reklama

Tiene nad Mekkou

Rodisko proroka Mohameda a jedno z najdôležitejších pútnických miest sveta je pevným bodom moslimov už od 8. storočia. Zdá sa však, že rýchle zmeny na Arabskom polostrove a konštantný tok petrodolárov neobídu ani najposvätnejšiu Veľkú mešitu (Masjid al-Haram), ktorá je najväčšou náboženskou stavbou na Zemi. Pripravte sa na šok, je tu Abraj Al Bait, alebo Kráľovská hodinová veža. Svet sa podľa všetkého, už načisto zbláznil.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Na úvod sa priznávam, že ešte dovčera som mal predstavu o podobe Mekky spred niekoľkých rokov. Pri pomyslení na ňu, sa mi v mysli vynáral majestátny komplex budov Veľkej mešity s posvätným čiernym kameňom Kába uprostred a mravenisko bielo odetých pútnikov, plniaciach si jednu z povinností verného moslima, všade navôkol. Ako je vôbec možné, že som nezachytil v médiách alebo na internete žiadnu správu o budovaní kolosálneho projektu Abraj Al Bait? Informovali o tejto nie každodennej udalosti vôbec médiá? Bol som rok, či dva v kóme?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mekka ako ju poznáme (zdroj)

Mekka na ktorú si budeme musieť zvyknúť

Komplex budov Abraj Al Bait bol dokončený v roku 2012 a jeho Kráľovská hodinová veža je s viac ako 600 m momentálne druhou najvyššou budovou sveta, hneď za dubajským mrakodrapom Burj Khalifa (vizualizácia a porovnanie najvyšším stavieb sveta na skyscraperpage.com). Absolútne megalomanská stavba sa po otvorení stala najrozsiahlejšou budovou planéty s celkovou výmerou 1,5 mil. m2 a štvorcové hodiny na jej najvyššej veži s rozmermi 46x46 m pochopiteľne najväčším ukazovateľom času, aký kedy ľudstvo videlo. Na minaretoch sú obrovské reproduktory, z ktorých počuť modlitby do vzdialenosti sedem kilometrov a 21 tisíc lámp zabezpečuje osvetlenie stavby a okolia takou intenzitou, že je viditeľná zo vzdialenosti 30 km.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nič proti mrakodrapom, snahe ukazovať ramená, alebo súťažiam "kto ďalej dociká". Mánia moslimských krajín trhať mraky vežiakmi, však pomaly prekračuje hranice, za ktoré by zdravý rozum nemal prejsť. Za všetky príklady opojenia "ropákov" bohatstvom a stratou súdnosti spomeňme len v súčasnosti budovaný Kingdom Tower s plánovanou výškou viac ako 1000 m. Goliáš rastie v novobudovanom Kingdom City neďaleko dnešného mesta Džidda v Saudskej Arábii.

Saudi sa z prvenstva nebudú tešiť dlho, už čoskoro im vypáli rybník Azerbaijan Tower v Baku, ktorý bude vyšší o cca 50 m, pričom je len súčasťou rozsiahlejšieho megaprojektu Khazar Islands, pri ktorom aj umelé ostrovy Dubaja zblednú závisťou. Kto by si chcel vytvoriť predstavu o psychickom stave azerbajdžanského ropného magnáta a developera Ibrahima Ibrahimova, odporúčam článok Azerbaijan is rich, now it wants to be famous v New York Times.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Niektoré budovy sú estetickou katastrofou a niektoré skutočným zážitkom, niekedy môže odviesť architekt skvelú prácu, zasadenie budovy do priestoru však skončí tragicky. V prípade Abraj Al Bait je hororom už samotná budova, hotovou tragédiou a urážkou vkusu je však jej umiestnenie priamo nad Veľkú mešitu. Pri prvých fotografiách som bol presvedčený o photoshope. Čistý fake, hoax ... povedali by študenti. Čo ti jebe, povedali by pilčíci od Hrochote a človek milión by nasucho prehltol slinu. A to ešte nevedeli, že stavbe predchádzala demolácia historickej Osmanskej pevnosti Aiyad, ktorá sa stala príčinou diplomatického napätia medzi Tureckom a Saudskou Arábiou (viac o kontroverziách spojených so stavbou v článku z The Independent). Zdá sa, že náš často oplakávaný, nedostatočný vzťah k pamiatkam a kultúrnemu dedičstvu je v porovnaní s moslimským svetom, či novou Čínou, ešte na výslní.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Symbióza ...(zdroj)

Vo veži sa nachádza aj luxusnú hotel, v ktorom dostanete izbu len za 5000 dolárov (zdroj)

Vrchol hodinovej veže zdobí 35 tonový zlatý polmesiac (zdroj)

Allah akbar - Boh je veľký, zrejme si povedal kráľ Abduláh pri výstavbe veľdiela, čo má fascinovať. Čo si však o stavbe pomyslia milióny pútnikov (fotogaléria Boston Globe Big Picture), každoročne prichádzajúcich do Mekky je otázne. Saudi získali kontrolu nad Mekkou a Medinou len pred osemdesiatimi rokmi a od začiatku sa pasovali za ochráncov posvätných miest. Dnes sa s tými, čo na to majú, môžu na bežných pútnikov pozerať pekne z výšky svojej hotelovej izby, neskôr ísť nakúpiť do obrovského nákupného centra Abraj Al Bait Mall, kedykoľvek využiť heliport a kochať sa výhľadom na meniacu sa Mekku pod nimi. Nie je na tom určite nič zlé, veď Boh má rád všetkých pravoverných, bohatých i chudobných. Saudi to myslia dobre a aj keby nie, radiť si nenechajú.

Klimatizované stany pre pútnikov v doline Mina neďaleko Mekky(zdroj)

Ak vám Abraj Al-Bait niečo pripomína, možno je to kríženec londýnskeho Big Benu a varšavského Palaca kultury i nauki.

Zdroje fotografií s licenciou Creative Commons: Big Ben, Varšava

Peter Farárik

Peter Farárik

Bloger 
  • Počet článkov:  258
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Učiteľ geografie, ktorý už viac neučí ako učí. Čerstvý otec. Bystričan žijúci vo Zvolene. Milovník cykloturistiky, ktorý už rok nesedel na bicykli. Konštruktívny rýpal. Autor a správca webu pre lepšiu geografiu - www.lepsiageografia.sk. Zoznam autorových rubrík:  KvízyNezaradenáPotulkyCyklopotulkyŠkolstvoŠkola hrouGeografiaZamýšľaniePseudorecenzieEkológiaVysmrkané básneHaiku a kvázihaikuPoviedky a povedačky

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu