Dejiny Zeme a toaletný papier

Autor: Peter Farárik | 5.9.2012 o 16:49 | (upravené 2.10.2013 o 18:38) Karma článku: 10,64 | Prečítané:  1910x

Začiatky školských rokov sú už raz také, študenti neprejavujú nadšenie, na nás učiteľoch sa prejavuje únava. Spojte si to s úvodným učivom, ktoré by tak, ako je podané v učebnici, nudilo aj jej samotného autora a blbá nálada je na svete. Ideálna situácia pre vzrušujúcu otázku, čo majú spoločné dejiny planéty Zem a toaletný papier?

Keď som sa dozvedel, že budem učiť Geografiu aj v oktáve, vlna nadšenia ma dvakrát neobliala. Učiva je veľa, pre študentov je nezáživné a s učebnicou sa prakticky nedá pracovať. Včera som vstupoval do triedy týchto už dospelákov s malou dušičkou, šírili sa o nich zlé zvesti a vtedy má učiteľ dôvod na obavy. Na svoje prekvapenie som sa tu stretol so sympatickou zmeskou živých mladých ľudí, medzi ktorými bol zvýšený výskyt usmievavých tvorov. V slabej chvíľke som im preto sľúbil "nemožné", spraviť z hrôzostrašných učív v učebnici z roku 1994 niečo zmysluplné. Na poslednej strane učebnice, ktorú som si na hodine požičal od študenta bol nápis, odkaz predošlých generácií, tým budúcim - very very very old and shit book.

Prvé učivo Vývoj krajiny obsahuje aj strohé faktograficky-encyklopedické poznatky o dejinách planéty Zem. Dokonalá možnosť pre trochu školského popu :) Pracovnou náplňou učiteľa je aj tvorba učebných pomôcok a modelov, ktoré majú študentom priblížiť neraz pekelne zložité "veci". Čo by som však ja modely vyrábal, keď si to môžeme v škole skúsiť pekne spolu. Čo k tomu potrebujeme?

Štipku domácej prípravy, počas ktorej si vyhľadáme informácie o dôležitých udalostiach v živote Matičky Zeme. Zápisky rozstriháme tak, aby sa chúďatá študenti na hodine trápili so spájaním rozumných dvojíc a dúfame, že nikomu nenapadne zaradiť na časovej osi Australophiteka pred dinosaurov. Zatiaľ, čo skupinka vedcov spája obdobia s jednotlivými udalosťami, skupinka expertov matematikárov prepočítava, ako všetky tie šialené roky a udalosti zaznačiť na časovú os z toaletného papiera s dĺžkou 15 metrov. Nebudeme však zlí a poradíme im, jeden diel papiera je 36 miliónov rokov. Možno keď nabudúce navštívia verejné WC na stanici, bude im ľúto, že majú na takú drobnosť minúť viac ako 120 miliónov rokov :) Keď je všetko správne datované a mierka navrhnutá, hor sa na chodbu!

Zem vznikla pred 4,5 miliardami rokov z Literatúry / Ľudia príchádzajú, až posledné milimetre.

Je to husté, aneb Ako to tu len všetko natlačíme.

Zem sa z prachu postavila na nohy ...

Nakoniec sa našli aj herečky (vznik Mesiaca nárazom vesmírneho telesa veľkosti Marsu do Zeme pred 4,4 mld rokmi)
a herci (Kyslík v oceáne a atmosfére pred 2,5 mld rokmi)

 

Ďakujem Vám Oktávania ! :)


PS: Aby som sa nechválil cudzím perím, priznávam, že nápadom som sa inšpiroval tunáka.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vláda sa dohodla na testovaní, ale nestihla k nemu napísať uznesenie

Proti premiérovmu plánu celoštátneho testovania je SaS a Za ľudí.


Už ste čítali?