Luxus spevu v čase krízy

Autor: Peter Farárik | 30.11.2012 o 16:15 | (upravené 2.10.2013 o 18:36) Karma článku: 21,23 | Prečítané:  9226x

Už vieme, že ministerstvo školstva kupuje kvalitné brandy, prenajíma si audinku, kupuje profesionálnu fototechniku a nešetrí tak, ako by sa patrilo na rezort vedený človekom, čo sa v zúfalstve verejnosti pýta, či zobrať deťom, chorým alebo invalidom. Objavené faktúry sú minimálne trúfalé a nemorálne, ale ich suma je z hľadiska znižovania výdavkov v rezorte školstva predsa len nízka. Pozrime sa preto na sumy, ktoré by sa dali ušetriť vo vodách rozpočtových a príspevkových organizácií rezortu.

V čase krízy sa každý z politikov necháva počuť o nutnosti šetrenia, prípadne o potrebe hľadania zdrojov vo vnútri toho-ktorého rezortu. Súhlasím, že cesta znižovania výdavkov na chod štátu je lepšia, ako cesta zvyšovania daní, aj napriek tomu, že som za navýšenie platov zamestnancov školstva o desať percent. Dopad schválenia platových požiadaviek učiteľov by bol pri efektívnom hospodárení štátu v rozpočte prakticky neviditeľný a rozhodne by nespôsobil žiadny rozvrat verejných financií, ako sa nás o tom snaží presvedčiť pán premiér.

V štátnej správe pracuje pravdepodobne priveľká úradnícka armáda a práve v nej by sa dalo začať priamo okresaním počtu pracovníkov jednotlivých ministerstiev. Som laik a nie expert, ale čísla uvedené (klikom otvor) v dokumente Limity pre počty štátnych zamestnancov vo verejnej správe na rok 2012 mi prídu privysoké. Kancelária prezidenta SR 101 zamestnancov, kancelária NR SR 528 zamestnancov a Ministerstvo školstva 506 zamestnancov v aparáte ústredného orgánu.

Aj samotné efektívne využívanie resp. prerozdelenie financií v rezorte školstva by stačilo na časť navýšenia platov učiteľov a nepedagogických pracovníkov. Racionalizácia systému škôl, rušenie alebo zlučovanie škôl je odborná problematika, ktorá si vyžaduje hlbšiu a podrobnejšiu analýzu a preto sa jej v tomto článku venovať nebudem. Zameriam sa prevažne na organizácie rezortu školstva, ktoré sa delia na rozpočtové a príspevkové.

K rozpočtovým organizáciám patrí všetkých osem krajských školských úradov a množstvo ďalších organizácií ako napr. Metodicko-pedagogické centrá, Slovenská pedagogická knižnica, Štátna školská inšpekcia, Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM, ten čo nezvládol maturitné skúšky) apod. Len rozpočet na chod Štátnej školskej inšpekcie (ŠŠI), ktorá vo viacerých vyspelých štátoch Európy v systéme školstva vôbec neexistuje, sa pohybuje okolo sumy vyššej, ako 4 milióny eur ročne. Efektívnosť krajských školských úradov je tiež otázna, priemerne majú KŠÚ okolo 35-40 zamestnancov (napr. Prešovský). Učiteľov asi prekvapia odmeny, príplatky a doplatky, ktoré si tu zamestnanci úradu užívajú. Väčšine z učiteľov sa o takýchto bonusoch môže len snívať. Výsledky môjho krátkeho prieskumu výročnej správy KŠUPO sú nasledovné:

Na mzdy, platy, služobné príjmy a ostatné osobné vyrovnania ide ročne 422 tisíc eur, na osobné príplatky 64 215 eur (priemerne na jedného zamestnanca je to 1689 eur), ostatné príplatky okrem osobných príplatkov 12 779 eur (na jedného zamestnanca je to 336 eur), odmeny 31 054 eur (817 eur na jedného zamestnanca), doplatok k platu a ďalší plat 10 819 (285 eur na jedného zamestnanca), pričom priemerný tarifný plat vychádza 664 eur (bez odvodov).

zdroj: http://img.mediacentrum.sk/gallery/630/1307382.jpg

Zo všetkých organizácií rezortu školstva ma najviac prekvapila jedna, o ktorej som dodnes nikdy v živote nepočul. Práve táto organizácia je podľa môjho názoru luxusom, ktorý nie je nutné v rezorte školstva udržiavať. Dámy a páni zoznámte sa s príspevkovou organizáciou Domov Speváckeho zboru slovenských učiteľov (SZSU).

Domov SZSU je priamoriadenou organizáciou MŠ SR a podľa údajov na webovej stránke funguje od roku 1933. Poslaním organizácie je podľa jej výročnej správy štúdium a interpretácia domácej a zahraničnej vokálnej a inštrumentálnej hudobnej tvorby a jej šírenie medzi školskou študujúcou mládežou a širokou verejnosťou. Dôraz sa kladie najmä na slovenskú národnú a vlasteneckú tvorbu.Hudobnú vzdelanosť a kultúru organizácia šíri prostredníctvom svojich umeleckých telies a to: SZSU, OZVENA a KOSU. Tieto telesá uskutočňujú ţiacke a študentské výchovné koncerty, ktorými pomáhajú formovať hudobné estetické cítenie, vlastenectvo a celkový kultúrny rozhľad. Pre dospelé publikum uskutočňujú chrámové a večerné koncerty, ale aj rôzne príležitostné vystúpenia pri významných štátnpolitických, cirkevných a kultúrnospoločenských výročiach. Ďalším poslaním organizácie je zabezpečovanie rekreačných, liečebných a spoločenských pobytov pre dospelých, ale aj výletov a exkurzných pobytov pre školskú mládež. Tretím významným poslaním je zabezpečovanie vzdelávacích aktivít, seminárov, kurzov, konferencií a podobne pre rôzne organizácie, nielen z rezortu školstva a vedy.

Zaujímavou skutočnosťou je fakt, že činnosť tejto organizácie nepoznajú ani učitelia ZUŠ ani učitelia hudobnej výchovy na školách, ktorých som sa pýtal. Ešte zaujímavejšou skutočnosťou je zistenie, že chod tejto organizácie stojí ročne daňových poplatníkov okolo 300 tisíc eur aj napriek tomu, že organizácia vykonáva aj vlastnú ekonomickú činnosť spojenú s vyššie opisovaným poslaním zabezpečovať rekreačné apod. pobyty v ich ubytovacom zariadení v Trenčianskych Tepliciach. Aj napriek príspevkom zo štátneho rozpočtu a vlastným príjmom zo zárobkovej činnosti vykázala organizácia zisk len v r. 2011, vo všetkých predošlých rokoch priznávajú vo výročnej správy stratu okolo 30 - 40 tisíc eur. V každej výročnej správe (tie sa nijako nemenia, len čísla v nich) vysvetľuje organizácia svoju stratu čarovnou formulkou nasledovného znenia:

Z uvedeného vyplýva, že poskytovaný bežný transfer zo štátneho rozpočtu nestačí na prevádzkovanie troch umeleckých zložiek a prevádzku Domova SZSU. Našu situáciu sťažuje sústavný rast cien vstupov, ktorý pri zostavovaní plánu nákladov nie je odhadnuteľný a nie je v tejto súvislosti upravovaná výška bežnej dotácie.

Rovnaké absurdné žiadanie o navýšenie prostriedkov zo štátneho rozpočtu sa do výročnej správy dostáva každoročne systémom copy - paste, aj napriek tomu, že organizácia vykazuje spolu 20 stálych zamestnancov, z ktorých je 9 administratívnych. Tvorivosť zrejme nebude ich silnou stránkou. Ešte absurdnejšie vyznieva vysvetlenie nepriaznivých hospodárskych výsledkov organizácie vo výročnej správe pre rok 2009, v ktorom dosiahli čistú stratu - 39 853 eur:

Jedným z dôvodov je zaúčtovanie pokuty od Správy finančnej kontroly Zvolen v plnej výške (26 122,68 €) do nákladov v roku 2009 a následné odvádzanie mesačných splátok, v januári 2009 boli odvedené aj splátky za 10,11,12/2008. Druhým dôvodom je nízke napĺňanie vlastných tržieb.

Týmto sa vedenie organizácie nielen verejne priznáva, že by rado zo štátneho rozpočtu väčší balík peňazí ale zároveň priznáva aj svoju neschopnosť viesť organizáciu. Doteraz som si vety podobného znenia vo výročnej správe čohokoľvek nevedel predstaviť, už v malom občianskom združení by bol toto dôvod na odvolanie vedenia.

Dom Speváckeho zboru slovenských učiteľov pôsobí v priestornom zariadení v exkluzívnej lokalite Trenčianskych Teplíc, zariadenie je zjavne majetkom organizácie a jeho cenu by laik odhadol aj na niekoľko miliónov eur. Organizácia sa na webe pýši tým, že v ňom ponúka ubytovacie a iné služby pre učiteľov a školy, je však prekvapivé, že napriek príspevkom zo štátneho rozpočtu sa ich ceny pohybujú na úrovni bežných cien (klikom spusti cenník), ktoré sú školám ponúkané súkromnými cestovnými kanceláriami v súkromných zariadeniach, napr. pre účely školy v prírode, lyžiarskych alebo iných táborov.

Jednoducho to zhrňme. Organizácia SZSU odčerpáva, ako príspevková organizácia rezortu školstva ročne z rozpočtu okolo 300 tisíc eur a patrí jej priestranné ubytovacie a rekreačné zariadenie, ktorého odpredaj by rezortu priniesol okamžité financie. Činnosť SZSU môže byť hoc aj záslužná, ale je minimálne neuveriteľne neefektívna pri obrovských prevádzkových nákladoch okolo 500 tisíc eur ročne (príspevok od štátu plus vlastný zisk, rozpočet organizácie je aj napriek tomu väčšinu rokov v mínuse) a počte 20 zamestnancov. Na Slovensku pôsobí množstvo hudobných telies a súborov, ktoré dokážu fungovať na veľmi vysokej umeleckej úrovni aj bez ich napojenia na štátny rozpočet. Nevidím dôvod, prečo by mal byť SZSU v tomto výnimkou a luxusom spevu v čase krízy.

 

Pár viet na záver:

Autor textu nemá nič proti hudbe, vážnemu spevu, školským inšpektorom ani úradníkom pokiaľ ich nie je priveľa na príliš málo prsníkov naplnených mliekom zo štátneho rozpočtu.


PS: Staňte sa fanúšikom Domova SZSU na Facebooku, zatiaľ sú len štyria :)

PS2: Pozrite si spomínané zariadenie na Google maps.

 

Zdroj ilustračj fotografie: http://img.mediacentrum.sk/gallery/630/1307382.jpg

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?