Viac Švédov do našich škôl

Autor: Peter Farárik | 7.5.2013 o 18:10 | (upravené 2.10.2013 o 18:25) Karma článku: 13,11 | Prečítané:  13193x

Poznáte to, ste Slovák a cítite sa ako cudzinec vo vlastnej krajine. Vravíte si, že sa musela stať chyba a mali ste sa narodiť radšej kdesi na severe. Po malom prieskume som zistil šokujúce skutočnosti. Práve takýchto severských exotov potrebuje nielen naša krajina, ale aj naše školy. Ako učiteľ preto volám po vyššom počte Švédov v školských laviciach!

Hneď na úvod si dovoľujem upozorniť, že článok si nekladie za cieľ byť politicky korektným a neraz skĺzne do škaredých stereotypov o národoch a ich charakteristikách. Nemajte mi to prosím za zlé, som len človek a nejaké to menšie zjednodušenie ešte nikoho nezabilo.

Už dávnejšie som pri sociálnej interakcii so zástupcami rôznych národov dospel k záveru, že si najlepšie rozumiem s ľuďmi zo severu. Dlho som na to nemal iné vysvetlenie len fakt, že na rozdiel od južanov vykazujú zvýšenú mieru racionality na úkor emocionálnej pochabosti. Vďaka krátkemu dotazníku, ktorý vychádza z výsledkov prieskumu hodnotovej orientácie obyvateľov európskych krajín, som sa konečne dozvedel, že som mentálne Švéd. Vypracovať si spomínaný online dotazník vám vrelo odporúčam, aspoň sa dozviete na čom ste a kam patríte. Možno práve vďaka nemu zistíte, kam by sa mala uberať vaša snaha o emigráciu a kde si s miestnymi budete najviac rozumieť. Výsledky prieskumu hodnôt Európanov sú dostupné aj v Atlase európskych hodnôt, do ktorého je fajn krátko nakuknúť.

Švédi ako ich všetci poznáme...

Prevažujúce hodnoty obyvateľstva tej ktorej krajiny výrazne ovplyvňujú ich každodenný život, rovnako ako aj ekonomiku štátu. Zaujímavým súvislostiam medzi náboženstvom a ekonomikou sa zaoberalo už viacero múdrych hláv, ktorých zistenia sú stručne opísané v článku na Boston Globe. Už zbežný pohľad na mapu Európy dáva tušiť, že tradične protestantským krajinám sa ekonomicky dlhodobo darí, pričom katolícke a ortodoxné bašty akosi zaostávajú. Najvyššia miera korupcie je paradoxne v krajinách vykazujúcich vysokú mieru veriaceho obyvateľstva (mapa podielu ateistov, mapa vnímania korupcie). Výnimku tu tvorí snáď len Česká republika s rekordným zastúpením ateistov a prítomnou korupciou. Možno je tu súvis aj so slovanskou DNA a vôbec, Česi boli vždy tak trochu iní.

Štáty a národy severnej Európy sú na čele takmer všetkých rebríčkov, uveďme len Index ľudského rozvoja, Democracy index, počet nositeľov Nobelovej ceny na počet obyvateľov, metalové kapely na jedného obyvateľa, relatívne nízke dlhy v porovnaní s bohatstvom štátu (mapa), výdavky na školstvo, kvalita ich žiakov v medzinárodných testoch PISA atď. Ako sa momentálne darí štátom južnej Európy, ktoré prišli k nemilosrdnej prezývke PIGS a dvojciferným cifrám nezamestnanosti asi netreba pripomínať.

Ak sa chceme severanom vyrovnať, či nebodaj ich predbehnúť, potrebovali by sme zrejme zo všetkého najviac mentálnu reinštaláciu resp. upgrade na verziu North 2.0. Hneď by to tu vyzeralo inak a ani Palči Habera by už nemusel spievať o tej svojej Severanke. Len losy by chýbali ...

Pán Čaplovič a iní slovutní edukátori, zdieľaním daného dotazníka medzi svojimi študentmi som zistil niečo, s čím sa s vami musím podeliť. Študenti, ktorým podľa neho vyšiel švédsky, nórsky, fínsky, dánsky alebo islandský pas, vykazujú v škole lepšie výsledky. Nemám teraz na mysli len bezduchých bifľošov, ktorí môžu zaiste pochádzať aj z Náhorného Karabachu, moji "severskí" študenti sú tí, ktorých motivácia vzdelávať sa pramení akosi z ich vnútra. Sú to racionálne typy, logici, náruživí čitatelia, proste tí s ktorými je radosť pracovať. Niektorí sú síce o čosi viac introvertní, ako je priemerne zvykom, to však nemôže byť prekážkou.

Z pohľadu prostého učiteľa preto prosím o navýšenie počtu "severanov" na našich školách. Neviem, ako to vykonať, ale verím, že múdri ľudia na ministerstve si s tým už nejak poradia. Stačí možno odoslať len pár pozývacích listov a bude to tu druhá Škandinávia. Druhou možnosťou a behom na dlhé trate by bolo snaženie o výchovu a vzdelávanie našich synov a dcér na severský spôsob. Pán minister už dávnejšie avizovali plán vydať sa fínskou cestou. Želám mu úspech a dobre zamrznuté, pevné cesty. I keď sa povráva, že aj tí Fíni sú dáki čudní...

---

Zdroje obrázkov:


Švédi: http://g1.globo.com/Noticias/Musica/foto/0,,16313934-EX,00.jpg

Česi: http://i.idnes.cz/11/052/cl6/BOR3b2f6a_20110516_PatMat_001.JPG

Losy: http://arnnarn.files.wordpress.com/2011/12/moose-crossing.jpeg


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vláda sa dohodla na testovaní, ale nestihla k nemu napísať uznesenie

Proti premiérovmu plánu celoštátneho testovania je SaS a Za ľudí.


Už ste čítali?