Prechádzky minulosťou

Autor: Peter Farárik | 5.2.2013 o 14:20 | (upravené 2.10.2013 o 18:31) Karma článku: 12,10 | Prečítané:  12544x

Keď som bol dieťa, častokrát som si predstavoval, aké by to bolo, prechádzať sa ulicami svojho mesta sto alebo viac rokov dozadu. Stroj času sme stále nevynašli, virtuálne prechádzky v minulosti našich miest sú však už možné. Že ste o tom ešte nepočuli? Nevadí, poďme sa spoločne prejsť, nezabudnite sa pekne obliecť.

Virtuálne prehliadky miest z celého sveta, Slovensko nevynímajúc sú dnes už bežne dostupné. Vďaka režimu Street view v Google maps sa dnes môžeme prejsť nielen ulicami miest, ale aj množstvom pamiatok a výnimočných lokalít, ktorých celý zoznam nájdete v prehľadnej galérii.

Prehliadky podoby miest z dôb minulých však Google maps neponúka. Večná škoda, pomyslel som si nedávno pri prezeraní fascinujúcich fotografií "vtedy a dnes" od umelca menom Jo Teeuwisse. Jeho zložené fotografie majú silu, lebo nám odhaľujú nevšedné udalosti, ktoré sa odohrali na všedných dnešných uliciach. Ako ukážku uvádzam dve takéto fotografie zobrazujúce udalosti druhej svetovej vojny. Viaceré fotografie autora sa dajú nájsť v článku Ghosts of World War II. na Daily Mail, alebo na Buzzfeed.

 

Nemeckí vojnoví zajatci sú vedení americkými vojakmi severofrancúzskycm mestom.

Vojaci prechádzajú dnešným priechodom pre chodcov na Avenue de Paris v Cherbourgu v roku 1944.

Na podobný výsledok musí byť človek tak trochu umelec. Potešujúcim je však zistenie, že existuje web WhatWasThere s mapovou službou, ktorá každému užívateľovi zdarma umožňuje vkladanie ľubovoľných historických fotografií, kresieb, či obrazov do interaktívnej mapy. Historické snímky jednoducho vložíte na web a "napasujete" ich na správne miesto v mape, alebo dokonca v režime street view. Výsledok je vizuálne prekvapivo efektný. Výhodou je aj možnosť flexibilného nastavovania priehľadnosti historickej fotografie umiestnenej na súčasnej podobe lokality. Zdá sa, že na Slovensku o tejto možnosti veľa ľudí nevie a tak jediné mesto s viacerými fotografiami je zatiaľ Martin a po dnešku mojich pokusov aj Skalica a Banská Bystrica, kde sa dá vidieť tak, ako v prípade fotografií od Jo Teeuwisse silná scéna spred pošty v rušnom roku 1968.

Viacerí z vás sú nadšenci histórie, ktorí istotne poznajú zaujímavú FB skupinu Slovensko na historických fotografiách, v ktorej sú dnes už stovky historických fotografií z celého Slovenska. Ich umiestnením do mapy by sme vytvorili ojedinelú možnosť prejsť sa našimi mestami a dedinami v dobách dávno minulých. Ako učiteľ si viem veľmi živo predstaviť využitie WhatWasThere v školskom prostredí. Žiaci by spracovali okolie svojej školy, svoju obec, mesto, následne svoj projekt prezentovali na pôde mestského, či obecného úradu občanom, ktorí by im v procese tvorby mohli pomáhať so získavaním zaujímavých historických fotografií. A čo viac, ku každej fotografii by poznali aj dávno zabudnuté príbehy, pamätníci by im pomáhali správne datovať dátum ich vzniku. Dosť bolo teórie, poďme sa spoločne prejsť Skalicou spred sto rokov.

 

Začnime ve Skalici na rínku pohľadom na dnešné Gymnázium F.V.Sasinka...

Presuňme sa do vedľajšej Škarniclovskej ulice...

A svoj krátky výlet zavŕšme na Potočnej...

Statické výrezy veľa neukážu a preto si dané miesta radšej prejdime priamo na webe: gymnázium, Škarniclovská a Potočná ulica.

Načo ešte čakať? Cylinder na hlavu, do ruky švihácku paličku, dámy dlhé sukne, spodničky a slnečník a hybaj na prechádzku do minulosti! A po návrate z nej, nezabudnite pripraviť novú prechádzku minulosťou svojho mesta, alebo obce aj ostatným. Času veľa neostáva, čiernobieli ľudia na starých fotkách ešte nedávno žili a smiali sa nad tými nemodernými plesnivcami z predošlých generácií. Ako spieva klasik, Only good die young priatelia!

 

PS: Neskôr som sa pohral aj s rodnou Banskou Bystricou, kde najväčšou zmenou prešiel dnešný Hušták, bývalé Dolné námestie. Posúďte sami.

-

Zdroje fotografií:

www.dailymail.co.uk/news/article-2219584/Ghosts-war-Artist-superimposes-World-War-II-photographs-modern-pictures-street-scenes.html#axzz2K1d8Z4SJ


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vláda sa dohodla na testovaní, ale nestihla k nemu napísať uznesenie

Proti premiérovmu plánu celoštátneho testovania je SaS a Za ľudí.


Už ste čítali?