Cez okno priateľov

Autor: Peter Farárik | 3.6.2013 o 19:15 | Karma článku: 8,73 | Prečítané:  658x

Často sa zvyknem pozerať cez okno, na krajinu a ľudí za ním, tam kdesi za horizont. Výhľady ma fascinujú a myslím, že tie každodenné, nás i nevedomky ovplyvňujú. Čo vidíte cez okno svojej izby vy, moji priatelia? Premýšľal som, pričom mi skrsol nápad na kolektívny fotografický projekt. Poďme sa spoločne vykloniť z okien, priatelia nás pozývajú na návštevu.

Na internete som videl už množstvo umeleckých, fotografických projektov venovaných jednoduchým, no o to zaujímavejším témam. Projekty ako Kde deti spia, Deti a ich hračky apod. ukazujú mnoho rozdielov, zároveň aj mnoho spoločného. Kdekoľvek žijete, akokoľvek ste bohatí alebo chudobní, niečo vás s druhými spája. Keď už nič iné, tak minimálne ľudskosť.

Naivný a spontánny fotografický projekt Cez okno priateľov má za úlohu hľadať práve to, čo nás spája. Myšlienka pochádza z fajčenia cigarety na balkóne a čistej radosti spoločne niečo zaujímavé vytvoriť. Názov vychádza zo skutočnosti, že na samom počiatku som o fotografiu výhľadu z okna poprosil priateľov na Facebooku. Obratom mi prišlo množstvo fotografií a neskôr pribúdali ďalšie, aj od neznámych, ktorí týmto spôsobom poodhalili, čo to z ich sveta.

Monika, Čadca

Miriam, Plavnica   /  Ľubka, Pontivy, Francúzsko

Krekra, Banská Bystrica - Sásová

Výhľad z našich okien vnímame, ako niečo tak samozrejmé, až mu po čase nevenujeme takmer žiadnu pozornosť. Okno, pritom nie je len tenké sklo zasadené v ráme, je rozhraním medzi naším domovom a vonkajším svetom, naším okom do priestoru, ktorý nás obklopuje. V človeku je kdesi bytostne zakorenená potreba výhľadu, čím otvorenejší, tým lepšie. Súčasné bývanie nám neraz túto potrebu neuspokojuje v dostatočnej miere, no i ten sebaotrasnejší výhľad z izby, kde trávime veľkú časť života, sa stáva našou súčasťou. Súčasťou, ktorú si nosíme so sebou, nech už ideme kamkoľvek. Súčasťou niečoho, čomu vravíme domov.

Viktorija, Bratislava - Mlynské Nivy


Ivana, Moskva, internát RUDN, Rusko


Ľubica, Bratislava - Dlhé diely / Helin, Izmir, Turecko


Katka, Nitra


Lenka, Brno / Gabriela, Senica


Ladislav, Telford, Veľá Británia


Hudi, Londýn, Veľká Británia / Baška a Kubo, Praha


Zuzana, Zvolen


Ak vás myšlienka Cez okno priateľov zaujala, budeme veľmi radi, ak sa s nami a návštevníkmi projektového blogu podelíte o výhľad zo svojho okna. Tešíme sa na toto virtuálne pozvanie k vám. Uverejnenie fotografie je úplne anonymné a všetky informácie, o ktoré by sme vás poprosili sú len krstné meno a mesto (obec), kde žijete. Fotografie môžete nahrať aj vy sami na nástenku Facebook stránky. Všetky fotografie aj s popisom si môžete prezrieť aj vo forme "príbehu". Pohľady z okien si okoreňte múdrymi, vtipnými, alebo aj nezmyselnými citátmi spojenými s oknami.

A nakoniec si nezabudnite, dobre vyvetrať :)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vláda sa dohodla na testovaní, ale nestihla k nemu napísať uznesenie

Proti premiérovmu plánu celoštátneho testovania je SaS a Za ľudí.


Už ste čítali?