Dobrí ľudia ešte žijú

Autor: Peter Farárik | 21.8.2013 o 16:59 | (upravené 11.10.2013 o 0:20) Karma článku: 15,66 | Prečítané:  19568x

Odstrihnúť sa od zlých správ, ktoré sa na nás odvšadiaľ valia je ľahké najmä cez leto. Človek si len tak putuje krajinou a hlavu vymýva čistými zážitkami, správy prestanú existovať, zdajú sa nepodstatné a vôbec nebavia. Denne stretáte priateľských ľudí, no nevyhnete sa ani typicky slovenským službám, pri ktorých sa cítite nevítaní. Rád by som sa krátko podelil o snahe pár ľudí starať sa o salaš vo Veľkej Fatre, ktorý slúži zdarma všetkým turistom, prechádzajúcim týmito krásnymi horami. Keď sme doň vstúpili, okamžite mi do mysle vpadol názov tohto článku.

Potulky Veľkou Fatrou sú v porovnaní s tými v iných pohoriach Slovenska niečím výnimočné. Nie je to len kombinácia hôlneho hrebeňa s pralesmi porastenými skalnými partiami. Pre turistu je tu ojedinelým zážitkom aj možnosť prespania vo viacerých voľne dostupných útulniach, bývalých salašoch, ktoré sú na holiach roztrúsené ako zblúdilé ovečky. Už z predošlých rokov som poznal atmosféru viacerých z nich, Tri sestričky neďaleko Borišova boli donedávna pre mňa synonymom pohodového prespania v tichu ďaleko od veľkého množstva ďalších návštevníkov hôr. Počas prechodu z Ružomberka na Staré hory tento týždeň sme však objavili miesto, ktorému sa len tak ľahko niečo nevyrovná. O to viac, že platené možnosti ubytovania vo Fatre sú neraz rýdzo slovenského charakteru a návštevník sa tam cíti nechcený, ako sme sa presvedčili pri snahe ubytovať sa v Horskom hoteli Smrekovica.

Hory sa koncom augusta už pomaly lúčia s letom, Ploská ticho odfukuje.

Útulňa, ktorá nás nadchla natoľko, až som sa rozhodol o nej podať správu je Salaš pod Suchým vrchom. Od ostatných útulní sa odlišuje tým, že jej stav sa za posledné roky zlepšil výrazne k lepšiemu a momentálne doslova prekvitá. Obdivuhodné o to viac, že za súčasným stavom salaša je partia štyroch chlapíkov, ktorí sa nazývajú turistická úderka Štyri nity a pred niekoľkými rokmi sa rozhodli salaš "adoptovať". Zo zanedbanej takmer ruiny sa im za roky dobrovoľníckej práce, podarilo vytvoriť miesto, ktoré robí nášmu cestovnému ruchu a menu krajiny lepšiu službu, ako mnohé neraz predražené projekty.

Salaš vyzerá útulne už z diaľky od chodníka spod Suchého vrchu.

S postupnou premenou salaša k stavu, ako ho môžeme využívať dnes, sa môžeme oboznámiť vďaka fotografiám a zápiskom z kroniky, ktorá je súčasťou jeho inventáru. Pohodlné a udržiavané útulne som mal možnosť využiť aj v Pyrenejách, ale Salašu v správe Štyroch nitov sa zatiaľ nič nevyrovnalo. Chlapi svojpomocne vyupratovali a poodnášali množstvo odpadu, ktorý sem nazvláčali nezodpovední návštevníci, nahodili novú strechu, podlahu, opravili pec, na pleciach vyniesli matrace a urobili kopec iných, malých vecí, aby sa tu unavený turista cítil po celodennej túre príjemne, oddýchol si, či prenocoval.

Salaš ako z rozprávky, čo poviete?

Napriek malým rozmerom, poskytuje stavba priestor pre nocľah aspoň dvadsiatim ľuďom, vďaka podkroviu, ktorého podlaha je takmer celá pokrytá matracmi. Rovnako ako miestnosť pod ňou, je aj podkrovie zateplené a využiteľné dokonca aj počas zimy o čom podávajú dôkaz viaceré zápisy v kronike zo zimného obdobia. Partia zo Štyroch nitov sem chodí dokonca tráviť aj vianočné sviatky. Prečo nie, veď zariadenie salaša je bohatšie, ako bežné zariadenie hotelovej izby, alebo prenajatej chaty. Nájdete tu prakticky čokoľvek, od suchých potravín, korenia, čajov, kávy, cukru, soli, lekárničky, mapy, hrncov, príborov, až po gitaru, ktorú tu podľa správy v kronike zanechal "bigbiťák" z Pezinku.

Salaš kedysi slúžil, ako príbytok pastiera jalovíc, čomu napovedá aj lebka na štíte.

Správcovia salaša sa snažia nielen ho udržiavať v poriadku a čistote, ale zároveň aj vychovávať jeho návštevníkov viacerými oznamami, nápismi a prosbami rozvešanými po stenách. Zo správ v kronike je človeku až smutno, stále sa nájdu jedinci, ktorí si nevážia prácu a obetu druhých a ničia niečo, čo im slúži zdarma. Obdivujem partiu Štyroch nitov, že v sebe nachádza dostatok odhodlania, motivácie, času a chuti pravidelne sa venovať niečomu, čo im neprináša žiadny zisk, len dobrý pocit a zadosťučinenie. Ukazujú nám, že všetko sa dá, keď sa chce, že jednoduché dobré skutky a záujem o druhých, sú aj v dnešnej uponáhľanej a do seba zahľadenej dobe stále aktuálne.

V jednoduchosti je krása.

Vitajte a cíťte sa ako doma.

Útulná útulňa napĺňa podstatu svojho mena.

Kuchynský kút. Ktosi tu pre smädných nechal aj nápoj Milenka.

Z podkrovia...

Listujeme v kronike ...

Umelecké sebastvárnenie veselej poľskej výpravy v kronike.

Zaujímavý, trochu surealistický komiks ...

Bodaj by sme mali viacerých ľudí, akými sú už spomínaní borci zo Štyroch nitov. Veď práve tento druh mäkkého turizmu je tým, ktorý preferujú skutoční milovníci hôr. Práve salaše a nie nové megalomanské projekty developerov ničiace hory, sú tým, čo je naše, tradičné, malebné a ľudské. Tu nájdete pokoj, ticho, dobrú náhodnú spoločnosť a pocit, že dobrí ľudia ešte žijú. Verme, že ďalšie miesta, budú nasledovať. Zatiaľ choďte navštíviť aspoň toto. Som si istý, že nebudete ľutovať.

Posedenie pred salašom.

Pohľad do doliny z neďalekej výhliadky.

Cestou na hole ...

Poloha Salašu pod Suchým vrchom (v krúžku).


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vláda sa dohodla na testovaní, ale nestihla k nemu napísať uznesenie

Proti premiérovmu plánu celoštátneho testovania je SaS a Za ľudí.


Už ste čítali?