Spoznáte európske štáty ukryté v obrázkoch? (kvíz)

Autor: Peter Farárik | 7.11.2013 o 17:27 | (upravené 7.11.2013 o 19:27) Karma článku: 7,09 | Prečítané:  2851x

Ak ľudská predstavivosť nemá hraníc, čo vznikne, keď sa zameria práve na hranice a tvary štátov? Vyskúšajte si netradičný kvíz, v ktorom sa vám vedomosti z geografie síce zídu, ale bez fantázie a zmyslu pre abstrakciu v ňom možno i tak pohoríte.

Možno ste už videli mapy spojené s karikatúrami, tá ktorú vidíte nižšie bola (a možno aj stále je) dokonca aj v školskej učebnici dejepisu. Autor v nej znázornil politickú situáciu Európy v roku 1870, akoby už tušil, že sa schyľuje k veľkým zmenám v usporiadaní Európy, ktoré nastali po prvej svetovej vojne. Antropomorfným mapám sa venoval aj jeden z mojich starších článkov.

Pred nedávnom som na webe narazil na tvorbu chlapíka, ktorý si na youtube vraví Zackabier. Svoj pohľad na mapu porovnáva k pozorovaniu oblakov. Každý vidí v ich tvare čosi iné, v meniacich sa tvaroch vidieť raz ovečku, draka, medveďa, množstvo rôznych predmetov. Podobným spôsobom môžu vznikať aj asociácie pri pozornejšom pohľade na mapu. Veď napokon, kto by si sám od seba nevšimol, že Taliansko je čižma kopúca do kameňa Sicílie?

A čo iné štáty? Majú tvar niečoho konkrétneho? Podľa autora ich kreslených podôb istotne. Vyskúšajte, či ich dokážete spoznať. Nezabúdajte však pritom na to, že ich vyobrazenia sú vytvorené čisto na podobnosti tvarov a motívy nemajú so štátmi a ich špecifikami nič spoločné.

Ako ste čítali predošlé riadky, kvíz vám už začal odpočítavať čas. Ak by ste uprednostnili hranie kvízu na celej ploche vášho prehliadača, môžete ho spustiť v novom okne klikom tu. Obrázky v kvíze si ľahko zväčšíte klikom na ikonku lupy.

Tak ako? Prešli ste úspešne? Podeľte sa o svoje výsledky v diskusii pod článkom.

-

Vyobrazenia štátov v kvíze nájdete vo väčších obrázkoch aj v odkaze What countries really look like alebo aj tu. Prvotné video autora, ktoré to celé odštartovalo si môžete pozrieť na youtube.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

U. S. Steel odchádza, o košickú fabriku bojujú Třinecké železárny

U. S. Steel predáva košické železiarne, ponuku predložili Číňania a skupina slovenských miliardárov.

KOMENTÁRE

Úbohá stredná trieda, tá sa vo Ficovom vlaku nevezie zadarmo

Ak sa niektorí chcú mať závratne dobre, musia sa tí ostatní mať horšie.

KOMENTÁRE

Ako o tridsať rokov rozvrátim našu spoločnosť

Moderné demokracie sa premenia na vlády starých.


Už ste čítali?