Kde nič nie je, bude ešte menej ...

Autor: Peter Farárik | 28.11.2012 o 14:18 | (upravené 2.10.2013 o 18:37) Karma článku: 19,55 | Prečítané:  40626x

Kde nič nie je, ani čert neberie, nechal sa počuť náš pán premiér a snažil sa tým zrejme povedať, že peňazí na zvýšenie platov zamestnancov školstva jednoducho niet. Pánko minister školstva sa v akomsi rozhovore zase rozohňoval, či má tie peniaze vziať deťom, chorým alebo invalidom. Proste sa nedá, nemáme, nedáme. Bezradní politici sa dokonca zdôverili, aby sme im my prostí učitela poradili, kde ušetriť, kde nájsť, odkiaľ ubrať. Oceňujem prejavenú dôveru, ktorú nám zverili "naši najvyšší" a preto som sa pustil do malého prieskumu hospodárenia na MŠ SR a jeho organizáciách. Výsledky sú viac, ako zaujímavé.

Potrebná suma na navýšenie platov zamestnancov v školstve o desať percent dosahuje za rok cca 120 miliónov eur pri zachovaní počtu zamestnancov v systéme. Vláda bola ochotná štrajkujúcim učiteľom prideliť navýšenie o päť percent, tých zvyšných päť opisovala, ako neprekonateľnú prekážku (cca 60 mil. eur), akoby sa jednalo o niekoľko miliárd.

V tomto článku nejdem opakovať už viackrát spomínané možnosti získania potrebného balíka peňazí do školstva - zníženie množstva korupcie, úniku daní, zastavenie predražených tendrov, pomýlená snaha o jednu štátnu poisťovňu, národný dopravný systém atď. Samotné Ministerstvo volá po potrebe šetrenia v jeho vlastných radoch a dokonca vyšlo do boja proti učiteľom s nesprávnymi údajmi o vraj vysokom počte učiteľov na žiaka. Začalo sa rozprávať o prepúšťaní pedagogických zamestnancov, o rušení alebo zlučovaní škôl, o potrebe, čo najviac utiahnuť opasky. Ako hospodári samotné ministerstvo?

Prehľad faktúr MŠ SR je voľne dostupný na webe a efektívnosť vynakladania finančných prostriedkov tejto štátnej inštitúcie si môže overiť ktokoľvek. Včera som strávil pár hodín rýchlym prieskumom a výsledky hospodárenia za posledné mesiace sú v skratke nasledovné:

 

 • mesačne vynakladá MŠ SR cca 15 tisíc eur na strážnu službu
 • upratovacie práce na mesiac sú viac ako 4600 eur
 • dvakrát za posledých päť mesiacov prebehla "Hardware Maintenance" vždy po cca 150 tisíc eur
 • každý mesiac sa platí množstvo faktúr za tlmočenie a preklady externým firmám
 • preklady dvoch Výročných správ operačného programu vzdelávanie vyšli spolu na 20 400 eur, pričom ich vždy robila tá istá externá agentúra. Pri počte strán 180 vychádza, že prekladateľka (pri cene bez DPH) inkasovala za preklad jednej strany A4 cca 47 eur.
 • nákladné cestovné, prevažne preplatenie leteniek, žiadne "low costs" ale napr. Viedeň - Brusel a späť za 570 eur.
 • neustále sa účtuje tlač a distribúcia učebníc (státisíce eur), tie však na školách väčšinou chýbajú
 • každý mesiac sa záhadne opravujú počítače, kopírky (aj za 600 eur), okrem toho sa kupujú nové zariadenia, nielen PC, ale aj mobilné telefóny, Ipod shuffle, USB klúče
 • každý mesiac sa kupujú tonery za cca 5000 eur (aj viac). Asi sa tam neustále tlačí.
 • bezpečnosť je na prvom mieste a tak okrem každomesačných 15 tisíc strážnej službe sa zakúpili bezpečnostné dvere za 2176 eur
 • treba byť trendy a preto si MŠ zakúpilo počítač Apple za 766 eur
 • človek by očakával, že pracovníci MŠ sú odborníkmi a ovládnie programu Excel im problém nerobí, opak je však asi pravdou. Na školenie v Exceli bolo utratených 4720 eur. Najmä, že znalosť MS Office sa už pomaly vyžaduje aj od predavačiek.
 • reklama v rádiu Viva za 2197 eur
 • myslel som si, že tvorbu prezentácii dnes zvládnu nielen žiaci na školách, ale aj zamestnanci ministerstva. Mýlil som sa, dali si ich zhotoviť externej firme za 1260 eur. Pri takejto sadzbe by som bol s mojimi viac ako 100 prezentáciami za rok učenia už dávno za vodou ...

 

Osobitne rád by som sa pristavil pri faktúrach, ktoré mi "učarovali" zo všetkých najviac. Sú to faktúry, ktoré by bežný učiteľ nemal vidieť a ja váham, či o nich vôbec informovať. Veď tomu Dušanovi nabudúce počas návštevy školy nik ani ruku nepodá. Nevadí, aj bez stisku rúk nám pán minister určite rád porozpráva o svojich zážitkoch z olympijských hier v Londýne, kde strávil tri pekné dni a snáď ešte krajšie noci. Jeho nocľah na jednu noc vyšiel daňových poplatníkov "len" na 624,19 eur, za tri noci 1872 eur. Keďže tam nebol sám, ale doprevádzaný dvomi paniami, celkový účet sa vyšplhal na 3655 eur. Zaujímavosťou je, že faktúru pre MŠ SR vystavil Slovenský paralympijský výbor.

Počuli ste už o Učiteľských novinách? Vydáva ich MŠ SR raz za dva týždne a distribuuje na všetky školy v hojnom počte, aj napriek tomu, že ich takmer nik nečíta, lebo stoja za fajku moču. V stánku ich nekúpite, sú to odborné noviny pre pedagogických a riadiacich pracovníkov školstva, skôr ako o nich, však pri ich vydávaní ide o dobrý biznis. O znovuoživenie Učiteľských novín sa pričinil práve Čaplovič, náklady na ich výrobu, tlač a distribúciu odhadujem ročne na niekoľkostotisíc eur aj viac. V dobe internetu je pozoruhodné, prečo by nestačilo, aby vychádzali len online vo formáte pdf. Vlastne niet sa čo čudovať, aj tlačiari chcú zarobiť (všakže pán Kmotrík?). Učiteľské noviny nespomínam náhodne, prakticky na každej titulnej strane sa z farebnej fotografie usmieva pán minister (učiteľmi nedávno premenovaný na deduška večerníčka). Na to, aby tieto vysokoumelecké snímky mohli vzniknúť potrebuje MŠ SR kvalitný fotoaparát, povedali si miestni pracovníci a kúpili Nikon 600D s príslušenstvom za 5435 eur! Za samotný fotoaparát zaplatilo ministerstvo 2499 eur, cez internetové obchody ho dnes môžete kúpiť bežne nový za cca 1700 eur. Dlho asi najlepšiu cenu nehľadali.

Pán minister má narodeniny 18. septembra a pri tak namáhavej práci si treba aj oddýchnuť. Takto si dávam do súvislosti záhadnú faktúru skrytú pod čarovným názvom "darček - drevená krabca", pod ktorou sa skrýva nákup 15 fliaš koňaku KB exclusive v darčekovom balení spolu za 1980 eur. Jedna fľaša vychádza len na 132 eur. Zo svojho učiteľského platu si môžem kúpiť tri. Asi tak urobím a spijem sa donemoty. Bude mi lepšie.

