reklama

Planéta máp

Priznávam sa, milujem mapy. Nielenže do nich rád hľadím, ale v poslednom čase ich ešte radšej vytváram. Na téme nezáleží, hlavne nech sú použiteľné pre moje decká z geografie v škole nešťastné. Veď niet hádam lepšej pomôcky pri štúdiu, ako vhodná a prehľadná mapa. Poďme si preto spolu nejaké vymyslieť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

A prečo Planéta máp? Nuž viete, pán minister školstva si nie a nie povedať a už sa nadobro rozhodol Planétu vedomostí pre nás učiteľov zakúpiť. Je niekoľko možností prečo sa tak rozhodol, buď má priveľa peňazí, má nás veľmi rád, alebo nám primálo verí, čo sa týka našich schopností vytvárať si vlastné učebné materiály pre žiakov. V Planéte vedomostí nie je geografia zahrnutá a tak bude jej prínos pre moju prácu nulový, ale nevadí. Som ešte mladý, bezdetný a času so zápalom mám dosť na to, aby som si veci, čo potrebujem vytvoril aj sám. Už minule som vás zoznámil s množstvom mapových hier, ktoré sa dajú na internete nájsť, či vyrobiť. Dnes vám predstavím svoj nápad vytvoriť bohatú databázu interaktívnych online máp pre slovenských žiakov a učiteľov geografie aj bez objednávky za peniaze ministerstva (nedbám však, ak mi ich pošlú dodatočne).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nechápte ma zle, niežeby už klasické atlasy nestačili, či nebodaj nebol internet už dnes plný máp od výmyslu sveta. Ak má byť učivo spracované Planétou vedomostí atraktívnejšie, ako to v bežných učebniciach, musí byť okrem obsahovej správnosti aj vizuálne a interaktívne bohaté. Presne takou môže byť aj mapa vytvorená v GISoch oproti tej z atlasu. Vhodne vytvorená mapa sa dá využiť bez problémov priamo na vyučovacej hodine namiesto bežnej prezentácie.

Najlepšie na tvorbe vlastných máp pre školské využitie je fakt, že obsah si môžeme podľa potreby prispôsobovať. Najlepšou voľbou sa mi momentálne ukazuje byť aplikácia ArcGIS online, ktorá je pre osobné použitie bez obmedzení zdarma a v porovnaní s napr. Google maps ponúka viac možností, ktoré sú pre tvorbu prehľadnej mapy potrebné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak by len zlomok učiteľov geografie u nás tvoril interaktívne edukačné mapy, čoskoro by sme mohli mať kompletnú databázu máp pre všetky ročníky a učivá. Dobrým nápadom by sa mi videlo zadávanie takýchto prác študentom učiteľstva geografie na vysokých školách v rámci predmetu didaktika. Všetci z nich sa dnes už istotne učia prácu v GISoch, tak prečo to nevyužiť? Niečo by sa naučili a zároveň niečo praktické a použiteľné vytvorili. A zdarma!

Aby som len nekecal a aj ukázal o čom to tu vlastne už tak dlho točím, ponúkam vám na zhliadnutie svoje tri prvé mapy v jednoduchom ArcGIS online vytvorené presne pre učivá geografie. Z prvej mapy by sa mali žiaci dozvedieť o krásach a atrakciách Slovenska, druhá pojednáva o neobľúbenej téme priemyslu SR a posledná sa podrobnejšie venuje našej potravinárskej výrobe.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak by sa vám nechcelo otvárať mapy a vidieť ich v režime full screen klikom na vyššie vložené odkazy, aj tak im neuniknete. Jednu vám sem priamo vložím. Majte prosím na pamäti, že mapy nemajú byť absolútne podrobné a vyčerpávajúce, keďže v prípade študijných materiálov je niekedy menej ozaj viac. Výhoda týchto máp v porovnaní s tými v Google maps je tá, že si v nich môžete vybrať s viacerých druhov podkladových máp (basemap) a môžete zapínať a vypínať tematické vrstvy (layers - nedá sa vo vloženej mape) a tým predísť neprehľadnosti a informačnému pretlaku.

Ku každému bodu v mape som sa snažil nájsť, čo možno najzaujímavejšie externé odkazy, ako napr. 360 stupňové panorámy, street view, zaujímavé články, fotogalérie, dokumentárne filmy apod. aby bol obsah zaujímavý aj pre otrlejších žiakov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Možno sa teraz pýtate, nakoľko náročnou je tvorba takýchto máp. Úprimne povedané, je to veľmi jednoduché, priam banálne. Najhoršie sú v tomto prípade nároky na čas. Dôkazom, že tvorba jednoduchých online máp nie je nič komplikované sú aj mapky vytvorené mojimi študentmi v rámci školského projektu z geografie. Robili ich síce v Google maps, proces tvorby je však prakticky totožný. Kvalitou máp od študentov som bol milo prekvapený, aj keď zo začiatku viacerí frflali a používali argumenty typu "odkiaľ to mám vedieť a na čo mi to bude". Viaceré ich mapky by už dnes mohli využiť slovenskí učitelia. Napr. tie o Koralových útesoch a atoloch vo svete, Najznámejších výbuchoch sopiek v histórii ľudstva, Živote v klimatických extrémoch, Najzaujímavejších kultúrnych podujatiach alebo Divoch sveta.

Mapy, ktoré nikdy žiadny učiteľ na hodine s výnimkou tej, na ktorej chce prehĺbiť záujem žiakov o mapovú tvorbu nevyužije sú ešte lepšie. Veď posúďte sami Cesty Járy Cimrmana, Depeche Mode tour 2013, Mapa tímov NBAAlkoholické nápoje Európy, Najlepšie bary sveta, alebo Najbrutálnejší sérioví vrahovia. Raz darmo, nechajte študentom možnosť voľného výberu témy a čakajte na prekvapenia :)

Ďakujem za pozornosť, nech je mapa vášho dňa bez omylov a nepresností priatelia!

Peter Farárik

Peter Farárik

Bloger 
  • Počet článkov:  258
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Učiteľ geografie, ktorý už viac neučí ako učí. Čerstvý otec. Bystričan žijúci vo Zvolene. Milovník cykloturistiky, ktorý už rok nesedel na bicykli. Konštruktívny rýpal. Autor a správca webu pre lepšiu geografiu - www.lepsiageografia.sk. Zoznam autorových rubrík:  KvízyNezaradenáPotulkyCyklopotulkyŠkolstvoŠkola hrouGeografiaZamýšľaniePseudorecenzieEkológiaVysmrkané básneHaiku a kvázihaikuPoviedky a povedačky

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu