Ako sa môj blog z fejsbúku stratil

Autor: Peter Farárik | 1.12.2012 o 13:33 | (upravené 2.10.2013 o 18:36) Karma článku: 21,19 | Prečítané:  15818x

Donedávna som sa vždy len pousmial, keď som občas započul, že Facebook robí cenzúru a je ovládaný mocnými tohto sveta. Pripisoval som to ľudskej slabosti podľahnúť presvedčeniu o vlastnej dôležitosti a čaru konšpiračných teórií. Včera bolo zdieľanie aj akákoľvek zmienka mojich článkov z blogu SME na Facebooku úplne zablokovaná a v priebehu sekundy vymazané všetky zdieľania najčítanejšieho článku tohto týždňa, v ktorom sa snažím poukazovať na podivné hospodárenie na ministerstve školstva.

Pred napísaním článku Kde nič nie je bude ešte menej, som rozhodne nečakal ohlas, ktorý sa mu v nasledovných dňoch dostane. Cieľom bolo poukázať na farizejstvo ministerstva školstva a pripomenúť pánom, že učitelia si nedajú dlhodobo pasívne kadiť na hlavy. Páni voči nám na verejnosti vytasili osvedčené zbrane - manipuláciu, prekrúcanie informácií a zastrašovanie, pričom si zrejme mysleli, že učitelia sa brániť nebudú. A poznáte to, niekedy je účinnou obranou aj útok.

Článok sa stal za tri dni najčítanejším na blogu SME, najmä vďaka jeho lavínovému zdieľaniu na sociálnych sieťach. Za článkom nasledovala medializácia v SME, Novom čase, Dobrých novinách, Markíze, Rozhlase, Topky apod. Hovorca MŠ SR musel vysvetľovať jednotlivé faktúry a popravde mu to veľmi nešlo. Situácia sa stávala v čase štrajku učiteľov pre ministerstvo iste nepríjemnou.

Včera som sa rozhodol pokračovať v pátraní po možnom šetrení v rámci rezortu školstva a napísal článok Luxus spevu v čase krízy, v ktorom síce "bulvárne" nálezy vo faktúrach ministerstva nenájdete, možno sa však pozastavíte nad štátnou podporou speváckej organizácie sumou 300 tisíc eur ročne. Po dokončení článku som ho dal tak, ako vždy zdieľať na Facebook. Na moje prekvapenie bol preč do pár minút a spolu s ním aj všetky zdieľania predchádzajúceho článku na stenách všetkých užívateľov.

Momentálne neprechádza na Facebooku zdieľanie, ani spomenutie žiadneho článku z môjho blogu, ani jeho všeobecná adresa. Ak by ste sa pokúšali o zdieľanie systém vám napíše nasledovné upozornenie:

 

Bloknutý Facebook

Vysvetlení je viacero. Prvé verí v náhodu a prisudzuje tento úkaz jednoduchému rozmaru fungovaniu sveta, druhé vsádza na zásah mimozemšťanov, tretie za tým vidí spiknutie iluminátov a štvrté organizovanú snahu o zablokovanie mojich blogových príspevkov na FB zo strany niekoho, komu sa nepáčili.

Ako relatívne racionálny človek sa prikláňam k poslednému z vysvetlení. Neverím, že bloknutie pochádza od samotného vedenia Facebooku, ktoré má celé smiešne a maličké Slovensko určite takpovediac "na saláme", ale verím, že keď sa chce a vie sa postup, bloknúť sa dá prakticky akýkoľvek obsah. Každý z vás zrejme vie, že príspevky na FB môžete označiť (kliknúť na report) za spam alebo poukázať na ich nevhodný obsah. Postup je opísaný aj v Helpe Facebooku, kde sa okrem iného dozviete aj o pravidlách, resp. normách správania sa a o tom, čo môžete označiť za nevhodné. Ani pri najtvrdšej sebakritike do vlastných radov nenachádzam v mojich článkoch nič, čo by mohlo byť akýmkoľvek spôsobom proti pravidlám stanovených Facebookom a preto nevidím dôvod na blokovanie obsahu môjho blogu. Blokovanie však nemá ani tak priamy súvis s obsahom vašich príspevkov, ako s množstvom podnetov na ne (reports), ktoré od veľkého množstva užívateľov správa FB obrdží. Týmto jednoduchým spôsobom môžete docieliť blokovanie prakticky akéhokoľvek článku trebárs aj o lobotómii.

Na to, aby ste mohli zablokovať príspevky od autora, ktorý sa vám znepáči však potrebujete istú organizáciu a väčšie množstvo ľudí, ktorí jeho príspevky nahlásia ako nebezpečné, alebo ako spam. Vyvstáva teda otázka, komu sa tak veľmi nepáčili články o šafárení na ministerstve školstva? Žiaci ani študenti to asi neboli, od učiteľov síce zaznievali hnevlivé reakcie po prečítaní článku, ale práve smerom k ministerstvu. Rodičom a daňovým poplatníkom by obsah tiež nemal byť proti srsti.

Jedinou konšpiračnou odpoveďou tak ostáva, že sa článok mohol dotknúť citlivých miest "koži hyen" na samotnom ministerstve, alebo na známej adrese na ulici Súmračná. Nepochybujem o tom, že tam nemajú vhodného človeka na organizáciu, sakra že majú! Štátnym tajomníkom ministra školstva nie je nik iný, ako "pán" bývalý agent ŠTB Štefan Chudoba. Okrem skúseného agenta je pán štátny tajomník aj slovutný odborník v oblasti školstva, veď celý život pôsobil v automobilovom priemysle.

Na dnes len toľko, vyžaloval som sa a vraciam sa späť do zákopov. A propo, nezabudnite ma zdieľať priatelia! :)

----

DOPLNOK:

 

Ďakujem Vám všetkým, ktorí ste posielali vysvetľujúce reporty FB, zdá sa že to zabralo a preklikali ste tých, čo ma označili za spam alebo za nevhodný obsah. Dnes 3.decembra som si okolo 14.00 všimol, že blokovanie prestalo a opäť som zdieľny :)


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?