reklama

Ako si vytvoriť mapový príbeh (Google Tour Builder)

Google pokračuje s rozširovaním svojich nástrojov a ako novinku ponúka aplikáciu Google Tour Builder. Ak ste niekedy na webe obdivovali tzv. story maps, ale nevedeli ako na to, práve táto novinka vás môže zaujať. Jej využitie je široké - od virtuálneho sprievodcu regiónom v netradičnom a originálnom prevedení, cez využitie v edukácii ako náhradu za klasickú prezentáciu, alebo zachytenie vášho života, či ciest. A najväčšia výhoda? Je to veľmi jednoduché.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Rôzne nadstavby a experimenty založené na Google Maps alebo Earth sme si už ukázali v minulosti. Či už išlo o vytvorenie komplexného virtuálneho sprievodcu mestomvkladanie historických snímkov priamo do Street View, alebo originálne hry.

Súčasné interaktívne mapy búrajú zažité predstavy o mapách ako statickom a neprehľadnom nositeľovi informácií čisto geografickej povahy. Idú bližšie k ľuďom a ich obľuba narastá najmä vďaka novým technológiám, ktoré ich robia prístupnými pre širší okruh používateľov. V poslednom období získavajú čoraz väčšiu popularitu mapové príbehy (story maps), cez ktoré sa dá zachytiť obsah vo vizuálne atraktívnej podobe. Jednotkou vo svete príbehových máp je dnes bezpochyby firma ESRI a jej ArcGIS online, ktorý ponúka množstvo šablón na tvorbu rôznorodých typov máp. Nevýhodou je tu však náročnosť pre užívateľa, hodnotné veci však vznikajú často zložito. Galériu takto vytvorených máp si môžete prezrieť na storymaps.esri.com. Myslím, že vás nejedna nadchne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výbornou voľbou pre tvorbu mapových príbehov s časovou osou, na ktorých môžete zobraziť akýkoľvek sled udalostí, či už s významom pre svetovú históriu, alebo len pre váš osobný život je aj Meograph, v ktorom už niektorí inovatívni učitelia zadávajú projekty svojim žiakom aj u nás.

Odpoveďou firmy Google na kroky konkurencie je ich produkt Tour Builder, ktorý vznikol len nedávno a stále je dostupný len v beta verzii. Dúfajme, že sa stane stálicou v ponuke firmy pre bežných užívateľov a vyvaruje sa chybám, akých sa Google dopustil pri novej verzii svojich máp, ktoré boli po uvedení horšie ako tie predošlé.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Po objavení aplikácie, ktorá k nám zatiaľ akosi neprenikla, som ju dnes vyskúšal a vytvoril prvú mapovú prezentáciu na tému typov pôdorysov a zástavby sídiel Slovenska (dostupná tu). Ide len o prvý a preto značne nedokonalý pokus, ktorý má za cieľ využiť možnosti aplikácie na školské účely. Možno sa raz dožijeme toho, že žiaci budú mať v triedach počítače alebo tablety a takéto sprístupňovanie učiva sa stane reálnejším. 

Tour Builder využíva webové zobrazenie Google Earth a preto na svoj chod potrebuje mať nainštalovaný Google Earth plugin, ktorý mi však stopercentne funguje len v prehliadači Chrome. Užívateľské prostredie je veľmi jednoduché a zvládnu ho aj úplní začiatočníci bez predchádzajúcich skúseností s tvorbou interaktívnych online máp. Pomocou ľavej lišty pridávate nové miesta (záznamy) do vášho príbehu, pričom okrem umiestnenia na mapu ich môžete doplniť fotogalériou, youtube videom, popisok previazať s webovými odkazmi a mnoho ďalšieho. V príbehu sa posúvate ako v klasickej prezentácii tlačítkom next, cez klik na jednotlivé body na lavej lište, alebo klikom na body v mape. Body môžu byť vzájomne spojené čiarami, čo zabezpečuje lepšiu prehľadnosť postupnosti vášho príbehu (viď obrázok nižšie).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Náhľad na úvodnú obrazovku mapového príbehu.

Každé miesto v mape (slide) môžete doplniť mapovými vrstvami vo formáte .kml alebo .kmz, čo zabezpečuje pohodlné prepojenie príbehu s vašimi už predtým vytvorenými mapami, ktoré do Tour Builderu len vložíte. Táto funkcia umožňuje cez aplikáciu vložiť do jedného prehľadného produktu aj viacero jednotlivých máp. Pre každé vami vložené miesto si môžete určiť pohľad v ktorom sa zobrazí (stupeň priblíženia, uhol, dokonca aj priamo pohľad v režime Street View).

Náhľad vytvorenej mapovej prezentácie.

Na rozdiel od Google Maps a Earth môžete fotografie zväčšiť cez režim galérie aj do väčších náhľadov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je len na vás, čo z Tour Buildera vyťažíte a ako sa pre vás stane osožným. Použite ho na odlíšenie vašej online propagácie od konkurencie, vytvorte mapový príbeh rodostromu vašej rodiny, vytvorte prehľadného sprievodcu mestom, kaviarňami, či krčmami. Fantázii sa medze nekladú. Budem rád, keď sa s vašimi výtvormi podelíte v diskusii.

Ak by sa predsa len našiel niekto, koho by tvorba mapových príbehov až natoľko nenadchla, verím, že ho zaujmú aspoň ďalšie z nadstavieb pre Google Earth pod hlavičkou Chrome Experiments. Či už je to Street View Stereographic (ukážka z Bratislavy), cez ktorý si môžete prehliadnuť svet cez rybie oko, futuristická mapa obyvateľstva sveta, Geoid Viewer, netradičná mapa svetového obchodu so zbraňami, či planéta mrakov. Ak máte čas a chcete sa otestovať koľko štátov sveta z hlavy poznáte, možno vás poteší hra I know the world. A absolútny skvost na záver 100 000 stars, pre všetkých, čo radi cestujú vesmírom.

Do zmapovania priatelia!


Peter Farárik

Peter Farárik

Bloger 
  • Počet článkov:  258
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Učiteľ geografie, ktorý už viac neučí ako učí. Čerstvý otec. Bystričan žijúci vo Zvolene. Milovník cykloturistiky, ktorý už rok nesedel na bicykli. Konštruktívny rýpal. Autor a správca webu pre lepšiu geografiu - www.lepsiageografia.sk. Zoznam autorových rubrík:  KvízyNezaradenáPotulkyCyklopotulkyŠkolstvoŠkola hrouGeografiaZamýšľaniePseudorecenzieEkológiaVysmrkané básneHaiku a kvázihaikuPoviedky a povedačky

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu