Mapa SR do každej kancelárie

Autor: Peter Farárik | 2.4.2013 o 20:26 | (upravené 3.4.2013 o 11:15) Karma článku: 16,98 | Prečítané:  22351x

Ako geograf by som mal zrejme oceniť snahu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny o prehlbovanie povedomia svojich zamestnancov a klientov skrz nástenné mapy. Obávam sa však, že ide skôr o estetický doplnok namiesto obrazu na stene a preto je nákup 2000 ks obojstranne laminovaných máp Kraje a územné obvody SR za 86 tisíc eur v dnešnej dobe luxusom, bez ktorého by sme sa istotne zaobišli.

Uvedomujem si, že každodenné dávky informácií o príkladoch podivného hospodárenia štátnych inštitúcií sa stali v médiách a spoločnosti už folklórom, ktorý pomaly vnímame v podobe podprahového šumu a reakčne znecitlievame. Nečudo, človeka to unavuje, nič s tým nespraví a frflať sa dá aj o ženách, či večne impotentných, potetovaných futbalistoch.

Pod paľbou je vďaka mravenčej práci skupiny učiteľov z bratislavských škôl a redaktorov SME najmä Ministerstvo školstva. V porovnaní s borcami z Geodetického a kartografického ústavu, sa však aj to stalo len bandou amatérov hrkotajúcich drobnými. Keď už nemá na Slovensku poukazovanie na zvláštne dohody a faktúrky štátu žiadne praktické dôsledky (trestnoprávne, zamestnanecké...), aspoň ukazuje, že každý môže byť tak trochu investigatívec a pohľadať "tú svoju" podozrivú zmluvu. Využiť túto vlnu záujmu ľudí o plytvanie štátu sa zaujímavou formou snaží aj iniciatíva Ušetri štátu milión. Už som sa aj zaprisahal, že po sérií článkov na túto tému, dám zbohom zbraniam a budem sa venovať niečomu zmysluplnejšiemu. Dnešný nález ma však presvedčil, že trochu zodrať potlač na klávesoch, za mesačný plat učiteľa kúpenom notebooku, má predsa len zmysel.

Tak len kratúčko. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny uzavrelo rámcovú dohodu na kúpu kancelárskych potrieb pre obdobie štyroch rokov v celkovej hodnote 16,8 milióna eur. Možno na tom nie je ani nič divné, veď tlačiť treba a obálky sa ešte aj v dnešnej digitálnej dobe v praveku štátneho aparátu používajú. My učitelia najlepšie vieme, čo je to absencia kancelárskeho papiera, tonerov, alebo rovno kopírok a tlačiarní. Zvádzame každodenný boj o pár hárkov a pokúšame sa tlačiť vždy, keď sa dá. Väčšinou však máme silný pocit zápchy.

Inkriminovaná mapa.

Zdá sa však, že na Ministerstve práce, sociálnych vecí a toho ďalšieho, zápchou netrpia. Práve naopak, vidím to rovno na hnačku. Nebudem teraz posudzovať adekvátnosť takto vynaložených prostriedkov na takýto objem kancelárskych potrieb. Vytiahnem si len čerešničku na torte a budem podpásový. Vo všetkých položkách zmluvy ma najviac zaujal nákup 2000 kusov máp Krajov a územných obvodov SR v celkovej sume 86 tisíc eur s DPH. Dať 43 eur za obojstranne laminátovanú, farebnú a istotne čačanú mapu našich hrdých krajov sa možno oplatí. Možno sa oplatí ich kúpiť rovno 2000 ks a dať ich do každej kancelárie spadajúcej pod dosah MPSVaR, každému úradníkovi a jeho každému rodinnému príslušníkovi. Možno sa to ozaj oplatí a možno je aj "naporádku", že rovnakú mapu kúpite aj vy cez e-shop o 10 eur lacnejšiu.

10 x 2000 = 20 000. Veľmi jednoduchý a nudný matematický príklad na súčin. Už o niečo šťavnatejší, ak si za čísla pripíšete "eur", predstavíte si, že sú aj vaše a že je to suma, ktorá je naviac. Zrejme sa však mýlim, naviac je najskôr celých 86 000 eur za mapy, ktoré nik nepotrebuje. Budú to pekné náhražky obrazov na stenách kancelárií. Napokon, aj ja si krášlim priestor mapami. Pokrytec, hanba mi .... už som ticho.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vláda sa dohodla na testovaní, ale nestihla k nemu napísať uznesenie

Proti premiérovmu plánu celoštátneho testovania je SaS a Za ľudí.


Už ste čítali?