Ortútske jazierko

Autor: Peter Farárik | 19.8.2012 o 21:13 | Karma článku: 9,33 | Prečítané:  1143x

Objavujeme svet, aby sme sa nakoniec vrátili nadvihovať kamene za svojim humnom. Pod každým je malý kúsok zeme, hodný pozornosti. A skutočne, po návrate z Pobaltia som si dnes vyšiel na krátky, relaxačný cyklovýlet pár kilometrov za mesto a zdravo sa nadchol. Na čo sa my len do tých diaľav vlastne trepeme?

Henry David Thoreau v jednej zo svojich kníh písal, že v silách človeka je spoznať okolie svojho domova, do vzdialenosti okolo 30 km. Poznaním však myslel skutočnú, hlbokú vedomosť o všetkých kopcoch, dolinách, potokoch, prameňoch a jazierkach, ktoré nás obklopujú. Práve tie sú našou krajinou, v ktorej žijeme, milujeme sa a vychovávame svoje deti. Dnes by sa americký mysliteľ nestačil diviť. Blízke nepoznáme, vzdialené v nás vzbudzuje túžbu po exotike. To čo je ľahko na dosah, nemôže byť dosť dobré, zaujímavé, nie je to dosť cool a vôbec ... načo je už komu poznať, čo je za kopcom, keď je všetko na nete. Všetko, okrem toho, čo je blízko a je nezaujímavé.

Žiť v Banskej Bystrici je výsada, okolie máloktorého mesta ponúka toľko možností na objavné výpravy. To množstvo dolín a doliniek zarezaných do hôr a v každej sa ukrýva malý poklas - vodopád, jaskyňa, prevys, kaskády, kostolík, kaplnka... Jednou z výnimočných dolín okolia Bystrice je aj Malachovská dolina s krásnou prírodou, roklinou potoka, vodopádom, skalnými stenami a mozaikou lesou, lúk a sadov. Vždy sa čudujem, prečo nemajú v informačnom centre mesta o všetkých týchto miestach brožúry. V cudzine by sem už prúdili davy turistov.

Zmeny sa však dejú, mestá a obce Slovenska sa vďaka ľuďom, ktorým nie je krajina ľahostajná, zveľaďujú a dávajú o sebe vedieť. Uvedomujú si, čo majú a čo môžu ponúknuť prípadným návštevníkom. Malachov je jednou z nich.

Táto neveľká podhorská obec v krásnom prostredí Kremnických vrchov sa postupne stáva obľúbenou a vyhľadávanou lokalitou pre športové, či rekreačné vyžitie Banskobystričanov. Napomohlo tomu aj otvorenie nových náučných a turistických chodníkov - banského a prírodovedného. Malachov bol v minulosti banskou obcou, známou ťažbou ortute, o čom napovedá aj názov lokality Ortúty. Vaše kroky tak môžu smerovať k viacerým miestam spätých s ťažbou, ktoré by ste ešte donedávna v teréne len ťažko našli, dnes vás k nim dovedú značky náučného chodníka.

Väčšina náučného chodníka je určená pre pešiu turistiku, kratšie časti je však možné prejsť aj po ceste s pevným povrchom, čo dáva šancu zažiť jeho čaro aj cyklistom. Pozvoľným, dlhším stúpaním za Malachovom sa nakoniec dostanete až k perle Kremnických vrchov Ortútskemu jazierku. Práve to bolo cieľom môjho krátkeho výletu.

Ortútske jazierko je v slovenských podmienkach jedinečné svojím vznikom, patrí k nemnohým jazerám vzniknutým svahovým zosuvom, keď nahromadená hornina zabránila odtoku vody zo zahatanej doliny. Rozlohou malé a hĺbkou nevýrazné jazierko je odmenou pre každého, kto sa k nemu rozhodne vystúpiť.

Navečer tu počuť ticho v odraze pokojnej hladiny. Zoženiete ho poľahky, nie pod rukou a nemusíte sa ani ponáhľad prísť skôr. Zárukou nech vám je dobrý pocit z príjemne strávených chvíľ na mieste, ktoré si vašu návštevu istotne zaslúži.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vláda sa dohodla na testovaní, ale nestihla k nemu napísať uznesenie

Proti premiérovmu plánu celoštátneho testovania je SaS a Za ľudí.


Už ste čítali?