reklama

Dejiny písané mapami

Dejepis je na školách častokrát o memorovaní rokov a faktov, občas sa síce pracuje s mapami zobrazujúcimi historické obdobia, zanedbáva sa však práca priamo s historickými mapami. Kedysi bola ich dostupnosť obtiažna, v dobe digitalizácie ich dnes už môže skúmať každý. Pozrime sa, ako na to.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

Historické mapy, či vyobrazenia krajiny a miest (veduty) sú nielen krásne, ale aj poučné. Je fascinujúce, že dnes k nim má vďaka digitalizácii kultúrneho dedičstva prístup ktokoľvek. Neraz akoby sa zabúdalo, že okrem výtvarných diel majú vysokú historickú a umeleckú hodnotu aj diela kartografické. Zdigitalizované umelecké diela slovenských autorov si môžeme z pohodlia svojich počítačov pozrieť na webe umenia. Vieme však, kde hľadať mapy?

Asi najkompletnejším celosvetovým zdrojom sú weby, ako oldmapsonline.org, alebo davidrumsey.com. Oba weby majú jednoduché vyhľadávanie máp podľa oblastí. V prvom prípade sú vám v pravom stĺpci ponúkané všetky historické mapy k oblasti, ktorá sa nachádza vo vašom náhľade mapy. V druhom prípade máte možnosť vidieť všetky ponúkané mapy, ako ikony v Google maps, ale rovno ako prekryvné vrstvy pre Google Earth.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je pravdepodobné, že viac ako cudzie kraje nás bude zaujímať územie Slovenska. Viacero zdrojov historických máp vzťahujúcich sa na naše územie, som opísal v dávnejšom článku a preto sa im dnes nebudem venovať. Rád by som upriamil pozornosť na zaujímavý projekt Staré a historické mapy z Čiech, Moravy a Sliezska, ktorý sa nedávno rozbehol u susedov na webe staremapy.cz. Cieľom je sprístupniť mapové dedičstvo pre všetkých, pričom sa každý môže do pridávania máp aktívne zapojiť. Máp je veľké množstvo a ich presné vloženie do prostredia Google maps (OpenStreet maps), vyžaduje hodiny mravenčej práce. Doterajšie výsledky sú dostupné na prehľadnej mapke projektu. Fantastický nápad, ktorý ma potešil o to viac, že len nedávno som sa o niečo podobné pokúšal vložením historického plánu Banskej Bystrice do interaktívnej mapy, ako som opisoval v článku Môjmu mestu. Ako môžete pomôcť vkladať mapy vám výsvetlí tutorial. Výsledok projektu bude v prostredí Google Earth vyzerať asi tak, ako na videu nižšie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Česká republika je zdá sa v digitalizácii svojich historických máp svetová a máme sa čo učiť. Ako inak si vysvetliť obrovské množstvo zdrojov rôznych máp, napr. aj v Mollovej mapovej zbierke, alebo v rôznych zbierkach, ku ktorým sa prekliknete cez odkazy tu.

Aby sme my Slováci otvárali ústa obdivom a závisťou ešte viac, je tu absolútne fantastický 3D model mesta Brno pre prostredie Google Earth, dostupný z troch historických období - koniec 14.stor., po roku 1645 a polovice 18.stor. Na našu obhajobu by sme mali dodať, že sa im to modeluje, keď majú k dispozícii detailne presnú vedutu z čias obliehania mesta Švédmi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Náhľad 3D historického modelu Brna v Google Earth.

Keď sme už pri vedutách, bola by škoda nevenovať im aspoň pár viet. Práve vďaka nim môžeme poznať historickú podobu mnohých našich miest, alebo hradov z rôznych období. Častokrát išlo o voľné krajinné zobrazenie autora a presnosť nebola vždy primárnym cieľom, napriek tomu sú cenným zdrojom informácií a v neposlednom rade estetického zážitku. Pri pátraní po nich som narazil aj na vynikajúci článok blogera Ladislava Šebáka, ktorý obsahuje množstvo vedút z nášho územia aj s opisom.

K jedným z naslávnejších a na práce najplodnejších tvorcov vedút patril bezpochyby Georg Braun. Rodák z nemeckého Kolína vytvoril na prelome 16. a 17. storočia spolu až 546 prác - vedút (dnešným termínom bird's-eye views) a máp miest z celého vtedajšieho sveta, ktoré vyšli v súbornom diele Civitates orbis terrarum. Práce z tohto veľdiela si môžeme pozrieť vo vysokom rozlíšení vďaka online galérii. Zo Slovenska je tu napr. aj známa veduta Bratislavy z roku 1588.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Braunova veduta Prahy (klikom zväčši)

Braunova veduta Budapešti (klikom zväčši)

Braunova veduta Seville (klikom zväčši)

V dejepise sa okrem priameho využitia historických máp a zobrazení, dnes naskytá aj šanca pre využitie moderných interaktívnych máp, zameraných na historické udalosti, či obdobia. Ako príklad si môžeme uviesť mapu Rímskej ríše vici.org, ktorá až šokuje podrobnosťou spracovania. Obsahuje všetky dodnes zdokumentované lokality spojené s Rimanmi, trenčianske Laugaricio tak vidieť "svietiť" celkom na severe. Samozrejmosťou je možnosť kliknúť na každý vyznačený prvok a dozvedieť sa viac informácií, prípadne si prezrieť fotogalériu.

Ešte väčšou "vychytávkou" spojenou s Rímskou ríšou je atlas Orbis vytvorený Stanford University. Prináša aj dopravné mapy ríše, z ktorých sa napr. dozviete, ako dlho trvala cesta Rimanom medzi vybranými mestami, či koľko dní museli cestovať do Ríma, z oblasti ich pôsobenia.

Príklad izochrónnej mapy dopravy v Rímskej ríši.

Možností je nespočetne a na internete nájdete interaktívne mapy k prakticky všetkým učivám dejepisu. Ak by ste napr. chceli spoznať podobu a život mesta Angkor v Kambodži, zrejme vás poteší séria "interaktivitiek" od National Geographic. Ak by ste chceli pomôcť pri tvorbe 3D digitálnych model slovenských hradísk, určite sa ozvite ľudkom z okolia hradiska.sk.

Nakoniec by bolo hriechom zabudnúť aj na zaujímavý prienik geografie s dejepisom vo forme tzv. story telling maps, ktoré sú kombináciou mapy a časovej osi. Asi najlepším nástrojom na ich tvorbu je prekvapivo estónsky myhistro.com. Neľakajte sa však, užívateľské rozhranie má aj v angličtine, v ktorej je aj väčšina z množstva už kvalitne vytvorených príbehov (príklad: Francúzska revolúcia). Web momentálne zavádza aj sekciu 3D battles, uvidíme, čo prinesie budúcnosť.

Oživiť dejepis sa dá všemožnými aj nemožnými spôsobmi, osobne si napr. dodnes pamätám, ako som v detstve prepadol závislosti na hraní stratégií, ako Civilizácia a Kolonizácia. Ich dnešné verzie sú ešte ďalej a verím, že stále v sebe skrývajú veľký vzdelávací potenciál. Už len vymyslieť, ako ich "zneužiť" v školskej praxi. Ale o tom hádam, až nabudúce. Komu by bolo stále málo, pozývam ho na prechádzky minulosťou cez svoj starší článok.

-

PS: Ako dodatok k článku prikladám výborné práce učiteľa Miroslava Sopka a jeho žiakov na ZŠ Zalužice. Spoločne pracujú na téme Solúnski bratia v prostredí myhistro.com. V minulosti vytvorili skvelú časovú os na tému Deň boja za slobodu a demokraciu a ukázali, ako sa dá na edukačné ciele využiť aj u žiakov tak obľúbený Facebook.

Peter Farárik

Peter Farárik

Bloger 
  • Počet článkov:  258
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Učiteľ geografie, ktorý už viac neučí ako učí. Čerstvý otec. Bystričan žijúci vo Zvolene. Milovník cykloturistiky, ktorý už rok nesedel na bicykli. Konštruktívny rýpal. Autor a správca webu pre lepšiu geografiu - www.lepsiageografia.sk. Zoznam autorových rubrík:  KvízyNezaradenáPotulkyCyklopotulkyŠkolstvoŠkola hrouGeografiaZamýšľaniePseudorecenzieEkológiaVysmrkané básneHaiku a kvázihaikuPoviedky a povedačky

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu