Nočný štrajk

Autor: Peter Farárik | 27.12.2012 o 12:10 | (upravené 27.12.2012 o 12:48) Karma článku: 28,64 | Prečítané:  4089x

Pán minister školstva sa nechal počuť, že od učiteľov očakáva, že majú "kožu na tvári" a budú štrajkovať aj počas polročných, či iných prázdnin. Učitelia si berú túto dobre mienenú výzvu k srdcu a radostne mu vyhovejú doteraz vo svete nevyužívanou formou ostrého štrajku.

Ale potom budem čakať, či budú štrajkovať aj počas polročných prázdnin a jarných prázdnin na školách. Keď štrajkovať, tak štrajkovať aj v tomto čase, nielen počas vyučovacieho procesu," vyhlásil minister v rozhovore pre TASR.

Pán minister, nehnevajte sa na mňa, ale zase Vám ponížene píšem. Som len prostý učiteľ a preto nemám prehľad o všetkých možnostiach boja za práva zamestnancov v školstve a myslel som si, že štrajk sa zvyčajne vyhlasuje tak, aby bol účinný. Viete, vždy keď ktosi štrajkuje, lietajú tie pomyselné triesky, bez toho to asi nejde. Rozumiem Vám, nie je pekné brať deti, ako rukojemníkov a traumatizovať spoločnosť, na dôvažok v čase Vianoc. Povedzte mi však, ktoré prázdniny to máte na mysli, lebo my učitelia nič také nemáme, už nie sme deti.

Na rozdiel od nich si v čase prázdnin čerpáme klasicky dovolenku, tak ako aj ostatní pracujúci. Je síce dlhšia, ako to napokon tvrdíte aj vy, keď nás upozorňujete uvedomte si, že končia zimné prázdniny. Učitelia nastupujú 8. januára do zamestnania, potom sú krátke polročné, potom sú jarné prázdniny, potom sú veľkonočné, tých prázdnin je neúrekom. Ja to akceptujem, ale musia si uvedomiť, že majú isté benefity, ktoré získali a získavajú na rozdiel od iných zamestnancov. Sme však radi, že nám napriek tomu, toto voľno prajete, lebo si to za svoju prácu zaslúžime.

Pán minister poviem Vám to, ako sa vraví polopate. Mať viac dní dovolenky je istotne benefit, ktorý nás teší, na druhej strane ho však nežiadame, bol nám jednoducho daný. Aj keby sme v čase prázdnin chceli stoj, čo stoj učiť a pracovať, nie je to možné, veď viete ... tie deti. Ak má byť toto argument prečo máme nízke mzdy a "málo odpracovaných dní a hodín", tak ho nepríjmam, ja som si prázdniny nevymyslel. Minule som si okrem iného pozeral počet odpracovaných hodín učiteľov v krajinách OECD a čudujte sa svete, aj inde majú prázdniny a slovenský učiteľ nepracuje v porovnaní so svojimi zahraničnými kolegami vôbec kratšie. Ešte viac sa čudujte svete, benefitov majú učitelia v cudzine ešte viac. O výške platu sa snáď už zmieňovať netreba.

Viem pán minister, s nami učiteľmi je ťažká reč, neustále sa len sťažujeme a pritom si žijeme kráľovsky. Sám ste povedali, čakám a som zvedavý, aké boli tohto roku priemerné odmeny v školstve. Za minulý rok to bolo 700 eur, to znamená takmer jeden, nazvime to, trinásty plat. Za seba Vám úprimne vravím, nikdy som o odmene spomínanej výšky nepočul, nieto ju ešte dostal. Na slávnostnej pedagogickej rade pred sviatkami, dostal každý učiteľ našej školy dáždnik. Vďakabohu aspoň zaň, veď zase je ten hnusný odmäk a človek sa už ani na to počasie nemôže spoľahnúť. Túto "odmenu" beriem aj symbolicky. Vzťahy medzi učiteľmi a Vami pán minister, by sa mali otepliť.

Návrh plagátu Neobmedzený nočný štrajk učiteľov.

Preto príjmame Vaše originálne poňaté rady na štrajk a týmto dňom vstupujeme do neobmedzeného nočného štrajku. Niektorí kolegovia nechceli brať nočnú prácu, ako rukojemníka a navrhovali len víkendový nočný štrajk, nakoniec sa nám ich však podarilo prehlasovať a ideme do toho pekne natvrdo. Štrajk bude prebiehať, až do skorých ranných hodín dňa 1.4.2018. Veríme, že táto forma protestu povedie k naplneniu našich požiadaviek a vzbudí celospoločenský ohlas. Zároveň dúfame, že sa z neobmedzeného nočného štrajku neodhlási polovica učiteľov, už po prvých troch dňoch.

Sme pripravení aj na ironizujúce poznámky zo strany neprajníkov, ktorí na nás vylejú špinu v podobe rečí o tom, že slovenské školstvo je v nočnom štrajku už posledných 20 rokov, v ktorých spí a spalo zaslúženým spánkom. Žiaľbohu, resp. chvalabohu a niekedy aj chvalabohu, že žiaľbohu je to pravda.

Na záver môjho článku mi dovoľte pán minister popriať Vám aj v Novom roku pokojný, ničím a nikým (najmä nie učiteľmi) nerušený spánok.    

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vláda sa dohodla na testovaní, ale nestihla k nemu napísať uznesenie

Proti premiérovmu plánu celoštátneho testovania je SaS a Za ľudí.


Už ste čítali?