Hravá geografia

Autor: Peter Farárik | 9.6.2013 o 11:32 | (upravené 2.10.2013 o 18:23) Karma článku: 7,32 | Prečítané:  1700x

Všetci sa radi hráme, či už dospelí alebo deti. Pri hre sa môžeme nielen zabaviť, ale aj poučiť. Ak sa nudíte v práci, doma pri zlom počasí, alebo hľadáte spôsob, ako sa spolu s deťmi učiť geografiu trochu inak, skúsme sa spolu zahrať hry, ktoré ako povodeň zaplavujú internet.

Rôznym mapovým a geografickým hrám som sa venoval už v predošlých článkoch Mapové hry a Hrátky s Google Street View alebo kde to sakra sme. Dnes si povieme o nových prírastkoch do čoraz širšieho zoznamu hier a pristavíme sa aj pri nových možnostiach hier, ktoré sme už spomínali v minulosti.

Popularite sa momentálne tešia najmä hry využívajúce režim Google Street View. Oproti ich opisu v predošlom článku prešli miernymi úpravami, ktoré ich robia ešte atraktívnejšími. GeoGuessr prišiel s funkciou tvorby vlastných hier samotnými užívateľmi, takže už nie ste odkázaní len na náhodný výber lokalít. Pomocou GeoSettr môžete vytvoriť vlastnú hru a vyzvať priateľov, nech ukážu, ako poznajú svet, Slovensko, alebo svoj okres. Je len na vás, ktoré lokality do hry vložíte. Vynikajúca funkcia má len dve nevýhody - maximálny počet lokalít na hru je obmedzený na päť a pri hádaní umiestnenia vašej lokality na mapke začínate vždy od zoomu na svet. V prípade snahy o čo najpresnejšie umiestnenie videnej lokality, napr. do konkrétnej dediny sa preto celkom naklikáte pri približovaní náhľadu. Ako môže vytvorená hra cez GeoSettr vyzerať, si môžete vyskúšať na hre zameranej na Slovensko.

Ak máte tušenie kde sa nachádzate, zazoomujte a určte svoju polohu na mape.

Úpravou prešiel aj konkurent GeoGuessr s názvom LocateStreet, ktorý funguje na rovnakom princípe, len s tým rozdielom, že vašu lokalitu nevyznačujete do mapy, ale hra vám dáva na výber zo štyroch možných odpovedí. Novinkou je možnosť výberu oblasti vašej hry. Doteraz ste mohli hádať len štáty z celého sveta, dnes si už môžete vybrať aj hru v konkrétnom štáte, alebo dokonca v rámci Slovenska aj kraj. Vašou úlohou je uhádnuť vždy nižšiu jednotku. V rámci Slovenska kraj, v rámci kraja okres.

Do sveta hier využívajúcim Google Street View vstupujú vo veľkom štýle aj maďarskí vývojári hier Nemesys so svojou Pursued. Uniesli vás a podarilo sa vám uniknúť, zistíte mesto, kde vás únoscovia ukrývali? Hra má množstvo levelov, pričom si môžete vytvoriť aj vlastné. Kód pre sprístupnenie všetkých levelov je fortix.

Výber levelov a zelenou vyznačené úspešne zvládnuté.

Zaujímavý nápad na hru využíva PlaceSpotting, v ktorom nájdete denne nové hry vytvorené užívateľmi. Samozrejmosťou je aj tvorba vlastných. Úlohou hráča je rozpoznať lokalitu zo satelitnej snímky na hornej polovici hracieho pola a nájsť ju na mape nižšie tak, aby sa vzájomne zhodovali. V prípade ťažších hádaniek môže ich autor vložiť aj tzv. hints, teda slovnú nápovedu. Úspešný riešiteľ rébusu odhalí skrytú správu od autora. Ako môže taká hra vyzerať, si môžeme ukázať na troch lokalitách zo Slovenska (1,2,3).

Podobnou hrou je aj Mission Map Quest, čo je jednoduchý treasure hunt. Skúste si vytvoriť vlastnú hru, v ktorej ponúknete hráčom vodítka (clues), k tomu, aby na mape správne umiestnili vami opísané lokality. Myslím, že o zábavu na voľné chvíle je postarané.

Tradičnejšími mapovými hrami sú napr. Virtual Pilot, kde sa stanete pilotom spoločnosti Lufthansa a vašou úlohou je navigovať lietadlá z Ameriky na správne európske letiská. Nudiť sa istotne nebudete ani pri množstve mapových hier na webe Seterra, kde si môžete vybrať hru pre jednotlivé témy, svetadiely alebo štáty.

Pomôžete pilotom nájsť správnu cestu na letisko?

Menej tradičnými sú u nás nie veľmi známe hry od Google - Maps Cube a Build. V prvej je vašou úlohou dopraviť guličku do cieľa správnym nakláňaním kocky, v druhej si môžete virtuálne stavať z Lega na pozemkoch kdesi v Austrálii. Vynikajúcou logickou hrou je na prvý pohľad jednoduché mapové puzzle, pri ktorého riešení ide v skutočnosti o aplikáciu zložitého matematického problému štyroch farieb. Pri tvorbe akejkoľvek mapy si vystačíte so štyrmi farbami, pričom sa susedné plochy farebne vždy odlišujú. Akí by z vás boli kartografi si preveríte najmä vo vyšších leveloch tejto skvostnej hry. Po spotrebe kalórií pri logickej hre padne vhod niečo ľahšie, v podobe mapového štáto-tetrisu.

Ak by ste chceli prekvapiť svoje deti špeciálne pre nich vytvorenou hrou, vyskúšajte Jeopardy Labs, pomocou ktorého vytvoríte rýchlo a jednoducho svoju hru Riskuj. Využitie si viem predstaviť aj vo forme "pivného kvízu" pri posedení s priateľmi. Je len na vás, akými témami a otázkami naplníte vašu hru.

Možno ste už z toľkého hrania načisto unavení a radšej by ste len pasívne prijímali. Vyskúšajte skvelú aplikáciu Google Maps Streetview Player, ktorá vám vytvorí virtuálny road trip medzi vami zadanými miestami štartu a cieľu. Už sa nemusíte presúvať nekonečným klikaním. Pozrite si street view ako film.

Niekedy pri hrách opäť dovidenia!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vláda sa dohodla na testovaní, ale nestihla k nemu napísať uznesenie

Proti premiérovmu plánu celoštátneho testovania je SaS a Za ľudí.


Už ste čítali?