Okrem samotného MŠ SR sa hospodári prinajmenšom otázne aj vo viacerých príspevkových organizáciách spadajúcich pod rezort školstva. Priveľa financií sa stráca v neprehľadnej sieti rôznych nepotrebných inštitúcií, ako sú STATPEDU, NÚCEM, Metodicko-pedagogické centrá (MPC) apod. Nič proti nim, pravdepodobne vykonávajú aj nejakú činnosť, no veľa o ich práci my učitelia nevieme. Také MPC nebudú asi práve najefektívnejšie, keď je ich na Slovensku toľko, ako krajov a v každom je zamestnaných okolo 15 ľudí a už bežný pohľad na ich web stránky dáva tušiť, že tvorba metodických materiálov pre učiteľov im veľmi nejde. Tých pár materiálov, čo za rok vytvoria je prakticky nedostupných, takmer nič nie je dostupné online v pdf atď. Medzi publikáciami vydávanými MPC sa dajú objaviť aj takéto perly: "Ako písať príspevky a ako pracovať s portálom" (prináša základné informácie o edukačnom portáli www.skolaplus.sk a poskytuje návod, ako s ním pracovať a ako písať a uverejňovať príspevky do jednotlivých modulov.). Ďalšou príručkou je návod na obsluhu digitálneho fotoaparátu. MPC zabezpečujú aj ďalšie vzdelávanie pedagogických pracovníkov a neslávne známe tzv. školenia za kredity. Ich úroveň je niekedy otázna, raz som sa zúčastnil overovania kompetencií z MS Office a žasol som nad nekvalifikovanosťou a aroganicou školiteliek, ktoré sa k nám chovali, ako k soplavým deťom. Dovolím si tvrdiť, že za svoj život nevideli tieto paničky toľko prezentácií, ako som ja sám vytvoril. Faktúry MPC sú taktiež zaujímavým čítaním dostupným na
www.mpc-edu.sk/o-nas/faktury a www.mpc-edu.sk/o-nas/zmluvy-2010. Z mnohého vyberám len nasledovné:

 • v roku 2010 fakturovaných 13 035 eur za vysielací čas v TA3, 5910 eur za mobily, 106 eur výmena kávovaru apod. Fondy EÚ čerpané z operačného programu Vzdelanie ich zaväzujú publikovanie reklamy v TV? Ak áno,prečo práve súkromná TA3 a boli to efektívne vynaložené prostriedky? Komu bola reklama vlastne určená???
 • správa edukačného portálu 36 000 tisíc eur na dva roky!!! - o aký web ide? Prečo je cena neuveriteľne vysoká, keď zoberieme do úvahy, že zamestnávajú ľudí čo majú na starosti správu webu (tieto pozície majú bežne vo svojich zoznamoch zamestnancov na plný úväzok)
 • V r. 2012 nakúp notebookov a software faktúra z 20.7.2012 na 835 tisíc eur! Ak vychádzame z predpokladu, že jeden priemerný notebook stojí cca 500 eur, vychádza to na nákup 1670 počítačov!!! Išlo skutočne o toľkoto počítačov? Pre koho, na aké účely? Kde sú dnes? Aký software?

 

Dalo by sa pokračovať istotne dlhšie, hlbšie alebo obšírnejšie. Cieľom tohto článku nebolo nájsť chýbajúci balík peňazí potrebný na zvyšovanie platov zamestnancov školstva, ale minimálne poukázať na farizejstvo Ministersva školstva.

Kde nič nie je, ani čert neberie... Keď vás tam páni úradníci nabudúce ten čert navštívi, pozdravte ho prosím od nás prostých učiteľov, nech si dá kávičku so strážnou službou a posedí v nových kreslách. A prosíme vás, nezabudnite sa s ním istotne odfotiť, snímka z toho nového foťáčiku bude ozdobou najnovšieho čísla Učiteľských novín.


--------------------------------------------

POZNÁMKA:

Článok si dovoľujem dodatočne doplniť o linku na výber z podivných faktúr Ministerstva, ktoré som zozbieral a uverejnil na online úložisku Scribd, čiže sú hneď viditeľné vo vašom prehliadači, bez nutnosti ich sťahovania na pevný disk. Okrem v článku spomínaných faktúr obsahuje zoznam aj novinky, napr. pero za vyše 300 eur, kazety na víno, prenájom Audinky, nákup ultratenkého NB UltraBook ZenBook za vyše 1000 eur apod.

Zoznam:  www.scribd.com

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Sudcovia Najvyššieho súdu žiadajú Urbancovú, aby odstúpila. Pre Kočnera

Vyplynuli podozrenia, že podpredsedníčka Najvyššieho súdu zneužívala svoju funkciu.

Autorská strana Sone Jánošovej

Stať sa matkou neznamená len vypudiť jedného človeka z útrob druhého

Pôrodnice sú miesta poslušnosti.

Cynická obluda

Skvelý deň pre spravodlivosť

Za svoju dlhú prokurátorskú prax nebolo veľa dní, keď by Dobroslav Trnka spravil toľko pre boj proti zločinu, ako včera.


Už ste čítali?