Kráľovná Turzovky a geografia sveta

Autor: Peter Farárik | 22.4.2013 o 8:00 | (upravené 23.4.2013 o 14:53) Karma článku: 6,86 | Prečítané:  1586x

Na Slovensku máme viaceré pútnické miesta, ktoré priťahujú pozornosť nielen veriacich. Vždy som bol fascinovaný zjaveniami, ktoré predchádzali vznik týcho špeciálnych miest. Väčšinou sa rada zjavuje Panna Mária, niekedy sa k nám rozhodnú prehovoriť aj svätci. Zjavenie a posolstvá Panny Márie Matúšovi Lašutovi na Živčákovej sú však výnimočné. Zaujali ma nielen svojim proroctvom, ale aj množstvom geografických odkazov, ktoré obsahujú. Pre neveriaceho je to fascinujúci ponor do sveta náboženstva, ktoré je navôkol a napriek tomu vzdialené.

Matúš Lašut sa narodil v roku 1916 a detstvo prežil v chudobných pomeroch Kysúc. Bol skromným a pracovitým človekom, o ktorom by sme pravdepodobne nikdy nepočuli, ak by nebolo 1. júna 1958, kedy sa mu cestou lesom zjavuje pri svätom obrázku Panna Mária. Opis zjavenia je pre neverca zmesou fantasktných predstáv, ktoré pripomínajú psychedelický zážitok po užití LSD. To bolo síce objavené Albertom Hoffmanom už v roku 1938 (krásny animák A bicycle trip), šanca jeho tak skorého prieniku na Kysuce je však málo pravdepodobná. Priestor článku neumožňuje podať detaily zjavenia a preto si vás dovolím nasmerovať na obsiahly článok. Je v ňom všetko vysvetlené a zbavíte sa pochybností.

 

V súvislosti so zjavením dnes vyrastá nad obcou Korňa do krajiny "citlivo" zasadený Chrám Panny Márie.

Pre férové usporiadanie vzťahov medzi mnou, témou článku a čitateľom musím uviesť, že napriek krstu nie som praktizujúcim kresťanom a ani ním byť nemienim, napriek tomu prechovávam úctu k osobe pána Lašuta. O autenticite zjavenia môžeme síce pochybovať, o oddanosti, pevnej viere a nezlomnosti tohto človeka však pochybovať nemožno. Dôkazom jeho vnútornej sily je skutočnosť, že ani po brutálnej komunistickej represii, zatváraniu do psychiatrických liečební, mučení a vyhrážkach, si neprestal stáť za svojim.

Panna Mária vo svojom posolstve Matúšovi Lašutovi vyjavila budúcnosť sveta a zvolila si na to zvláštnu techniku. Priamo na mieste zjavenia zobrazovala mapy vo forme svetelnej žiary. Každá z máp mala akési vysvetlivky a tento fakt ma ako geografa pochopiteľne nemôže nechať chladným. Len si to predstavte, samotná Matka Božia používa mapy! Keď sa ma nabudúce niektorí zo študentov opýtajú, na čo im tá blbá geografia vôbec bude, toto bude mojim žolíkom.

Posolstvo je mierne apokalyptické a okrem príkazov (ako napr. ten, podľa ktorého si Panna Mária praje byť nazývaná titulom Kráľovná Turzovky) obsahuje aj varovania - ak sa ľudia nepolepšia zahynú, prídu strašné pohromy jednotlivo i hromadne a ľudia budú hynúť rôznymi spôsobmi. Nič, čo by sme tu už predtým nemali...

Poďme sa pozrieť na jednotlivé obrazy posolstva v mapovej forme, ako je ich možné vidieť na oficiálnom webe pútnickeho miesta Živčáková.

Obraz prvý

Videl som, čo sa bude diať zo svetom. Modrá farba znázorňovala more, zelená hornaté kraje - symbolizovala dobro, žltá roviny a púšte - symbolizovala zlo.

Jedinečný obraz, ktorý je pre mňa vôbec prvým kartografickým znázornením priestorového rozšírenia dobra a zla vo svete. Nič podobné som nikdy nevidel. Pri pozornejšom pohľade na mapu nás však zarazia hneď viaceré nepresnosti. Nemám to Panne Márie za zlé, tobôž nie pánovi Lašutovi, či správcovi webu Živčáková, ale niekto z nich musel spraviť chybu. Ako inak si vysvetliť prítomnosť pohorí tam, kde žiadne nie sú a nížiny tam, kde sa k nebu dvíhajú pohoria? Rovnako mi nie je jasné, prečo je dobro viazené na vyššie nadmorské výšky a zlo na nížiny. Kto vie, nech mi dá prosím vedieť.

Obraz druhý

Na mape som videl, že žltá farba sa rozširuje a zelená ubúda. Zlo nadobúdalo čoraz väčšie rozmery a dobra ubúdalo.

Mnohí budú iste súhlasiť, svet je čoraz horším a skazenejším, zlo rozpína svoje chápadlá do všetkých kútov sveta. Alebo nie? Každopádne, vyvstáva otázka ako obraz pochopiť. Budú sa nížiny spolu so zlom rozširovať na úkor pohorí a dobra? Dôjde k náhlej akcelerácii zvetrávania a eróznych procesov? Zastavia sa tektonické pohyby vedúce k vrásneniam a vulkanickej činnosti? Veľa otázok a málo odpovedí ...

Obraz tretí

Žltá farba zaplavila celú zem. Z neba na zem padal žltý, či ohnivý dážď, ako keby na zem padali žlto sa lesknúce pliešky. Obraz znázorňoval hriechy celého sveta, znásobené zlo a jeho.

Nížiny finálne víťazia nad pohoriami a zlo pokrýva celú Zem, ako plášť telo pedofila. Nadôvažok prší ohnivý dážď a na zem dopadajú lesknúce sa pliešky. Desivá predstava ...

Obraz štvrtý

Videl som na mori výbuchy blízko pobrežia. Obrovské explózie metali z hĺbin zeme hmoty, ktoré zaplavovali zem. Kam dopadli, tam zanikol život.

A je to tu, globálne otepľovanie spôsobí masové zaplavenie pobrežných oblastí, pridružené tsunami zničia krajinu. Alebo je to u konšpirátorov dnes tak obľúbený HARP a majú pravdu? Našťastie sa Kysučania ani Slováci obávať nemusia, od mora k nám ďaleko.

Obraz piaty až siedmy

Piaty a šiesty obraz boli natoľko desivé, že sa ich pán Lašut rozhodol uchovať len pre seba. Ľuďom by totiž ich poznanie neprospelo. V záverečnom siedmom obraze sa dozvedáme, ako by vyzerala Zem, keby sa ľudia obrátili a žili podľa Božích prikázaní: Zem bola ožiarená slnkom. Pokrývala ju svieža zeleň a mnoho krásnych kvetov. Všade bolo vidieť radosť, súlad a mier. Nad zemou žiaril zjav Nepoškvrneného Počatia so skvostným ružencom v ľavej ruke. Vystretou pravou rukou chránila národy. Ide jar a zdá sa, že časť obrazu o ideálnom svete sa pomaly naplňuje ...

Prekvapuje ma, že sa k tomuto mapovému fenoménu zatiaľ geografi nevyjadrili a preto je ľud odkázaný na more pochybností. Verím, že aj tento článok prispeje k rozlúsknutiu záhady. Kým sa tak stane, užívajme si aspoň pekné pútnicke miesto na malebných Kysuciach. Na mieste zjavenia vyrástla kaplnka, smerujú k nemu krížové cesty a v súčasnosti sa pri Korni buduje aj monumentálny (až megalomanský) Chrám Panny Márie, ktorého súčasťou bude aj výhliadkova veža.

Skúmanie rozmiestnenia miest jednotlivých zjavení na Slovensku by bolo na ďalšu sériu článkov. Pri letmom pohľade sa však zdá, že Panna Mária a svätci obľubujú prevažne hornaté, izolovanejšie a chudobnejšie oblasti, ktorým chcú zrejme aj touto cestou pomôcť v rozvoji cestovného ruchu. Ostáva len veriť, že sa k nám ešte niekedy vrátia, hoci aj na Kysuce...

 

---

Zdroj máp a fotografie: www.zivcakova.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vláda sa dohodla na testovaní, ale nestihla k nemu napísať uznesenie

Proti premiérovmu plánu celoštátneho testovania je SaS a Za ľudí.


Už ste čítali?