Otvorený list učiteľom z OA na Polárnej ulici v Košiciach

Autor: Peter Farárik | 11.6.2013 o 15:29 | (upravené 2.10.2013 o 18:23) Karma článku: 15,89 | Prečítané:  17715x

V záplave každodenných noviniek a zlých správ si človek častokrát nevšimne na prvý pohľad menej dôležité kauzy, ktoré sú však o to hrozivejšie, že vypovedajú o priam chorobnom rozklade fungovania našej spoločnosti. Jednou z nich je aj kauza utrácania horibilných súm za externé právne služby školami v pôsobnosti Košického samosprávneho kraja, na ktoré ako prvý poukázal učiteľ Obchodnej akadémie na Polárnej ulici v Košiciach Oto Žarnay. Reakcia nadriadených na seba nenechala dlho čakať a dnes je pán Žarnay už vo výpovednej lehote. Skutočne sa nenájde nik, kto by ho aspoň morálne podporil?

Prípad učiteľa Ota Žarnaya bol už dostatočne opísaný v článku Biela vrana v školstve. Ide už o typický príbeh zo slovenského prostredia, v ktorom sa aj napriek všeobecnej znalosti a obľube tradičných ľudových rozprávok, kde dobro víťazí nad zlom, deje presný opak. Zdá sa, že odvážnym šťastie nepraje a ak áno, tak len veľmi skryto. Z dôvodu stručnosti sa pokúsme prípad zosumarizovať v niekoľkých chronologických bodoch, ako ich spracoval kolega Vladimír Crmoman.

 • 1998 (* alebo 1996?) - Mgr. Oto Žarnay začína pracovať na OA Polárna
 • 28.5.2012 - je zvolený za predsedu Rady školy
 • 16.10.2012 - kolektív učiteľov OA Polárna adresuje riaditeľovi P.Ivanovi Otvorený list v snahe riešiť problémy školy
 • 28.2.2013 - Rada školy sa uzniesla, aby Mgr. Oto Žarnay dal v jej mene písomný podnet na vysvetlenie účelu právnych služieb pre školu za uplynulé dva roky
 • 1.3.2013 - Mgr. Oto Žarnay podáva písomný podnet na sekretariáte školy ohľadom využívania právnych služieb
 • 18.3.2013 - zasiela otvorený list o problémoch na škole RNDr. Juríkovej (delegovaný zástupca VÚC v Rade školy) prostredníctvom e-mailu. Pani Juríková je vedúca referátu správy škôl a školských zariadení na odbore školstva KSK
 • 18.4.2013 - bol Mgr. Oto Žarnay na osobnom pohovore u vedúceho odboru školstva Ing. Štefana Kandráča
 • 24.4.2013 - mimoriadne zasadnutie Rady školy, na ktorom sa zúčastnil aj vedúci odboru školstva Ing. Štefan Kandráč spolu so svojou právničkou z KSK Mgr. Janou Jarušinskou
 • 2.5. 2013 - konala sa pedagogická rada, kde riaditeľ školy P. Ivan vo svojom príhovore zaútočil proti snahe medializovať problémy školy, zdôraznil, že medializovanie vnútorných záležitostí školy je sebazničujúce a povedenie k zatvoreniu školy
 • 16.5. 2013 vychádza článok s názvom Odmena pre známu? od Dušana Karolyiho v časopise Trend (celý článok na konci tohto odkazu)
 • 22.5. 2013 podáva Mgr. Oto Žarnay žiadosť o prešetrenie finančného hospodárenia školy na podateľni KSK
 • 31.5 2013 dostáva učiteľ Žarnay výpoveď

Je zaujímavé, že v čase, keď sa školstvo pasuje s problémami nedostatku finančných prostriedkov na elementárne fungovanie a riaditeľ OA na Polárnej ulici v Košiciach ruší svojim zamestnancom akékoľvek odmeny a zákonom nenárokovateľné príplatky, sa nájde 550 eur mesačne na paušálne financovanie externých právnych služieb osobe, ktorá je zrejme len zhodou náhod prepojená na vedúceho odboru školstva KSK. Ešte zaujímavejšou  je skutočnosť, že právnička Rudohradská má zmluvy za stovky eur na viacerých školách v pôsobnosti Košického samosprávneho kraja.

Celý prípad je smutnou ukážkou opitosti mocou zo strany vedenia školy. Učiteľ a predseda Rady školy, si len plnil svoju povinnosť a snažil sa dopátrať pravdy o nehospodárnom nakladaní s financiami školy. Dnes je obeťou šikany zo strany vedenia, ktoré mu dáva jasne najavo, kto je na škole pán a ako sa nakladá s tými, čo si dovolia otvoriť ústa. Ako sa pánovi učiteľovi momentálne darí, si môžete prečítať vďaka e-mailu, ktorý si dovolím zdieľať s jeho súhlasom.

