Ortútske jazierko

Autor: Peter Farárik | 19.8.2012 o 21:13 | Karma článku: 9,33 | Prečítané:  1062x

Objavujeme svet, aby sme sa nakoniec vrátili nadvihovať kamene za svojim humnom. Pod každým je malý kúsok zeme, hodný pozornosti. A skutočne, po návrate z Pobaltia som si dnes vyšiel na krátky, relaxačný cyklovýlet pár kilometrov za mesto a zdravo sa nadchol. Na čo sa my len do tých diaľav vlastne trepeme?

Henry David Thoreau v jednej zo svojich kníh písal, že v silách človeka je spoznať okolie svojho domova, do vzdialenosti okolo 30 km. Poznaním však myslel skutočnú, hlbokú vedomosť o všetkých kopcoch, dolinách, potokoch, prameňoch a jazierkach, ktoré nás obklopujú. Práve tie sú našou krajinou, v ktorej žijeme, milujeme sa a vychovávame svoje deti. Dnes by sa americký mysliteľ nestačil diviť. Blízke nepoznáme, vzdialené v nás vzbudzuje túžbu po exotike. To čo je ľahko na dosah, nemôže byť dosť dobré, zaujímavé, nie je to dosť cool a vôbec ... načo je už komu poznať, čo je za kopcom, keď je všetko na nete. Všetko, okrem toho, čo je blízko a je nezaujímavé.

Žiť v Banskej Bystrici je výsada, okolie máloktorého mesta ponúka toľko možností na objavné výpravy. To množstvo dolín a doliniek zarezaných do hôr a v každej sa ukrýva malý poklas - vodopád, jaskyňa, prevys, kaskády, kostolík, kaplnka... Jednou z výnimočných dolín okolia Bystrice je aj Malachovská dolina s krásnou prírodou, roklinou potoka, vodopádom, skalnými stenami a mozaikou lesou, lúk a sadov. Vždy sa čudujem, prečo nemajú v informačnom centre mesta o všetkých týchto miestach brožúry. V cudzine by sem už prúdili davy turistov.

Zmeny sa však dejú, mestá a obce Slovenska sa vďaka ľuďom, ktorým nie je krajina ľahostajná, zveľaďujú a dávajú o sebe vedieť. Uvedomujú si, čo majú a čo môžu ponúknuť prípadným návštevníkom. Malachov je jednou z nich.

Táto neveľká podhorská obec v krásnom prostredí Kremnických vrchov sa postupne stáva obľúbenou a vyhľadávanou lokalitou pre športové, či rekreačné vyžitie Banskobystričanov. Napomohlo tomu aj otvorenie nových náučných a turistických chodníkov - banského a prírodovedného. Malachov bol v minulosti banskou obcou, známou ťažbou ortute, o čom napovedá aj názov lokality Ortúty. Vaše kroky tak môžu smerovať k viacerým miestam spätých s ťažbou, ktoré by ste ešte donedávna v teréne len ťažko našli, dnes vás k nim dovedú značky náučného chodníka.

Väčšina náučného chodníka je určená pre pešiu turistiku, kratšie časti je však možné prejsť aj po ceste s pevným povrchom, čo dáva šancu zažiť jeho čaro aj cyklistom. Pozvoľným, dlhším stúpaním za Malachovom sa nakoniec dostanete až k perle Kremnických vrchov Ortútskemu jazierku. Práve to bolo cieľom môjho krátkeho výletu.

Ortútske jazierko je v slovenských podmienkach jedinečné svojím vznikom, patrí k nemnohým jazerám vzniknutým svahovým zosuvom, keď nahromadená hornina zabránila odtoku vody zo zahatanej doliny. Rozlohou malé a hĺbkou nevýrazné jazierko je odmenou pre každého, kto sa k nemu rozhodne vystúpiť.

Navečer tu počuť ticho v odraze pokojnej hladiny. Zoženiete ho poľahky, nie pod rukou a nemusíte sa ani ponáhľad prísť skôr. Zárukou nech vám je dobrý pocit z príjemne strávených chvíľ na mieste, ktoré si vašu návštevu istotne zaslúži.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?