Geohalušky

Autor: Peter Farárik | 19.8.2012 o 12:38 | (upravené 19.8.2012 o 12:47) Karma článku: 6,04 | Prečítané:  1222x

Cez prázdniny zvyknú žiaci aj učitelia prirodzene lenivieť. Vyskúšajme si preto spoločne podumať nad geografickou súťažou Geohalušky. Súťaž sa ukázala byť vhodným motivačným doplnkom pre študentov, ktorí sa neštítia venovať sa geografii nad rámec svojich školských povinností. Možno zaujme aj vás, i keď Vám jednotku za správne odpovede sľúbiť nemôžem.

 

 1. Na sútoku ktorých riek môžeme stáť na hranici Slovenska a dvoch ďalších štátov?
 2. Ktorý štát sveta má v zástave kalašnikov, knihu a motyku ?
 3. Aké označenie (názov) má rýchlik, ktorým sa ako prvým môžeme 21.8.2012 dopraviť zo Žiliny do Košíc? Ako dlho nám bude cesta trvať a koľko bude lístok stáť?
 4. Podľa zobrazenej mapky dole posúď, pri ktorých dvoch národoch je najväčšia pravdepodobnosť, že medzi sebou povedú konflikt o prírodné zdroje:  

  a) A - B     b) A - C    c) A - D    d) C - D
 5. V ktorom štáte Európy znamenajú nonverbálne gestá - prikývnutie hlavou na súhlas a krútenie hlavou na nesúhlas, presný opak toho na čo sme zvyknutí zo Slovenska?
 6. Ktoré mesto sveta s viac ako 10 mil. obyv. leží na výreze satelitnej mapy na obrázku nižšie? V minulosti bolo hlavným mestom silných ríší. I keď je aj dnes najľudnatejším mestom v štáte, úlohu hlavného mesta nezastáva.

 7. Aký typ elektrární má najvyšší potenciál výroby elektriny v púštnych oblastiach ?
 8. Ktorý hraničný okres SR je na mapovom výreze zobrazenom nižšie? Akú veličinu (hodnotu čoho) zobrazujú pomerné, červené kartogramy? Katastrálne územie, ktorej obce (mesta) má najvyššie percentuálne zastúpenie lesov? Aká drevina je v týchto lesoch dominantná (prevažuje)? 9. Kam je autom zo Skalice bližšie, do Prahy alebo Košíc? O koľko kilometrov? Koľko by stál benzín na cestu do bližšieho mesta, ak má auto spotrebu priemerne 6 litrov na 100 km? Pred jazdou tankujeme všetok potrebný benzín na čerpacej stanici Benzinol na nádražnej ulici v Skalici, kde 1 l benzínu 95 natural stojí 1,495 eur.

 10. Ktoré štáty EÚ majú na všetkých svojich eurominciach jednotný motív a teda všetky hodnoty mincí od najmenších centov až po 2 eurá, majú na svojej zadnej strane rovnakú rytinu?

 11. Z bratislavského letiska M. R. Štefánika, ktoré je akousi vzdušnou bránou Slovenska možno letieť do viacerých štátov. Do koľkých štátov sveta odtiaľ pravidelne lietajú priame linky? Je aj taký štát, kam sa dá letieť do viacerých miest? Ktoré letecké spoločnosti lietajú z bratislavského letiska?

 12. Ktoré kluby tohtoročnej najvyššej anglickej futbalovej ligy Premier League sú z aglomerácie Londýna?

 13. Fotohádanka. Ktoré historické mesto Slovenska je na fotografii? 14. Európou prechádza viacero dĺžkových značených cyklotrás so vzdialenosťou 1000 km a viac. Je zvláštne, že na Slovensku sú tieto európske cyklotrasy zvané Eurovelo prakticky neznáme. Zvláštnejšie o to viac, že viaceré z nich prechádzajú aj Slovenskom. Zistite ich názov. Odkiaľ kam vedú? Ktorá z nich prechádza dokonca aj Záhorím? Pomôže vám oficiálna web stránka Eurovelo (klikom spusti).

 15. Na chvíľu spojme geografiu s ekonómiou a poďme sa pozrieť na spotrebné dane na alkohol v rôznych krajinách Európy. Určite viete, že aj na Slovensku sú alkoholické nápoje, tabak, cigarety a pohonné hmoty zdaňované vyššími taxami, ako ostatné produkty na trhu. Nielenže tvoria dane zisk štátnemu rozpočtu a prispievajú na chod štátu, ale sú aj nástrojom na zníženie konzumácie nezdravých produktov, ako sú alkohol alebo cigarety. Každý štát Európy má vlastnú daňovú politiku. Prečítajte si nasledovný článok BBC (klikom spusti) a skúste zodpovedať na nasledovné otázky týkajúce sa rozdielov medzi tromi skúmanými krajinami: 1. Aké obmedzenia na predaj alkoholu platia v jednotlivých krajinách a ako sa odlišujú? 2. V ktorom štáte sú najvyššie a v ktorom najnižšie spotrebné dane na alkohol? 3. Ako súvisí množstvo spotreby alkoholu v skúmaných krajinách s daňami na alkohol v nich? 4. V ktorom štáte je najvyššia priemerná spotreba alkoholu na jedného obyv. za rok? 5. Ktorý štát má najvyšší výskyt cirhózy pečene?

 


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Bugárov paradox: bez neho je to iba horšie (píše Samo Marec)

Most je zaslúžene a konečne pod piatimi percentami. Problém je v tom, že to nie je dobre.

Ochrana Fica stojí desaťtisíce, no podľa Sakovej mu ju treba

O predĺženú ochranu žiadal expremiér aj v roku 2010.

Dnes píše Ondej Prostredník

Prečo útočili na kresťanov na Srí Lanke

Útočníci využívajú etnické a náboženské rozdiely na oživenie občianskej vojny.


Už ste čítali?