Sixto Rodriguez - hľadanie legendy

Autor: Peter Farárik | 21.4.2013 o 15:44 | (upravené 21.4.2013 o 16:38) Karma článku: 7,53 | Prečítané:  1423x

Občas sa objaví príbeh, ktorý vás úplne pohltí a vy mu prepadnete v absolútnom úžase. Takýmto príbehom je pre mňa momentálne ten o hudobníkovi menom Sixto Rodriguez. Ak ste už počuli o oscarom ocenenom dokumente Pátranie po Sugar Manovi, viete o čom píšem. Ak nie, čítajte prosím ďalej.

V USA nájdeme mnoho miest, kde život nevyzerá, ako z amerických filmov zo šťastných predmestí. V hlavnom meste marazmu amerického priemyslu a rasových nepokojov v Detroite vyrastal aj Sixto Rodriguez. Dieťa mexického prisťahovalca a američanky vyrastalo v meste, ktorého sláva bola už dávno za svojím nostalgickým zenitom. Bol koniec zlatých šestdesiatych, Bob Dylan na výslní a hudba bola ešte stále hudbou.

Rodriguez skúša hrať, ako mnoho mladých po putikách a baroch v mokrých štvrtiach mesta, kde ho jedného dňa objavujú hudobní producenti. V zanedbanej krčme plnej puchu od rieky a cigaretového dymu, počujú zhudobnené básne, silné melódie a texty, čo chytajú za srdce. Vedia, že z tohto chlapíka bude hviezda a chcú mu vidieť tvár. Podídu bližšie a neveria vlastným očiam, v kúte pódia sedí chlap otočený chrbtom k obecenstvu a hrá ako Boh...

Čoskoro vydávajú album, za ktorým hneď nasleduje ďalší. Oba sú totálne prepadáky a neštekne po nich ani pes. Niekedy sa veci proste dejú a nie každý sa narodil pod šťastnou hviezdou. Rodriguezov život beží, ako predtým a na ďalšie desaťročia ostáva len bezmenným robotníkom na stavbách, privyrába si búračkami a doma brnká na gitare. Sixto možno napokon po sláve ani netúžil, viď sloha z piesne I´ll Slip Away: And you can keep your symbols of success / Then I'll pursue my own happiness / And you can keep your clocks and routines / Then I'll go mend all my shattered dreams.

Detroit je typickým príkladom pre úpadok mesta (urban decay), pričom od svojho populačného maxima v roku 1950 stratil dodnes viac ako 40 percent obyvateľov. Zvláštnu atmosféru miesta dobre znázorňuje napr. aj tento fotoalbum.

Meanwhile in South Africa

Na letisko v Kapskom meste pristáva lietadlo s americkou študentkou a vinylom albumu Cold Fact v jej batožine. V apartheidom skľúčenej a izolovanej krajine sa nahrávka rýchlo šíri cez po domácky vyrobené kópie a stáva sa hitom. Poetické texty z ťažko skúšaných ulíc Detroitu hovoria do duší juhoafričanov a pôsobia ako protest songy volajúce po zmene.

Hudobné vydavateľstvá vydávajú album, z ktorého sa neskôr predá viac než pol milióna kópií, i keď sa kvôli cenzúre nemôže hrávať v rádiách. Rodriguez je slávnejší než Rolling Stones a pre generácie juhoafričanov sa stáva ikonou, ktorej texty zľudoveli a stali sa súčasťou národného povedomia. O autorovi samotnom sa však nevie vôbec nič. V čase internetu neuveriteľné, ešte nedávno skutočne reálne.

Sugar man je zrejme jedna z najsilnejších piesní o drogách ...

Neskôr vychádza v novinách článok, čo šokuje celú krajinu - Sixto Rodriguez je mŕtvy. Okolnosti smrti sú opradené legendami, z ktorých jedna vraví o samovražde priamo na pódiu. Odkaz jeho piesní žije však aj naďalej. Ovplyvnení Rodriguezovou tvorbou začínajú aj mladí juhoafričania hrať piesne so silným sociálnym podtextom.

Crucify your mind

Was it a huntsman or a player
That made you pay the cost
That now assumes relaxed positions
And prostitutes your loss?
Were you tortured by your own thirst
In those pleasures that you seek
That made you Tom the curious
That makes you James the weak?

Ťažko by sme dnes hľadali speváka s rovnako poetickými textami a melódiami, preto ma Rodriguezov úspech v Juhoafrickej republike neprekvapuje. Prekvapená bola určite dvojica juhoafričanov, ktorá si po páde apartheidu dala za úlohu vypátrať viac o idole svojej generácie. Všetky informácie, ktoré mali boli tie z obalu platne albumu Cold fact. Ich hľadanie neviedlo nikam ani napriek vytvoreniu webu "Hľadá sa Sixto Rodriguez". Až jeden deň dostali správu, čo šokovala. Písala Rodriguezova dcéra, jej otec žije a o svojej sláve nevie nič.

Koniec príbehu sa stal len jeho začiatkom. Začiatkom niečoho, čo vyústilo do dokumentárneho filmu "Searching for Sugar Man" a zisku Oscara v roku 2012. Film je momentálne v slovenskej distribúcii, i keď sa obávam, že v našich pomeroch to dotiahne nanajvýš tak do klubov. Pritom má všetko, čo majú aj diváci radi - silný, takmer neuveriteľný príbeh, happyend, skvelý soundtrack a nechýbajú mu prekvapenia.

Cause

Cause I lost my job two weeks before Christmas
And I talked to Jesus at the sewer
And the Pope said it was none of his God-damned business
While the rain drank champagne ...


Nemám rád v textoch nastražené spoilery a preto nebudem rozpisovať detaily filmu, pristavím sa len pri pár zážitkoch z neho. Rodriguez nemôže síce celkom uveriť, ale v roku 1998 príjma pozvanie na sériu koncertov v Juhoafrickej republike. Tam pre zmenu väčšina ľudí neverí, že je skutočný a obviňujú organizátorov z podfuku, Rodriguez je predsa mŕtvy.

Pred zaplneným štadiónom zaznievajú prvé tóny piesne a obecenstvo vie, že je to ON. Na prekvapenie všetkých hrá Rodriguez absolútne s prehľadom, žiadne stopy trémy, nerozohranosti. Ľudia šalejú a Rodriguez sa vracia do svojho domu v chudobnej časti Detroitu, nestojí o žiadnu slávu, ostáva skromným a chodí do práce, ako predtým. Kolegovia nemôžu uveriť...

Je málo filmov pri ktorých cítim dojatie, nadšenie, radosť ... Pátranie po Sugar Manovi je práve takým. Moderná nevymyslená rozprávka, ktorej ťažko uveriť. Nečudo, hlavný hrdina nevyzerá ako z tohto sveta, pokorný, tichý, netúžiaci po sláve ani peniazoch. Po dopozeraní vám v mysli ostane mnoho otázok, z ktorých je najpálčivejšia asi jedna. Ako je vôbec možné, že sme o Sixtovi Rodiguezovi doposiaľ nepočuli?

 

Veci sa zrejme dejú, ako je im dané a správny čas je relatívny. I wonder napriek tomu.

I wonder how many times you've been had
And I wonder how many plans have gone bad
I wonder how many times you had sex
I wonder do you know who'll be next
I wonder l wonder wonder I do

I wonder about the love you can't find
And I wonder about the loneliness that's mine
I wonder how much going have you got
And I wonder about your friends that are not
I wonder I wonder I wonder I do

I wonder about the tears in children's eyes
And I wonder about the soldier that dies
I wonder will this hatred ever end
I wonder and worry my friend
I wonder I wonder wonder don't you?

 

Dôkazom, že hudba tohto pána má čo povedať aj nám, slovenským súčasníkom je stále pravdivý a aktuálny text piesne Establishment Blues:

The mayor hides the crime rate
council woman hesitates
Public gets irate but forget the vote date
Weatherman complaining, predicted sun, it's raining
Everyone's protesting, boyfriend keeps suggesting
you're not like all of the rest.


Garbage ain't collected, women ain't protected
Politicians using people, they've been abusing
The mafia's getting bigger, like pollution in the river
And you tell me that this is where it's at.


Woke up this moming with an ache in my head
Splashed on my clothes as I spilled out of bed
Opened the window to listen to the news
But all I heard was the Establishment's Blues.


Gun sales are soaring, housewives find life boring
Divorce the only answer smoking causes cancer
This system's gonna fall soon, to an angry young tune
And that's a concrete cold fact.


The pope digs population, freedom from taxation
Teeny Bops are up tight, drinking at a stoplight
Miniskirt is flirting I can't stop so I'm hurting
Spinster sells her hopeless chest.


Adultery plays the kitchen, bigot cops non-fiction
The little man gets shafted, sons and monies drafted
Living by a time piece, new war in the far east.
Can you pass the Rorschach test?


It's a hassle is an educated guess.
Well, frankly I couldn't care less.


PS: Celý album (soundtrack) je možné vypočuť si na youtube.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vláda sa dohodla na testovaní, ale nestihla k nemu napísať uznesenie

Proti premiérovmu plánu celoštátneho testovania je SaS a Za ľudí.


Už ste čítali?