Na to, že nám neraz vládnu podvodníci, zlodeji, farizeji a arogantné persóny, sme si už hádam pomaly aj zvykli. Na čo si však zrejme zvyknúť nikdy nedokážem, je zarážajúce mlčanie ľudí, ktorých sa to priamo týka, kolegov učiteľa, rodičov študentov navštevujúcich túto školu, samotných študentov. Je skutočne možné, aby úzka skupina hoci aj dobre zorganizovaných ľudí vo vedení držala v šachu desiatky vysokoškolsky vzdelaných učiteľov, ktorí sa zo strachu boja zastať človeka, ktorý práve prechádza ťažkým obdobím? Práve preto píšem nasledovný Otvorený list.

Otvorený list učiteľom Obchodnej akadémie na Polárnej ulici v Košiciach

Vážené kolegyne, Vážení kolegovia,

dovoľujem si Vás takto familiárne osloviť, keďže som sám učiteľom a problémy nášho profesijného stavu mi nie sú ľahostajné. Na úvod mi dovoľte prejaviť smútok nad stavom, v ktorom sa Vaša škola v poslednom období nachádza. Z informácií, ktorými disponujem je očividné, že súčasné personálne čistky nie sú jediným problémom, s ktorými sa Vaša škola potýka. Možno si niektorí z Vás ešte pamätajú na Otvorený list Vášmu pánovi riaditeľovi PaedDr. Petrovi Ivanovi, ktorý ste mu ako kolektív pracovníkov školy adresovali v októbri minulého roku. Možno si aj viacerí dodnes spomínate, čo vás ťažilo a čo ste sa Vašou snahou pokúšali zmeniť. Nadmerná byrokratizácia, šikana nepohodlných, zavádzanie direktívneho riadenia, nezmyselné príkazy, zastrašovanie na poradách, prepúšťanie učiteľov z dôvodu šetrenia a zároveň prijímanie nových administratívnych pracovníkov a pod. Pamätáte?

Prešlo niekoľko mesiacov a medzi Vami sa našiel kolega, ktorý začal na problémy Vašej školy poukazovať adresnejšie. Nemôžete mu to mať za zlé. Odpoveď na Váš otvorený list ste od vedenia školy nedostali a tak si našiel Mgr. Oto Žarnay iný spôsob, ako s ním komunikovať. Verím, že po zistení rovnakých skutočností, akými disponoval Váš kolega, by ste urobili to isté a na neefektívne nakladanie s finančnými prostriedkami zo strany vedenia nahlas poukázali. Viete, niekedy potichu nestačí, najmä keď sú tí, ktorí by počúvať a vysvetľovať mali, hluchí. Zdieľam váš smútok nad faktom, že ste ako zamestnanci jednej z mála stredných škôl v pôsobnosti kraja nedostali zaslúžené odmeny, či príplatky. Správne ste sa minulý rok vedenia pýtali prečo, odpovede ste sa nedočkali. Časťou odpovede bola možno aj platba externých právnych služieb pre Vašu školu za mesačný paušál 550 eur.

Súcitím s Vami v neľahkej situácii, keď Vám riaditeľ na porade pripomína, že na Vaše miesta má na stole šesťdesiat žiadostí. Chápem, že nejeden z Vás prežil na Obchodnej akadémii nemalú časť svojho života a nerád by menil povolanie, či zamestnávateľa. Tomu všetkému rozumiem. Nemôžem a nedokážem však rozumieť jednému. Vážené pani kolegyne, Vážení páni kolegovia, prečo sa dnes, viac ako tridsať učiteľov na škole prizerá, ako bol ich kolega nezmyselne prepustený arogantným vedením za svoju odvahu? Prečo sa z Vás nik nepridá na jeho stranu, aspoň morálne ho nepodporí a vedeniu sa nepostaví na odpor? Aha, rozumiem...počul som, jeden z Vás sa pokúsil a dnes je už spolu s kolegom vo výpovednej lehote. Áno, viem, na stole má pán riaditeľ šesťdesiat žiadostí...

Je skutočne strach tým, čo vás zväzuje a nedovolí konať podľa vlastného svedomia? Čoho sa bojíte? Straty zamestnania? Je skutočne tá smiešna učiteľská suma na Vašich výplatných páskach viac, ako česť, občianska odvaha, pomoc kolegovi, priateľovi? Počuli ste, že v jednote je sila? Počuli ste niekedy posolstvo pastora Niemöllera? Počuli ste, že najlepšie sa vychováva príkladom? Aký príklad dávate žiakom, čo si z tohto celého odnesú do života? Aha, viem spoločnosť na Slovensku už dlhodobo morálne eroduje a byť rytierom je detské harašenie. Život ozaj nie je rozprávka a neraz dobro nad zlom nevíťazí. Ak sa však nepridáme sa stranu slabých, pošliapaných, či dobrých, na čej strane vlastne stojíme?

Nechám Vás o tom chvíľu premýšľať. Možno Vám pri kontemplácii pomôže aj táto pieseň.


S pozdravom

Peter Farárik

učiteľ na Gymnáziu F.V.Sasinka v Skalici

 

PS: Do článku dopĺňam videorozhovor s učiteľmi Otom Žarnayom a Vladimírom Crmomanom z časopisu .týždeň.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vláda sa dohodla na testovaní, ale nestihla k nemu napísať uznesenie

Proti premiérovmu plánu celoštátneho testovania je SaS a Za ľudí.


Už ste čítali?