Atlas svetového hospodárstva

Autor: Peter Farárik | 25.5.2013 o 19:40 | Karma článku: 13,20 | Prečítané:  4130x

Každý deň čítame správy a okrem informácií zo sveta politiky, či spoločenského diania nás najviac zaujímajú novinky ekonomickej povahy. Kto, kde, prečo a za koľko. Vieme, že sú štáty bohaté, priemerné aj skutočne chudobné. Pýtame sa prečo nie sme druhým Švajčiarskom, odkiaľ sú výrobky v našich obchodoch, či kam putujú výrobky s označením Made in Slovakia. Poďme si ukázať spôsob, akým môžeme získať množstvo odpovedí rýchlo, prehľadne a vizuálne pôsobivo. A možno začne otázka hospodárstva jednotlivých štátov baviť aj tých, ktorí túto časť geografie na školách neznášali.

Hrabať sa v nudných a častokrát nič nehovoriach štatistikách nebaví väčšinu z nás. O to viac ma potešil nález webu s názvom The Observatory of Economic Complexity, ktorý prináša neuveriteľné množstvo informáciíí ekonomickej povahy pre jednotlivé štáty sveta, či konkrétne produkty na svetovom trhu. Web je súčasťou atlasu vytvoreného ľuďmi z Harvard University a stojí za to ho aspoň rýchlo preskúmať.

Ak ste niekedy čítali články o hospodárstve vybraného štátu na Wikipedii, možno ste si všimli, že skladba hospodárstva tu býva občas spracovaná v podobe tzv. tree maps, teda stromovej mapy. Práve tento spôsob prehľadnej vizualizácie v interaktívnej živej verzii využíva spomínaný web. Pomocou nej jednoducho zistíte napr. skladbu exportu, či importu tej, ktorej krajiny. Okrem toho môžete zistiť najväčších vývozcov, či dovozcov ľubovoľnej komodity, či preskúmať odkiaľ k nám dovážame víno, pivo, autá, čokoľvek. Ak vás niekedy zaujímalo, čo konkrétne a za koľko napr. dovážame z Číny, Nemecka, Poľska, či Nigérie, nie je problém, zistíte to raz-dva. Aby toho nebolo málo, môžeme si pozrieť aj ako sa hodnoty pre nami vybranú položku menili v priebehu času.

Video vysvetľujúce možnosti webu.

Aby ste si vedeli vytvoriť predstavu o možnostiach spomínaného atlasu, pozrime sa na niekoľko ukážok, resp. ich printscreeny, živé interaktívne grafy otvoríte klikom za ich názvom.

Import Slovenska v roku 2010 podľa krajín pôvodu (klik)

Export Slovenska v roku 2010 podľa komodít (klik)

Slovenský dovoz z Číny v roku 2010 (klik)

Odkiaľ dováža USA ropu a je preň Irak skutočne tak dôležitý z hľadiska čierneho zlata? (klik)

Odkiaľ pochádzajú tričká vo svete? Sú ozaj všetky z Číny? (klik)

Prečo je pre Bangladéš tak dôležitý textilný priemysel? (klik)


Takto by sme mohli pokračovať prakticky donekonečna. Skúste si radšej sami preskúmať všetky možnosti tohto jedinečného hospodárskeho atlasu a pokúste sa nájsť odpovede na vaše konkrétne otázky. Možno budete neraz prekvapení. Najmä zo školskej geografie si často pamätáme prílišné zjednodušenia hospodárskej skladby štátov, keď sa neraz pre daný štát uvádza v skutočnosti len druhoradý produkt, či surovina. Príjemne pátranie Vám prajem a nezabudnite sa podeliť s vašimi objavmi.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vláda sa dohodla na testovaní, ale nestihla k nemu napísať uznesenie

Proti premiérovmu plánu celoštátneho testovania je SaS a Za ľudí.


Už ste čítali?