reklama

Je Poliačik skutočne hrozbou pre naše deti?

Nedávny otvorený rozhovor s poslancom Martinom Poliačikom vyvolal nečakané vášne v spoločnosti. Každý morálny futbalista dostal nutkavú potrebu kopnúť si a rozčarovať sa nad úprimnosťou, ktorá podľa premiéra prekračuje akékoľvek medze. V tomto mu dávam za pravdu, medze vžitého pokrivenia slovenských chrbtíc boli skutočne prekročené. Okrem premiéra sa rozhorčili aj viacerí učitelia, ktorí bijú na poplach pred rozpútaním drogovej závislostí u detí po tom, čo si prečítajú rozhovor s poslancom NR SR. Je sa čoho báť?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (36)

Asi len pod lupou sa nájde človek, ktorý by nečítal "bestseller" týchto dní, rozhovor Karola Sudora s poslancom NR SR za SaS Martinom Poliačikom uverejnený v SME tento týždeň. V diskusii priamo pod ním bolo možné čítať rôznorodé reakcie čitateľov, netrvalo dlho a k obsahu rozhovoru sa vyjadril aj premiér Fico, ktorý ho tvrdo odsúdil, ako navádzanie na užívanie drog. Nechajme teraz bokom jeho zjavné nepochopenie obsahu čítaného, pripomeňme si však, čím nás pán premiér masíroval na jar tohto roku v článku na svojom blogu. Nechystám sa na toto vystúpenie nijako reagovať, keďže tak učinilo už množstvo autorov predo mnou a nechcem nudiť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako učiteľa ma však zaujalo čosi iné, reakcie niektorých kolegov na slová Martina Poliačika. Pochopiteľne, učitelia sú už zo svojej podstaty väčšinou konzervatívni, neraz až ustráchaní a bohužial, častokrát sa radi vyjadrujú k témam ktorým nie celkom rozumejú. V učiteľských diskusných fórach na facebooku sa preto objavil aj príspevok tohto znenia:

"Ten Poliačik z SAS bol bývalý učiteľ a priznal, že bral tvrdé drogy. Aj takýto niktoši ničia naše postavenie. To už poslancom, ktorý neraz rieši aj školské záležitosti, môže byť každý narkoman. Viem, že nie sme svätí, ale takéto priznania sú klincom do totálnej demoralizácie mládeže. Veď keď droguje poslanec, prečo by nemohol tínedžer. Občas treba rozmýšlaš, s čim sa "kompetentní" môžu zverovať médiám. Najmä keď takéto prehlásenia majú silnejší vplyv ako učitelia a rodičia dokopy! Pohŕdam týmto poslancom a podobnými celebritami, ktoré kazia mládež." (J.P.)

SkryťVypnúť reklamu
reklama


Autor príspevku chcel pravdepodobne rozpútať diskusiu, čo sa mu aj podarilo. Akonáhle sa v nej však začali objavovať názory nekorešpondujúce s tými jeho, namiesto argumentácie zvolil zmazanie príspevku aj celej diskusie. Správny prístup učiteľa? Sami si spravte názor. Pozrime sa na toto vyjadrenie bližšie tu, keď mi tak nebolo umožnené v spomínanej diskusii. Cieľom autora príspevku bolo predsa diskutovať, alebo?

