia sexu

Mať v názve článku slovo "sex", vraj zvyšuje čítanosť. V tomto prípade však nejde o nadbiehanie čitateľom bažiaciam po bulvárnom obsahu, skôr o snahu vyplniť medzeru v informáciách na tému sex a všetko čo s ním súvisí z hľadiska geografie. Veď napokon, každý jav sa dá analyzovať, štatisticky podchytiť a previesť do mapy. Regionálne rozdiely sa týkajú aj sexuálneho správania.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (67)

Po tom, čo sú ľudia nasýtení a ošatení, myslia na sex (Konfúcius).

Sex je základnou ľudskou potrebou a prirodzenou súčasťou života, bez ktorej by ľudstvo vymrelo. Napriek tomu leží práve sex od nepamäti v žalúdku viacerým náboženstvám, pre ktoré je často stelesnením hriechu, ľudskej slabosti a zídením z cesty spásy, či poznania. Východné náboženstvá sú o niečo zhovievavejšie, na katolíckych kostoloch alebo moslimských mešitách si je predsa len, ťažko predstaviť výjavy, ktoré môžeme pozorovať na nejednom hinduistickom chráme. Hotová Sodoma Gomora (a to ste ešte nevideli park penisov Haesindang v Južnej Kórei). Naši slovanskí predkovia brali sex tiež viac zľahka, keď využívali skupinové orgie ako súčasť náboženských obradov. Ťažko sa potom vyznať v tom, čo je to tá tradičná rodina, na ktorú sa dnes niektorí tak radi odvolávajú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tak trochu iný chrám (zdroj)

Naše poznatky o sexuálnom správaní dnešného ľudstva sú obmedzené nedostatkom prieskumov, dát a analýz zo štátov, kde sa im serióznejšie a dlhodobo nevenuje žiadna vedecká inštitúcia. Pri porovnávaní jednotlivých regiónov a štátov sveta sa preto neraz stretávame s prázdnymi tabuľkami a bielymi miestami na mape. Škoda, všetko by bolo inak, ak by vo viacerých štátoch fungovala inštitúcia akou je napr. americký Kinseyho inštitút, ktorý počas niekoľkých desaťročí svojej činnosti nazhromaždil obrovské množstvo informácií (web). Pán Alfred Kinsey (výborný životopisný film) založil základy modernej sexuológie, výsledky jeho výskumov šokovali puritánsku Ameriku, ktorá na ne v päťdesiatych rokoch 20.storočia ešte nebola pripravená. Pri sexe totiž platí, o druhých nič nevieme, pokiaľ sa nespýtame. Veľa zaujímavého by sme sa iste dozvedeli aj z knihy Atlas of Human Sexual Behavior od autorky Judith Mackay (zdroj), zatiaľ som ju však nikde na webe nenašiel.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mapy a umenie (1, 2)

Prvý sex

Priemerný vek, v ktorom človek zažíva svoj prvý sex sa vo svete výrazne odlišuje, najmä u dievčat. Podľa Huberta (Demographic and Health Surveys), sa prvou sexuálnou skúsenosťou vo vyššom veku vyznačujú najmä regióny Ázie a Latinskej Ameriky. Naopak mladí ľudia v Afrike, Európe a Severnej Amerike sú nedočkavejší a so sexom začínajú skôr. Prekvapivým môže byť zistenie, že spolu s dievčaťami zo strednej Afriky, začínajú so sexom najskôr Češky (okolo 15 roku života). V Egypte, Kazachstane, Taliansku, Thajsku, Ekvádore a Filipínach je priemerný vek dievčat pri prvom milovaní, až o päť rokov vyšší. Chlapci sú najrýchlejší v Brazílii, Peru, Keni, Zambii, Portugalsku a na Islande, kde priemerne nečakajú dlhšie ako do svojich 16 rokov. Predstavu o "nadržaných" Talianoch rúcajú zistenia, že priemerný taliansky ragazzo to má za sebou až v 19 rokoch. A ako sú na tom Slováci? Nie je to tak tragické, ako sa môže zdať z príbehov v Brave. Ak máte 17 a ešte ste sa nemilovali, nezúfajte. Priemerný vek, v ktorom sa u nás na tento zásadný životný krok mladí odhodlajú je 17,8 roka (zdroj).

SkryťVypnúť reklamu
reklama


Interaktívna mapa prvého sexu vo svete. Po kliknutí sa otvorí v novom okne. (zdroj)

Od akého veku je legálne mať sex?

Súčasné právne systémy vo všetkých štátoch sveta, stanovujú vekovú hranicu určujúcu legálnosť sexu. Na Slovensku je to hranica 15 rokov. V minulosti bola hranica proklatě nízko, v stredoveku bolo dievča pripravené na sexuálny život hneď po prvej menštruácii. Ak by ste si mysleli, že sex a manželstvo s deťmi bolo len doménou moslimov, mýlili by ste sa. Zo 17.storočia je zaznamenaný prípad legálneho manželstva Williama Williamsa s vtedy len 9 ročnou Mary Hathaway v anglickej kolónii Virginia. Časy sa jednoducho menia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V súčasnosti majú v Európe najnižší legálny vek spôsobilosti k pohlavnému styku v Španielsku, kde je sexovať legálne už od 13 rokov. Najdlhšie si musia mladí počkať v Malte a Turecku, hranica 18 rokov je tu celkom symbolická. Dospelosť sa získava so všetkým, čo k tomu patrí.

Vo svete výrazne vyskakuje Bahrajn s legálnou hranicou sexu až v 21 roku života, viaceré štáty rozlišujú potrebný vek u dievčat a u chlapcov, pričom si chlapci musia vo všetkých takýchto prípadoch počkať dlhšie, väčšinou do osemnástky. Katar a Saudská Arábia sa ukazujú byť jediné štáty sveta bez stanovenej vekovej hranice legalizujúcej pohlavný styk. Akýkoľvek sex mimo manželstva je nezákonný, na veku nezáleží. V manželstve je legálne spať aj s dieťaťom. V roku 2008 tu súd odmietol anulovať manželstvo medzi 8 ročným dievčaťom a 58 mužom. Mapu a dodatočné informácie na túto tému poskytuje aj článok na Wikipedii.

Od akého veku je legálne manželstvo?

V antickom Grécku sa mohlo dievča vydávať hneď na začiatku puberty, v Ríme od svojich 12 rokov. Katolícka cirkev upravila minimálny vek pre manželstvo v 12. storočí na 12 rokov u dievčat a 14 u chlapcov. Aristoteles radil mužom počkať si až do ideálneho veku 37 rokov (dnes by mal isto radosť) a ženám do osemnástky.

Dnes majú prakticky všetky štáty sveta vo svojich zákonoch presne stanovenú minimálnu vekovú hranicu na uzavretie manželstva, výnimkou je Brunej a Jemen. Všetky európske štáty sa zhodujú v hranici 18 rokov, viaceré štáty umožňujú manželstvo aj skôr vo zvláštnych prípadoch, akým je napr. tehotenstvo dievčaťa. Na Slovensku je v tomto prípade spodná hranica 16 rokov. Najdlhšie si na manželstvo musia počkať muži v Alžírsku, až do svojich 22 rokov.

Smutná a stále pretrvávajúca tradícia detských sobášov je stále prítomná najmä v Indii a Jemene, v ktorom je manželstvo možné v akomkoľvek veku dievčaťa, sex však až vo veku, kedy je naň dievča pripravené. Téme sa venuje výnikajúci článok Too young to wed v National Geographic. Informácie pre všetky štáty sveta ohľadne minimálneho veku na uzavretie legálneho manželstva nájdete tu. Odporúčam aj video o detských sobášoch v súčasnom svete, vložené nižšie.

Na veľkosti nezáleží?

Pri článku o sexe z pohľadu geografie, by bola škoda nevložiť aj informácie o rozdieloch vo veľkosti mužského pohlavného orgánu v jednotlivých štátoch a regiónoch sveta (tabuľka, mapa sveta). Ukazuje sa, že vžité stereotypné predstavy nie sú ďaleko od pravdy a černosi sú v priemere obdarení o niečo viac (Kongo 17,77 cm). Aziati naopak vychádzajú zo súťaže kto má väčší, trochu zahanbene (Kórea 9,66 cm). I keď, na veľkosti v skutočnosti zrejme ozaj nezáleží, veď práve Ázia je najľudnatejším svetadielom. Na černochov by sme hádam ani nežiarlili, čo nás však môže hnevať právom, sú penisy Maďarov. V Európe vraj väčších niet, so svojími 16,51 cm dlhými orgánmi nás prevyšujú o 1,3 cm. Tešiť nás však môže fakt, že väčšina národov Európy ich má v porovnaní s nami predsa len menšie. Keby len tí Maďari a Česi pred nami neboli. Bolí to viac ako prehra v hokeji, či vo varení guláša.

Aby ani mužský čitateľ nevyšiel naprázdno, je tu aj mapa priemerných veľkostí košíkov podprseniek, ktorá dáva akú, takú predstavu o vybavení dám v jednotlivých krajinách. Rusky a škandinávky sú najkyprejšie, krehkosť aziatiek je všeobecne známa, menšie prsia černošiek možno prekvapia.

Menej tradičná mapa Európy (zdroj)


Ako sú na tom vo svete homosexuáli?

Aktuálna téma práv homosexuálov u nás vzbudzuje na oboch stranách názorového spektra nielen polemiky, ale aj vášne, pri ktorých často neostáva priestor na premýšľanie, či argumentáciu. Pozrime sa teda, ako sú na tom homosexuáli vo svete, kde majú priznané právo na manželstvo, kde na registrované partnerstvo a kde je už len to, že ste homosexuál, životu nebezpečné (podrobná mapa).

Ku koncu augusta 2013 bolo vo svete celkovo 15 štátov, v ktorých je homosexuálnym párom priznané plné právo na uzatvorenie manželstva (Argentína, Belgicko, Brazília, Kanada, Dánsko, Francúzsko, Island, Holandsko, Nový Zéland, Nórsko, Španielsko, Juhoafrická republika, Švédsko, Uruguaj). V USA je to možné v 13 federálnych štátoch. Istotne stojí za povšimnutie, že ide o prevažne vyberanú spoločnosť na svetové pomery bohatých a demokratických štátov. Veľká časť Slovákov, sa ku nim však zjavne pridať nechce a radšej by nasledovali príklad Ruska, kde zatiaľ nie sú homosexuáli priamo väznení, propagácia a mediálne vyobrazovanie homosexuality však už trestným je.

Najradikálnejší odporcovia homosexuálov u nás, by sa možno vzácne zhodli aj so svojimi inak úhlavnými nepriateľmi moslimami z radikálnych islamistických režimov ako sú napr. v Saudskej Arábii, Iráne, Jemene alebo Sudáne. Práve tam je homosexualita odmeňovaná trestom smrti. Prieči sa Bohu, asi viac ako jedenásť Mohamedových manželiek, z ktorých mala najmladšia Aisha v čase sobáša len 6 rokov.

Tmavomodré: legálne manželstvá, bledomodré: registrované partnerstvá, oranžové: trest väzením, bordové: trest smrti. (zdroj)

Sex a zákony

Vo viacerých štátoch sveta sú zákonodarcovia, až natoľko posadnutí sexom, že cítia potrebu upravovať sexuálne správanie svojich občanov rôznymi obskúrnymi nariadeniami. Väčšina z nich by bola aj komickou, keby to nebolo celé smutné. Z priestorových dôvodov si uveďme aspoň niekoľko perličiek (infografika).

  • Väčšina štátov Blízkeho východu uznáva nasledovné islamské právo: Po sexuálnom styku s jahňaťom, je smrteľný hriech jesť jeho mäso.

  • V Libanone majú muži legálne dovolený sex so zvieratami, musí však ísť o samice. Sex so samcami môže byť trestaný trestom smrti.

  • V Bahrajne môže doktor legálne prezrieť ženské genitálie, má však zakázané pozerať sa priamo na ne počas tohto zákroku. Môže vidieť len ich odraz v zrkadle.

  • V bolívijskom meste Santa Cruz je ilegálnym sex so ženou a jej dcérou naraz. I keď by bola dcéra dospelá.

  • Na ostrove Guam sa môže legálne vydať len žena, ktorá nie je pannou.

  • Republikánsky kandidát na guvernéra Virgínie chce zaviesť zákaz orálneho a análneho sexu (aj u heterosexuálnych dvojíc).

  • Singapúr legalizoval orálny a análny sex až v roku 2007 (nie však pre homosexuálov).

  • V severnej oblasti Kolumbie je bežné, že mladíci začínajú svoj pohlavný život zaúčaním sa na somároch. Niektorí hovoria, že je to lepšie ako sex so ženou. Zaujímavý dokument na túto tému si môžete pozrieť aj na youtube.

Zmapujte svoj sexuálny život

Na záver si spravte malú rekapituláciu svojich sexuálnych skúseností, alebo ešte nevyskúšaných fantázií. Pomocou webu Human Sex Map si rýchlo a jednoducho vyznačíte na čom ste. Vytvorená mapa sa dá uložiť, vytlačiť, alebo preposlať. Možno práve touto cestou môžete svojmu partnerovi naznačiť, čo by ste ešte radi vyskúšali. Príliš na sever však radšej nezachádzajte, aj spoznávanie nových území má svoje limity.


Peter Farárik

Peter Farárik

Bloger 
  • Počet článkov:  258
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Učiteľ geografie, ktorý už viac neučí ako učí. Čerstvý otec. Bystričan žijúci vo Zvolene. Milovník cykloturistiky, ktorý už rok nesedel na bicykli. Konštruktívny rýpal. Autor a správca webu pre lepšiu geografiu - www.lepsiageografia.sk. Zoznam autorových rubrík:  KvízyNezaradenáPotulkyCyklopotulkyŠkolstvoŠkola hrouGeografiaZamýšľaniePseudorecenzieEkológiaVysmrkané básneHaiku a kvázihaikuPoviedky a povedačky

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu