Prajme si prajný rok

Autor: Peter Farárik | 29.12.2012 o 16:08 | (upravené 2.10.2013 o 18:33) Karma článku: 21,62 | Prečítané:  1962x

Na sklonku roka sa patrí popriať si do toho nasledovného a zároveň si pritom neklamať. Prajme preto učiteľom, ktorých povolaniu neprajú mnohí, nech si na konci roku 2013 prajú, aby ten ďalší bol prajný tak, ako ten končiaci, ktorý bol omnoho lepší, ako mnohé roky pred ním.

Ak by sme sa náhodne vybranej vzorky učiteľov pýtali, čo si prajú do nového roku, okrem už bežných prianí zdravia, šťastia, lásky a rodinnej pohody, by sa istotne spomenulo aj ich vyššie finančné ohodnotenie. Treba povedať, že právom. Čo Vám milí kolegovia prajem do nového roku ja, benjamínok vo vašich radoch?

Prajem Vám vyššie platy, zároveň si však nemyslím, že Vám ich zvýšenie zaručí vyššie spoločenské ohodnotenie, po ktorom tak voláte. Vážte si samých seba a svoju vlastnú prácu, o kvalite ktorej by ste mali byť presvedčení nielen vy, ale najmä vaši žiaci a ich rodičia. Nebojte sa vlastného tieňa, po ktorom vám na školskej chodbe neraz stúpajú a neuverte tým, ktorí sa zo strachu pred ním ukrývajú v tme. Tma zvádza ku spánku, po dlhom spánku zvykne bolieť hlava.

Prajem Vám žiakov, ktorí vás budú žrať, lebo sú hladní po vedomostiach, žiakov ktorí Vás síce vytočia, ale stále vo Vás zachovajú vieru v ich ľudskosť. Žiakov ktorí Vás v budúcnosti pozvú na pivo a nebudú sa pritom rehotať, keď sa opijete. Žiakov s ktorými budete zdieľať spoločné presvedčenie, že to, čo robíte má zmysel.

Prajem Vám dobrú chuť, nadšenie a radosť z objavovania a spoznávania nového. Tak, ako sa aj vaši najchytrejší žiaci neučia pre známky, ani vy sa neučte pre kredity. Učte sa, učte sa, učte sa - sami a s chuťou. Tak, že o tom nebudete vedieť, tak, že to bude prirodzené. Tak, že to naučíte aj vlastných žiakov.

Prajem Vám, aby Vás okrem chorôb obchádzala aj byrokracia a školskí inšpektori. Prajem Vám, aby ste skrz absenciu učebníc pochopili, že dokážete učiť aj bez nich, lepšie, tvorivejšie, inovatívnejšie a zábavnejšie. Prajem Vám, aby sa Planéta vedomostí ukázala byť slabou, v porovnaní s Vašimi vlastnými materiálmi, ktoré medzi sebou už roky vzájomne zdieľate bez nároku na honorár. Prajem Vám, aby ste si začali konečne veriť, aby som už nepočul reči "kto ma už len učiteľku zamestná". Tým, ktorí sú šikovní a finančná situácia v školstve ich od ďalšieho učiteľovania odrádza prajem, aby si našli zaujímavú, naplňujúcu a dobre platenú prácu inde. Tým, ktorí sú s platom spokojní, ale k svojej práci majú len vlažný vzťah, nechuť až odpor, prajem aby zo školstva odišli, pričom mi je jedno, kde sa zamestnajú. Nám ostatným prajem pevné nervy, trpezlivosť, sebavedomie, pochopenie a zároveň aj schopnosť zdravo sa nasrať.

Prajem si ministra, ktorý Vás nebude mať za hlupákov ešte predtým, ako to o ňom zistíte vy sami. Takého, čo bude menej rečniť, menej sa fotiť a viac počúvať a pracovať. Nielen vo Váš prospech, ale v prospech detí, školstva, budúcnosti štátu.

A záverom to najdôležitejšie. Prajem si, aby sa školstvo už konečne začalo brať vážne, aby sa nehovorilo len o výške platu, ale aj o hĺbke toho, čo, ako a kedy sa má vôbec učiť a o šírke toho, kam to všetko až môže zájsť. Prajem si, aby sme túžili byť múdri a spravodiví. Nie je to len výhodné z hľadiska konkurencieschopnosti v zmenšujúcom sa svete, ono to robí človeka aj šťastným...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vláda sa dohodla na testovaní, ale nestihla k nemu napísať uznesenie

Proti premiérovmu plánu celoštátneho testovania je SaS a Za ľudí.


Už ste čítali?