Súčasný učiteľ obviňuje toho bývalého (Poliačika) zo zlyhania, že sa verejne priznal k vyskúšaniu drog v mladosti. Poliačik dostal priamu otázku a ako chlap odpovedal správne pravdivo aj napriek tomu, že si zrejme uvedomoval potenciálne následky svojho priznania. Bola by mravne hodnotnejšou vyhýbavá alebo dokonca lživá odpoveď Poliačika v snahe vyhnúť sa prípadným problémom? Nemyslím si. Pravda je vždy lepšia ako lož, na ktorú sme si bohužial v našej politickej kultúre až natoľko zvykli, že stretnutie s pravdou nás šokuje. Ako má Poliačikove priznanie ničiť naše postavenie (učiteľov) mi celkom uniká, myslím, že každý normálny človek rozumie a rešpektuje, že aj učitelia sú len ľudia so svojimi svetlými aj temnými stránkami, že robia chyby, tak ako aj všetci ostatní. Nie som rodič, ale viac by som si vážil učiteľa typu Poliačika, ktorý je priamy, pravdivý, ktorého slová nútia premýšľať, ako niekoho, kto by mojim deťom ponúkal už vopred pripravené a jednoznačné odpovede na niečo tak komplikované, akým je život.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zarazil ma aj názor, že ľudia s drogovou minulosťou by nemali mať právo pôsobiť v školstve alebo vo verejných funkciách, ktorý sa nedá nazvať inak, ako hon na čarodejnice. Všetci sa asi zhodneme, že liečenie ľudí závislých od drog, by bolo len ťažko účinné, ak by vedeli, že aj keď sa vyliečia, celý život budú mať na sebe stigmu, ktorá im nedovolí normálne za začleniť do spoločnosti. Podobný názor prezentovaný učiteľom je hrôzostrašný. Ak si ho prevedieme do školského prostredia, neradno byť žiakom ktorý sa raz sprotivý takémuto učiteľovi, svoj imidž už nemá šancu napraviť, stále bude "ten feťák, ten nevychovanec" apod.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vždy ma zarazí, keď niekto hovorí o "zlom vzore pre mládež". Čo tým má na mysli? Skutočne si myslíme, že názor detí a mladých ľudí na drogy je formovaný na základe rozhovoru poslanca NR SR pre denník SME? Dovoľte mi pousmiať sa. Minimálne mäkké drogy ako marihuana sú relatívne ľahko dostupné a mladých ľudí, ako niečo zakázané prirodzene lákajú. O to viac, že na rozdiel od alkoholu sú nezákonné a experimentovanie s nimi sa v mladom veku berie ako súčasť rebélie a hrdinstva. Marihuana sa stala dokonca mainstreamom, stačí si pozrieť pár hip hopových videoklipov a nik normálny nebude obviňovať Poliačika, že práve on má na kazenie mládeže väčší vplyv ako učitelia a rodičia dokopy!

Problémom slovenského školstva je aj skutočnosť, že o drogách hovoria deťom väčšinou tí, ktorí ich videli maximálne v akčných filmoch alebo na internete. Hovory o nich potom vzbudzujú u študentov akurát tak úsmev a pocit trápnosti. Prestaňme im konečne vravieť nezmysly o tom, že marihuana je vstupnou bránou k tvrdým drogám, že vyvoláva silnú závislosť (keď na tabaku je silnejšia), že nám zničí život apod., keď tí už dávno vedia, že to tak nie je. Ak nás učiteľov pristihnú klamať pri marihuane, nabudúce nám neuveria, že tvrdé drogy sú skutočne nebezpečné a povedia si "jasné to si nám tvrdil aj pri tráve a kecal"...

Je teda práve Poliačik tou hrozbou pre naše deti? Sú pre ne hrozbou učitelia, ktorí kedysi vyskúšali drogy? Alebo dokonca učitelia, ktorí si občas večer namiesto alkoholu na balkóne zapália jointa? Podľa prieskumov až 38 percent mladých, už niekedy vyskúšalo nelegálnu drogu, väčšinou marihuanu (v skutočnosti je to číslo pravdepodobne vyššie). Títo mladí ľudia sú bez budúcnosti a stratení, ak vychádzame zo zvrátenej logiky, že v školstve a verejnej sfére nemajú, ako bývalí "feťáci" čo robiť. Skutočne si môžeme dovoliť zahodiť potenciál tejto masy mladých? Viem, že ľudí s týmto názorom je menšina, už tá menšina však naháňa hrôzu.

Pán Fico a kolegovia zo školstva, predtým ako nabudúce vypustíte z úst, či spod rúk "hon na feťákov", viackrát sa zhlboka nadýchnite a ešte viackrát popremýšľajte. Lebo tí, ktorí nie sú u vás dosť dobrí na poslancov alebo učiteľov, sú v USA dosť dobrí na to, aby sa stali prezidentom alebo neprekonateľným olympijským rekordérom. Asi by bolo najlepšie aj tých zakázať, veď uznajme, kazia nám mládež :)

Pieseň pre učiteľa J.P.

Peter Farárik

Peter Farárik

Bloger 
  • Počet článkov:  258
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Učiteľ geografie, ktorý už viac neučí ako učí. Čerstvý otec. Bystričan žijúci vo Zvolene. Milovník cykloturistiky, ktorý už rok nesedel na bicykli. Konštruktívny rýpal. Autor a správca webu pre lepšiu geografiu - www.lepsiageografia.sk. Zoznam autorových rubrík:  KvízyNezaradenáPotulkyCyklopotulkyŠkolstvoŠkola hrouGeografiaZamýšľaniePseudorecenzieEkológiaVysmrkané básneHaiku a kvázihaikuPoviedky a povedačky

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu