Cez okno priateľov

Autor: Peter Farárik | 3.6.2013 o 19:15 | Karma článku: 8,73 | Prečítané:  625x

Často sa zvyknem pozerať cez okno, na krajinu a ľudí za ním, tam kdesi za horizont. Výhľady ma fascinujú a myslím, že tie každodenné, nás i nevedomky ovplyvňujú. Čo vidíte cez okno svojej izby vy, moji priatelia? Premýšľal som, pričom mi skrsol nápad na kolektívny fotografický projekt. Poďme sa spoločne vykloniť z okien, priatelia nás pozývajú na návštevu.

Na internete som videl už množstvo umeleckých, fotografických projektov venovaných jednoduchým, no o to zaujímavejším témam. Projekty ako Kde deti spia, Deti a ich hračky apod. ukazujú mnoho rozdielov, zároveň aj mnoho spoločného. Kdekoľvek žijete, akokoľvek ste bohatí alebo chudobní, niečo vás s druhými spája. Keď už nič iné, tak minimálne ľudskosť.

Naivný a spontánny fotografický projekt Cez okno priateľov má za úlohu hľadať práve to, čo nás spája. Myšlienka pochádza z fajčenia cigarety na balkóne a čistej radosti spoločne niečo zaujímavé vytvoriť. Názov vychádza zo skutočnosti, že na samom počiatku som o fotografiu výhľadu z okna poprosil priateľov na Facebooku. Obratom mi prišlo množstvo fotografií a neskôr pribúdali ďalšie, aj od neznámych, ktorí týmto spôsobom poodhalili, čo to z ich sveta.

Monika, Čadca

Miriam, Plavnica   /  Ľubka, Pontivy, Francúzsko

Krekra, Banská Bystrica - Sásová

Výhľad z našich okien vnímame, ako niečo tak samozrejmé, až mu po čase nevenujeme takmer žiadnu pozornosť. Okno, pritom nie je len tenké sklo zasadené v ráme, je rozhraním medzi naším domovom a vonkajším svetom, naším okom do priestoru, ktorý nás obklopuje. V človeku je kdesi bytostne zakorenená potreba výhľadu, čím otvorenejší, tým lepšie. Súčasné bývanie nám neraz túto potrebu neuspokojuje v dostatočnej miere, no i ten sebaotrasnejší výhľad z izby, kde trávime veľkú časť života, sa stáva našou súčasťou. Súčasťou, ktorú si nosíme so sebou, nech už ideme kamkoľvek. Súčasťou niečoho, čomu vravíme domov.

Viktorija, Bratislava - Mlynské Nivy


Ivana, Moskva, internát RUDN, Rusko


Ľubica, Bratislava - Dlhé diely / Helin, Izmir, Turecko


Katka, Nitra


Lenka, Brno / Gabriela, Senica


Ladislav, Telford, Veľá Británia


Hudi, Londýn, Veľká Británia / Baška a Kubo, Praha


Zuzana, Zvolen


Ak vás myšlienka Cez okno priateľov zaujala, budeme veľmi radi, ak sa s nami a návštevníkmi projektového blogu podelíte o výhľad zo svojho okna. Tešíme sa na toto virtuálne pozvanie k vám. Uverejnenie fotografie je úplne anonymné a všetky informácie, o ktoré by sme vás poprosili sú len krstné meno a mesto (obec), kde žijete. Fotografie môžete nahrať aj vy sami na nástenku Facebook stránky. Všetky fotografie aj s popisom si môžete prezrieť aj vo forme "príbehu". Pohľady z okien si okoreňte múdrymi, vtipnými, alebo aj nezmyselnými citátmi spojenými s oknami.

A nakoniec si nezabudnite, dobre vyvetrať :)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mayová prežila hlasovanie, konzervatívcov povedie aj naďalej

Premiérku svojimi hlasmi podporilo 200 konzervatívnych poslancov.

SVET

Sedia vzadu, nevládnu, ale každý britský premiér ich musí počúvať

Vo výbore sú poslanci, ktorých neplatí vláda.

KULTÚRA

Braňo Deák: Ľudia sa v divadle často smejú, len čo zaznie nadávka

Obľúbený herec nakrúca 3. sériu Oteckov.


Už ste čítali?