reklama

Mapy, ktoré sa oplatí vidieť II.

Vo voľnom pokračovaní mapového seriálu si priblížime ďalšie nálezy zo sveta máp, ktoré ocení nielen srdciar mapomoľ, ale aj bežný čitateľ blogov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Keďže sa u mňa ešte stále prejavuje profesionálna deformácia z učiteľského povolania, začnime hneď zostra krátkou previerkou, v ktorej si precvičíte ako ste na tom s vašimi vedomosťami z geografie. V galérii nižšie si postupne otvorte štyri jednoduché mapy. Na každej z nich sú vyznačené len štáty, ktoré majú niečo spoločné a to niečo ich zároveň odlišuje od ostatných štátov, ktoré zafarbené nie sú. Niektoré z mapových hádaniek sú ľahké, pri niektorých je treba sa trochu potrápiť. Odpovede nájdete na konci článku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po diagnostickej časti, môžeme pokračovať v expozícii učiva, v ktorom si ukážeme neskorý zber rôznorodých máp.

Nie sme ešte rozohriati a preto začnime statickými mapami, ktoré sa ponášajú na tie, ktoré poznáte z bežných atlasov. Mapa, ktorá by sa pre svoju výpovednú hodnotu do školských atlasov mohla predsa len dostať, zobrazuje na prvý pohľad len obyčajný kruh. Práve tam žije viac ako polovica obyvateľov Zeme. Množstvo iných máp, o ktorých si Max Fisher, autor blogu na Washington Post, myslí, že vysvetľujú svet, nájdete vo výberoch 40 maps that explain the world (2.časť). Ďalšími výbermi, pri ktorých sa dá príjemne prokrastinovať sú napr. 38 maps that explain Europe, alebo 38 maps that explain global economy. Ak by ste chceli vedieť, ktoré komodity sú z hľadiska zisku najdôležitejšie pre jednotlivé štáty sveta, odpoveď vám podajú tieto mapy. Netradičné pohľady na svet vám poskytnú aj vizuálne pôsobivo spracované mapy na Show World.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak by vás nejaké nudné mapy plné kartogramom nebavili a preferujete skôr reálny pohľad na svet, pozrite sa naň rovno pekne zvysoka. Buď priamo cez kameru z vesmírnej stanice ISS cez live stream, cez fotografie členov jej posádky, alebo cez výber toho najlepšieho na Daily Overview.

Predtým, ako prejdeme k ukážkam digitálnych máp a budúcnosti mapovej tvorby, povedzme si pravdu, všetky tie moderné technológie sú len také panské huncútstva. Objavme znovu papier! Francúzskemu start-upu na videu sa to podarilo. Verím, že ich prelomový produkt sa stretne s úspechom. Aplikácie nemajú šancu. Zoznámte sa s The Map.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak vás video nepresvedčilo a veríte, že je tu ešte stále šanca na vývoj, možno vás osloví spôsob zobrazovania informácií v podobe príbehových máp (story maps). Ešte nedávno by sa ich tvorba nezaobišla bez práce ajťákov a iných podivínov, dnes je to vďaka viacerým dostupných šablónam oveľa jednoduchšie. Ako dopadol môj pokus v prostredí Story maps od ArcGIS, si môžete pozrieť na príklade článku Tour de Balt, pretransformovaného do mapového cestopisu. Vyskúšal som aj novú online službu Heganoo. Výsledok nie je zlý, ale chýba tu možnosť väčšej slobody pri upravovaní obsahu mapy. Ďalšou možnosťou tvorby vlastných mapových príbehov sú napr. StoryMap JS, alebo Odyssey, kde sa dajú robiť skutočné divy. Nástroj na tvorbu vlastných story maps má už dávnejšie aj Google. Ako sa však zdá, Tour Builder, o ktorom som písal v tomto článku, sa už ďalej nevyvíja.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Škoda, že sa mapové príbehy nevyužívajú v našom školskom prostredí. Ak si odmyslíme občasné projektové zadanie na ich zhotovenie od niektorého z osvietených učiteľov, žiaci sa s nimi vôbec nestretnú. Ich využitie by bolo široké, od geografie, informatiku, cez dejepis, až po literatúru (životopis autora spracovaný v mape apod.).

Ako príklady zaujímavých story maps som vybral nasledovné ukážky:

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Ak ste sa v článku dostali až sem, gratulujem, vaša vytrvalosť je obdivuhodná. Boli obdivuhodné aj vaše odpovede na mapové hádanky z úvodu článku? Pozrime sa spoločne na odpovede:

Mapa č.1 bola skôr jemnou rozcvičkou, ako skutočnou výzvou a červenou na nej boli vyznačené európske monarchie. Kto zvládol mapu č.2 a v duchu odpovedal, že modrou farbou sú vyznačené všetky štáty Európy, ktoré majú menej obyvateľov ako Slovensko, má môj úprimný obdiv. Mapa č.3 by nemala prekvapiť ani priemerného maturanta z geografie, červenou sú vyznačené európske štáty s románskymi jazykmi. Mimoeurópska mapa č.4 pojednáva o národnostiach. V štátoch, ktoré sú na mape vyznačené červenou, prevládajú narozdiel od väčšiny štátov Blízkeho východu zástupcovia nearabských národov.

Peter Farárik

Peter Farárik

Bloger 
  • Počet článkov:  258
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Učiteľ geografie, ktorý už viac neučí ako učí. Čerstvý otec. Bystričan žijúci vo Zvolene. Milovník cykloturistiky, ktorý už rok nesedel na bicykli. Konštruktívny rýpal. Autor a správca webu pre lepšiu geografiu - www.lepsiageografia.sk. Zoznam autorových rubrík:  KvízyNezaradenáPotulkyCyklopotulkyŠkolstvoŠkola hrouGeografiaZamýšľaniePseudorecenzieEkológiaVysmrkané básneHaiku a kvázihaikuPoviedky a povedačky

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu